Mióta szokás "gyerekre" gyűjteni?(Lent kifejtem.)
A kérdést a gyakoris kérdések és válaszok ihlették. Szóval én 38 éves vagyok és emlékeim szerint a szüleim generációja 20 éves kora körül megházasodott és rövidesen jöttek a gyerekek.(Szerencsés esetben. Néha a sorrend megfordult, a gyerek "becsúszott", a szülők meg gyorsan összeházasodtak.)Jellemző volt, hogy az ifjú pár valamelyikük szüleinél kezdte az életét. Saját lakáshoz a gyerek(ek) késő óvodás/iskolás korában jutottak. Vagy pályázat útján az önkormányzat kiutalt nekik egyet, vagy szülői segítséggel hitelre vásároltak. Viszont akkor se volt több szoba 3-nál(a gazdagabbaknál), szegényebbeknél jellemző volt a másfél szobás. Így a gyerekeknek(különösen egyneműeknek) alig volt külön szobájuk. Amikor a szülők családalapításba kezdtek, egyáltalán nem, vagy alig volt megtakarításuk. A nők a gyerek 3 éves koráig otthon voltak, tehát egy fizetésből és az akkor is alacsony GYES-ből éltek, mégse haltak éhen, ez fel se merült bennük.
Ezzel szemben ma itt a következőket lehet olvasni:
- Mindenki legalább félmilliót keres már 20évesen.
- Aki szülei nyakára mer szülni, azt minimum máglyára kell vetni.
- Hiába van saját lakásod, ha nincs többmilliós megtakarításod, bele se kezdj, mert, ha valamelyikőtök elveszíti az állását, élete végéig munkanélküli lesz. (Tény, hogy régebben az se volt ritka, hogy az illető az első munkahelyéről ment nyugdíjba, de azért ma se kell örökké munkanélküliként élni.)
- Ha a gyereket nem sikerül bölcsibe adni 2évesen, biztos, hogy éhen haltok, mert egy fizuból nem lehet megélni. (Régen ketten együtt se kerestek annyit, mint amit itt egy ember, az inflációt is figyelembe véve!)
- Ha nem tudsz a testvéreknek az első pillanattól külön szobát biztosítani, önző dög vagy, ha többet vállalsz, mert ezzel életre szóló lelki sérülést okozol nekik.
- Végül, mindig arra készülj, hogy a gyereked tápszeres lesz, mert nem tudod szoptatni, mindenre érzékeny, ezért mindenből csak a legdrágább lesz jó, élete végéig fejlesztésre kell hordanod csilliárdokért, tehát sokszorosába fog kerülni, mint egy átlag gyerek. Ha tehát nem vagy benne 100%-ig biztos, hogy ezt meg tudod neki adni egyedül (mert úgyis elváltok és gyerektartást se fogsz kapni), akkor bele se kezdj, mert önző sz.ranya leszel.
Ui.: Mivel én tősgyökeres pesti vagyok, a saját tapasztalataim pesti szülőktől származnak. A vidékiektől elnézést kérek, máshol nem tudom, mi volt jellemző 30-40 éve, de ha valaki leírja, örömmel elolvasom. Ne értsétek félre, nem szeretném visszasírni a "régi időket", csak kíváncsi vagyok, mikor, és miért alakult át minden ennyire. Én igazából csak azt nem értem, saját lakás mellé miért kötelező a többmilliós megtakarítás, ahhoz, hogy valaki gyereket vállaljon? (Pontosabban, ha szükséges, akkor miért csak gyerek megléte esetén.) Azért egy gyerek ALAPszükségletei nem kerülnek havonta sokszázezerbe. Tehát, ha a legrosszabb esetet vesszük, mindkét szülő egyszerre lesz munkanélküli(már ez így önmagában elég ritka), lesz fedél a fejük fölött, max.3 hónapig azért ételre elég lesz az álláskeresési(főleg, hogy előtte jól kerestek), azalatt meg legalább egyikük talál munkát, ha akar, vagy mindkettő. Tényleg akkora katasztrófa, ha ideiglenesen le kell mondani a gyereknek IS az addig megszokott luxusról?
28ra. Igazából az a gond hogy idehaza bizonytalan az élet. Nem arról van szó, hogy 15 évesen egyszer egy hónappal később kap márkas cipőt, akkor meg se szülöm.
Hanem hogy pillanatok alatt mennek tönkre emberek. Nézd meg a covid hatásait.
Bármi történhet, lerobbanhat a párod, kellhet ápolási intézménybe adni a szülőket stb és az emberek keveset keresnek. A félmillió sem olyan iszonyúan sok objektíven. Ha azt veszed, mennyibe kerül pl egy lakás vagy hogy talán beteg gyerek születik stb.
Ebben az országban a középréteg úgy tud fennmaradni, hogy folyamatosan erőn felül kepeszt.
Luxusról beszélsz, de pont ez a réteg nem él luxusban. A szegényebb azért vesz luxustárgyakat mert úgyis reménytelen, hogy kitörjön. A gazdagnak meg nem kell spórolnia.
De pont a közép az, akinek van mit és mért is féltenie, mert az élete munkája zuhan a mélybe ha rosszul lép vagy a balsors eléri. És ja, múlhat azon, hogy ott van-e a számlán a tartalék. Pl a nagyi otthoni ápolása akivel nem tudsz otthon maradni évekre de nem akarod az elfekvőbe adni - nagyon hamar milliós tétel. Vagy bármi.
Szerintem ez az okosteló félig zsákutca téma. Mondhatnánk bármi mast is, de maradjon ez. 10 éves, akar egy telót. Mennyi egy előfizetéses okosteló, 50 ezer? (Fogalmam sincs). Összedobathatod a nagycsaláddal karácsonyra. Ha ott az ajándék, kérdés, kedves dolog-e magyarázni, milyen drága volt. A 10 éves nem tudja az értékét és kész. Egy 5 milliós luxuskaróra es az 50 ezres teló közül is az uccsót kérné.
Itt a kérdés, hogy van-e elvi problémád a 10 éves telefonozásával és ha igen mekkora.
"A 10 éves nem tudja az értékét és kész."
Egy 10 évesnek már pont illene tudnia az értékét. Szerintem. Sőt, fokozatosan egy 5 évesnek is.
Lányom kb. 3 volt, amikor elkezdte mondani mindenre, hogy nem baj, ha elromlik/eltörik/elfogy, "majd veszünk másikat". Ott szólalt meg először a vészcsengő, hogy nem, nem ezt akarom átadni. Egyrészt igaz, hogy örülök, hogy én a szüleimmel ellentétben sokkal több mindent könnyedén megvehetek és szeretném is, hogy neki ez legyen természetes, ne a nélkülözés,
DE azt nem akarom, hogy az is természetes legyen neki, hogy nem is kell vigyázni a dolgokra, mert lesz pikk-pakk másik.
Nem, nem veszünk meg mindent csak azért mert megvehetünk vagy mert a másiknak van. Vigyázni kell a holmikra. Minden nem is pótolható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!