Miért nem érti meg az anyák többsége, hogy a kötődő nevelés, igény szerinti szoptatás, együtt alvás, hordozás nem mindenkinek válik be és nem mindenkinek megfelelő?
Annyira leegyszerűsíti itt mindenki. Nem csak attól lesz jó a kötődése, hogy minden nyekkre mellen van és vica versa. Ez sokkal sokkal komplexebb dolog és nem csak a gyerek 0-3 éves korára értendő.
Szerintem mindenki jöjjön vissza 25 év múlva és akkor nézzük meg, az már mérvadó. Jól tudjuk, hogy nagyon sok szülő-gyerek viszony nem rózsás. És ezek döntő többségének jele nem volt a bölcsiben oviban, mivel egy ennyi idős gyerek még értelemszerűen kötődik az elsődleges gondozójához (a szüleihez). A kérdés, hogy milyen mintákat látott, milyen reakciókat kapott 0-3 éves kor között, mi az ami a világról bevésődött neki, mik lesznek az elsődleges, elemi reakciói bizonyos szituációkban? Vajon hol rontotják el, akiknek rossz lesz a viszonya a gyerekével vagy csak semmilyen? Szerintem egy szülő se így indul neki a gyerekvállalásnak, hogy neki nem lesz jó viszonya a saját gyerekével.
Aki válaszkészen tud nevelni egy kisiskolást, majd kamaszt, annál én úgy gondolom hogy határozottan jobb az irány, mint a 30-40 éve vallott elvekkel nevelt gyerekek esetében. És ez esetben már nem iszszről meg együttalvásról, hordozásról beszélünk.
"Aki válaszkészen tud nevelni egy kisiskolást, majd kamaszt, annál én úgy gondolom hogy határozottan jobb az irány, mint a 30-40 éve vallott elvekkel nevelt gyerekek esetében. És ez esetben már nem iszszről meg együttalvásról, hordozásról beszélünk."
Aztán meg ha kikerül a való életbe, akkor bele fog dögleni, ha lesz egy kis diszkomfort érzete bármilyen téren, mert addig anyuci mindent rögtön megold.
"Aztán meg ha kikerül a való életbe, akkor bele fog dögleni, ha lesz egy kis diszkomfort érzete bármilyen téren, mert addig anyuci mindent rögtön megold."
Ezzel el is mondtad, hogy fingod sincs mi a válaszkész nevelés. Annyit segítek, hogy nem az, hogy anyuci mindent megold.
Így meg azzal kapcsolatban eszmét cserélni ami a fejedben van és ami valójában, nem lehet.
A válaszkész nevelés nem arról szól, hogy sosem mondasz nemet a gyereknek és nem hagyod önállónak lenni. A poroszos nevelésnek meg nem ellentéte, mert annak a liberális nevelés az. Annyit jelent, hogy figyelsz a gyerekedre és emberszámba veszed. Mint a jó főnök. Érzelmi intelligenciára és asszertív kommunikációra is nevel némi példamutatással, ami szintén fontos a "való életben", akár párkapcsolatban, akár munkahelyen.
A kikerülés pedig... hát csak nem rakod ki a hóba, ha 18 éves lett :) ...miután tipikusan sokszor meghallgatta, hogy otthon a te szabályaid vannak, ameddig te tartod el, utána meg azt csinál, amit akar, de majd a temetéseden reméled, hogy hálásan visszasír. :D Ezt, de sokszor hallom, hálistennek, más családokból.
Szóval a válaszkész nevelés pont arra tanít az anya-gyerek kapcsolat egyre bővülő körén keresztül, hogy nem rossz hely a világ, hanem valamennyire (felismerve a tehetséged, de a korlátaid is) te is tudod alakítani, mert az válaszol, elfogad, menjél hát bátran. Szerintem inkább legyen hite valakinek és merjen álmodni, még ha néha koppan is, minthogy éljen félelemben a koppanástól. Hány bice-bóca paralimpikon vagy tudós nyilatkozta már, hogy azért mert előremenni, mert a szülei hittek benne, s ezért ő hitt önmagában. Persze ettől még nem lesz mindenki zseni, de nem kell se túlfélteni, se előre letörni a gyereket, hogy nehogy a világ törje le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!