Miért így neveznek minket?
Ezzel az erővel az óvodában sincsenek dajkák, ugyanis eredetileg kissé más volt a dajkaság:
"Dajka:
oly nőszemély, ki bérért elszegődik, hogy emlőjén másnak a gyermekét táplálja. Mindazon esetekben, melyekben az anya súlyos és alapos oknál fogva, akadályozva van saját gyermekét táplálni, az anyatej leghivatottabb pótszere a dajka teje."
Mostantól kéretik az óvodai dolgozókat óvodapedagógusnak és pedagógiai asszisztensnek titulálni!
Mellesleg úgy tűnik, hogy mindenki hülye:
Ez csak neked problema szerintem. De igaza van annak a valaszolonak, te mindenkit a rendes neven szolitasz??? Ha nem akkor kicsit gondolkodj el.
Amugy nalunk a bolcsiben maga a dolgozok es az igazgatono is gondozononek mondjak. Szemely szerint en dadusnak szoktam emlegetni oket, konnyebb mint allandoan h gondozono. Es most komolyan ezen vagy fennakadva? Neked sincs rendes eleted ha ilyeneken akadsz ki. Tul sok az idod szerintem. Es velemenyem szerint ti nem gyermeket neveltek hanem gondozzatok, ellatjatok abban az idoben amig ratok van bizva. Nevelni en nevelem a gyermekemet. Csak melkekesen megsugom. :-)
Hosszú utat tettek meg a bölcsődés korú gyermekekkel foglalkozó szakemberek ahhoz, hogy kisgyermeknevelőknek nevezzék őket. Sokáig elég volt általános iskolai végzettség ennek e feladat betöltésére, az első vívmány a kötelező érettségi volt. Többek között a mára már elfelejtett Pikler Emmi és munkatársai nagyon sokat tettek a magas színvonalú szakképzés érdekében. Mára már felső fokú végzettséghez kötött, az egyetemi szakok egyike a kisgyermeknevelő képzés. Joggal büszkék a kisgyermekek személyes gondoskodását végzők arra, hogy a társadalom elismeri, a munkájuk nem csak a pelenka cserét és etetést jelenti.
A bölcsődei nevelés-gondozás alapelveinek egyike a nevelés és gondozás egységének elve: "A nevelés és a gondozás elválaszthatatlan egységet alkotnak. A nevelés tágabb, a gondozás szűkebb fogalom: a gondozás minden helyzetében nevelés is folyik, a nevelés helyzetei, lehetőségei azonban nem korlátozódnak a gondozási helyzetekre." ( [link]
Egyébként a mi bölcsődénkben továbbra is gondozónőnek hívjuk magunkat.
Most miért, én szociális munkás vagyok, mégis sokan összekevernek a szociális gondozóval, vagy a közmunkással, de olyannal is találkoztam már, aki azt hitte, hogy a szocialistákhoz van valami közöm :D Sőt, olyat is hallottam már, akire a kliense nemes egyszerűséggel rámondta, hogy doktor úr :)
Ez van, ne húzd fel magad rajta, teljesen felesleges. Ráadásul én elég sok olyan kisgyermeknevelővel találkoztam már, aki kimondottan azt kérte, hogy dadusnéninek, vagy gondozónőnek nevezzék, pl. a fiam bölcsijében is anno így írták alá a faliújságra kitett hirdetményeket, pl. hogy "Kedves szülők! Kérjük, hogy gyermekük sáros cipőjét ne a mosdókagylóban tisztítsák meg, mert dugulást okoz. Köszönettel: gondozónők"
Vagy amikor vittem beíratni a gyereket, és bemutattak annak, akinek a csoportjába került, úgy mutatkozott be, hogy XY vagyok, én leszek a Pistike dadusnénije.
Szóval persze, van egy hivatalos megnevezése a szakmának, de köznapi beszélgetésben sokan nem így használják. Az óvónő is hivatalosan óvodapedagógus már, ez van a diplomájukban is, mégsem így szólítják őket a gyerekek, hanem óvónéninek :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!