Mióta szokás "gyerekre" gyűjteni?(Lent kifejtem.)
A kérdést a gyakoris kérdések és válaszok ihlették. Szóval én 38 éves vagyok és emlékeim szerint a szüleim generációja 20 éves kora körül megházasodott és rövidesen jöttek a gyerekek.(Szerencsés esetben. Néha a sorrend megfordult, a gyerek "becsúszott", a szülők meg gyorsan összeházasodtak.)Jellemző volt, hogy az ifjú pár valamelyikük szüleinél kezdte az életét. Saját lakáshoz a gyerek(ek) késő óvodás/iskolás korában jutottak. Vagy pályázat útján az önkormányzat kiutalt nekik egyet, vagy szülői segítséggel hitelre vásároltak. Viszont akkor se volt több szoba 3-nál(a gazdagabbaknál), szegényebbeknél jellemző volt a másfél szobás. Így a gyerekeknek(különösen egyneműeknek) alig volt külön szobájuk. Amikor a szülők családalapításba kezdtek, egyáltalán nem, vagy alig volt megtakarításuk. A nők a gyerek 3 éves koráig otthon voltak, tehát egy fizetésből és az akkor is alacsony GYES-ből éltek, mégse haltak éhen, ez fel se merült bennük.
Ezzel szemben ma itt a következőket lehet olvasni:
- Mindenki legalább félmilliót keres már 20évesen.
- Aki szülei nyakára mer szülni, azt minimum máglyára kell vetni.
- Hiába van saját lakásod, ha nincs többmilliós megtakarításod, bele se kezdj, mert, ha valamelyikőtök elveszíti az állását, élete végéig munkanélküli lesz. (Tény, hogy régebben az se volt ritka, hogy az illető az első munkahelyéről ment nyugdíjba, de azért ma se kell örökké munkanélküliként élni.)
- Ha a gyereket nem sikerül bölcsibe adni 2évesen, biztos, hogy éhen haltok, mert egy fizuból nem lehet megélni. (Régen ketten együtt se kerestek annyit, mint amit itt egy ember, az inflációt is figyelembe véve!)
- Ha nem tudsz a testvéreknek az első pillanattól külön szobát biztosítani, önző dög vagy, ha többet vállalsz, mert ezzel életre szóló lelki sérülést okozol nekik.
- Végül, mindig arra készülj, hogy a gyereked tápszeres lesz, mert nem tudod szoptatni, mindenre érzékeny, ezért mindenből csak a legdrágább lesz jó, élete végéig fejlesztésre kell hordanod csilliárdokért, tehát sokszorosába fog kerülni, mint egy átlag gyerek. Ha tehát nem vagy benne 100%-ig biztos, hogy ezt meg tudod neki adni egyedül (mert úgyis elváltok és gyerektartást se fogsz kapni), akkor bele se kezdj, mert önző sz.ranya leszel.
Ui.: Mivel én tősgyökeres pesti vagyok, a saját tapasztalataim pesti szülőktől származnak. A vidékiektől elnézést kérek, máshol nem tudom, mi volt jellemző 30-40 éve, de ha valaki leírja, örömmel elolvasom. Ne értsétek félre, nem szeretném visszasírni a "régi időket", csak kíváncsi vagyok, mikor, és miért alakult át minden ennyire. Én igazából csak azt nem értem, saját lakás mellé miért kötelező a többmilliós megtakarítás, ahhoz, hogy valaki gyereket vállaljon? (Pontosabban, ha szükséges, akkor miért csak gyerek megléte esetén.) Azért egy gyerek ALAPszükségletei nem kerülnek havonta sokszázezerbe. Tehát, ha a legrosszabb esetet vesszük, mindkét szülő egyszerre lesz munkanélküli(már ez így önmagában elég ritka), lesz fedél a fejük fölött, max.3 hónapig azért ételre elég lesz az álláskeresési(főleg, hogy előtte jól kerestek), azalatt meg legalább egyikük talál munkát, ha akar, vagy mindkettő. Tényleg akkora katasztrófa, ha ideiglenesen le kell mondani a gyereknek IS az addig megszokott luxusról?
Kérdező. En egy szobában voltam eleinte a csecsemő öcsémmel, aztan a noveremmel. Nem okozott lelki törést és szerettem a gyerekkoromat. De nyilván más családoknál lehet másképp volt.
Amúgy igen. Olcsóbbak voltunk. Mi burzsujok voltunk azzal, hogy a gyerekszobaban is volt egy fekete-fehér tv. Volt 3 nadragom, 5 pólóm, 2 puloverem. Oszt kész. És kb mindenkinek ennyi volt az en generációmban. Ma a 9 hónapos kisfiamnak van vagy 12 nadrágja. Nem azért mert szükséges, hanem így bőven elég heti 1x mosnom. Nekünk nem volt még telefonunk meg semmilyen ma már alapnak számító és amúgy marha drága kütyünk sem.
Szoval egyértelműen drágább lett a gyerek. Főleg mert az infláció is sokkal nagyobb. Számold ki hány gombóc fagyit lehetett venni egy fizetésből régen és most. És ez csak egy dolog. Mennyi egy mozi egy csaladnak? Állatkert? Stb. Nem csak vegetálni kell a gyerekkel, nem árt, ha időnként el is tudja az ember vinni ide-oda.
Most azért ne abból indulj ki, hogy itt gyakorin egyesek milliókat keresnek aminek a fele kamu troll, a másik fele meg simán igaz, mert en is ismerek olyanokat ahol fejenként keresik meg a 800 ezret a szülők. De nem ez az általános és nem ez a többség. Azért azt el ne hidd már.
Hú, mennyi válasz! Nem is tudok mindenre reagálni, de mindenkinek köszönöm, és jöhetnek is még. Az előző kommentemnél még a 3-ig olvastam.
Nem, engem egyáltalán nem zavar, ha valaki jómódban nevel gyereket. Nem is az érdekel, hogy általában ki mennyit költ magára, vagy a gyerekére, hanem, hogy mennyi megtakarítást tart szükségesnek, mennyire tud lejjebb adni az igényeiből átmenetileg! Nemrég is volt itt egy kérdés, hogy mennyi megtakarítás szükséges egy gyerekhez, ott olvastam ilyen, számomra hatalmas összegeket, úgy, mint "kötelező minimum", mert ha nincs annyi, akkor felelőtlennek titulálják. Azért ez elrettentheti az embert. (Ha nincs saját lakás, az más, úgy érthető, mert az albérlet/hitel pár hónap alatt is rengeteget elvisz. Arra muszáj lennie, hogy ne kerülhessenek utcára.
11! Én is mindent fagyiban számolok 😀 Nem a gyerekek lettek drágábbak, hanem az igényeik és a szüleik igényei. Nekem pont sok ruhám és játékom volt, de elég szegények voltunk, ezért más oldalról nélkülöztünk, mert rossz helyen volt a prioritás. Persze, élmények kellenek a gyereknek, de nekünk is kellettek. Pl. mozi nem alapszükséglet, főleg ma nem, amikor otthon is mindenki akkor tud "mozizni", amikor csak akar.
Minőségi gyerekruhát ma fillérekért lehet szerezni...használtan. A gyereknek semmi baja nem lesz tőle, max.a szülő szerint ciki. Ezért gondolom, hogy nem a gyerek drágább, hanem az igények nagyobbak. Ha én most 38 évesen feltenném ezt a kérdést, amit valaki feltett, hogy mennyi megtakarításom legyen és 20-ból 20 ember azt írja, hogy 10millió alatt eszembe se jusson( én nem ettől tenném függővé, de ugye azt feltételezem, hogy a valaszolóknak van tapasztalata, hiszen van már gyerekük, nekem pedig nincs, csak elképzelésem, hogy szerintem nem kell annyi.) Tehát, akkor mondjak le a gyerekről? Alacsonyabb fizetéssel, ennyi idősen már nincs arra idő, hogy legyen annyi pénzem, miközben nem is lenne szükség annyira.
Hát én 30 éves vagyok és amíg el nem költöztem egy szobába voltam az öcsémmel. Hát utáltam is rendesen. Nem hiába, elköltözésem előtt rengeteget voltam már egész fiatalon a pasimnál.
Van egy lányom, de nálam kikötés volt,hogy ha nem tudok külön szobát biztosítani, nem lesz tesó.
Nem lettem lelkileg nyomorék, de mindig irigy voltam azokra akiknek külön szobájuk volt.
De Kérdező, ha 38 éves vagy és szerinted elég a pénzed, akkor szülj, ne másokat elemezz.
Megtakarítás az nem egy igény amiből lejjebb adsz, hanem pont a gyedes idòszakra tesszül félre.
Még az jutott eszembe, hogy nem csak a pénz a kérdés, hanem hogy eljuss egy olyan pozícióba, ahol normal munkamennyiséged van.
Én pl 2-3 àllásban, magas végzettséggel, szakmai tapasztalattal összesen kb havi 400 órában kerestem azt a kb félmilliót, amiről beszélünk. Most már lesz/van olyan statuszom, hogy kevesebb órából is keresek annyit.
Illetve aki magas óraszámban dolgozik, az gyakran relatíve kevésbé tud spórolni, mert időt kell spórolnia a munkájára, gépesítéssel, fizetett segítségekkel, azzal hogy készételt vesz, bolti lekvárt, nem gubizik egyesével használt ruhát stb.
Még ezek a szempontok merültek fel bennem.
Kinek mi számít luxusnak.
Legjobb példa az idős szüleim, akik ilyen tipikus minden minek emberek, akik pont ebben neveltek minket. Minek ugyan külön szoba, ha kirepül a gyerek meg majd ott áll üresen. Minek nyaralás, pénz programokra, élményekre. És igazából így 2020ban is ilyenek, nem tudod nekik megmagyatázni az unokáik már miért nevelkednek másként. Mert minek ekkora ház, minek külföldre menni, itthon nem lehet nyaralni stb. Hát én azért örülök, hogy az embereknek lettek igényeik, és nem maradtak olyanok mint néhànyuk felmenői akikben komoly kárt tett a szocializmus. Mert persze lehet cukin nosztalgiázni, de bizony sokaknál baromi káros volt. És ahogy mondod, sokan nem szerették a saját gyerekkorukat, most naná hogy törekednek arra, hogy a saját gyereküknek már jobb körülményeket tudjanak biztosítani. Nem nem luxusról beszélek még mindig, csak nem is a káros minimalizmusról. Mi ezzel a baj? Hogy nem a "majd lesz valahogy" elvre szülnek gyereket? Mert belegondol, hogy milesz ha pl kell tápszer vagy fejlesztés, később különóra? Hidd el a régi gyerekeknek is kellett volna, csak az esetek 90%ban fel nem merült, nem hogy még kiszámolják, mennyibe lett volna....ha lett volna. Tök jó példa erre az ADHDs gyerekek. Régen is voltak, csak akkor alap volt, hogy azok úgyis csak rossz neveletlen kölykök két pofon kell neki, azt jóvan. Aki már később nevelt ilyen gyereket, elvihette speckó suliba, van is látszatja. (Ismerősböl indulok ki). Egy szó mint száz, az emlékeket megszépíti olykor az idő de nem volt minden olyan kva jó ám nem kell így túlromantizàlni.
A munkahelyet illetően,nos régen mondjuk könnyebb volt elhelyezkedni, mert valóban csak az nem dolgozott aki nem akart. Most ugye versenyhelyzet van a munkaerőpiacon (kapitalizmus) most nem sétálsz be csak úgy bárhova, hogy szia jöttem, holnap kezdek. Tehát persze, hogy nagyobb szerepe van a pénznek, a tartaléknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!