Hogy kell elképzelni egy babáknak való bölcsödét?
Svájcban élő barátnőm mesélte, hogy 4 hónapos korig maradhat otthon a babájával. Most várandós, bölcsis helyért állnak sorban.
4 hónaposoknak milyen egy bölcsi? Nekem iszonyúan hangzik, nyilván magyar szemmel látom ezt, de még úgyis. En is vállaltam alkalomszerűen óraadást meg otthonról végezhető munkákat hamar, és nem is vagyok a 3 évig otthonmaradás pártján, de 4 hónapig?
Az én babám 4 hóbaposan már épp letehető volt ölből, par perceket játszószőnyegezett vagy ilyesmi (ahogy minden más baba, akit ismerek), illetve pont 4 hónaposan óránként kelt éjjel. Még ugye full anyatejes volt.
Szeretném tágítani a látókörömet, de képtelen vagyok elhinni, hogy ez jó lehet. A WHO ajánlások, pszichológiai cikkek, válaszkész nevelés - kb minden ellene szól.
Mit csinálnak az ilyen pici babák a bölcsiben? Hány baba jut 1 vkire? Mi van a többemberes babákkal? Nyilván "megszokják", de milyen áron?
A barátnőm egy annyira melegszívű, gondoskodó lány, és egy másik városba jár dolgozni vonattal és nem napi 8 órában és nem aktákat tologat. Hogy fogja ezt bírni?
Mit gondoltok vagy van vkinek ilyen tapasztalata esetleg?
franciák ugyanolyanok, egy házaspár ismerősnek meg is gyűlt a baja magyarországgal, mert ide helyezték őket a kicsi születése előtt kb egy évvel, égen-földön kerestünk magánbölcsit, mire találtunk egyet ami vállalta. a nem harap a spenót című könyv egy nagyon jó darab a francia gyereknevelésről, asszem a bölcsiről is szó van benne, olvasd el ha megtalálod valahol :)
amúgy a kicsiért ne aggódj, az első hónapjaikban az emberi újszülöttek úgyis csak kis növények, alszanak, esznek meg át kell őket tenni új pelenkába, de ennyi, ehhez meg nem kell hogy olyan legyen mellette, akivel egyezik a dns-ük.
De hát ez nem így van! Már az első nap sem növények, nemhogy 4 hónaposan.
Pár naposan sem tudtam másra hagyni a babát, amikor meg már látás útján is felismert (kb 8 hetesen), akkor vegképp nem.
4 hónaposan meg már teljesen értelmesek.
Ha négy hónapos korig maradhat otthon, akkor valószínűleg teljesen normális ott, hogy ennyi idős babát bölcsibe tesznek, gondolom tapasztaltak már, nem lesz gond. Én személy szerint nem viselném jól, ennyi idős babának a szülő mellett a helye, de gondolom nekik akkor nem sok a választási lehetőség.
A magyar bölcsik nem biztos, hogy ugyanolyanok mint a Svájci bölcsik, mert az itthoniakról nem túl sok jót hallani. Meg alapból nem túl megnyugtató más kezére bízni ilyen pici gyereket, de gondolom mások is ezt teszik, így ott kellene megkérdezni, érdeklődni anyukáktól mik a tapasztalataik.
Ne a magyar bölcsődékből és munkahelyekből indulj ki, ahol már az egyéves gyerekre is szúrós szemmel néznek, illetve a részmunkaidő mint olyan, nem ismert fogalom.
Ismerősök USA-ban éltek, ott hat hét a szülszab, utána a munkahelynek saját bölcsijében fogadják a gyereket. Nagyobb létszámmal dolgoznak a gondozók, illetve az anyának jár a nap folyamán több alkalommal szoptatási idő, amit a babájával tölt.
Magyar szemmel fura, de ezekben az országokban ez a normális, ehhez alkalmazkodtak a szülők és gyerekeik egyaránt. És nem, nem lesznek bolondok meg rosszul kötődők, legalábbis a gyermekek pszichés állapota terén mi magyarok nem igazán húzhatjuk ki magunkat...
Nem olyanok ázok a bölcsi, mint Magyarorszagon. Nem Svájcban elek, hanem Hollandiában, de kb ugyanolyan lehet a rendszer. Az egyik szomszédom "gastouder", vagyis "vendegszulo", amolyan multifunkcionális bébiszitter. 4, max 6 gyereke van, hohy mennyi, az a gyerekek koratol fugg. Ha van csecsemo is, 4 a maximum. Nala az egyik szoba a gyerekmegorzo. Ez tele van mindenfele játékokkal es van benne 4 egymasra es egymas mellé fixalt racsos agy -kicsit ketrec jellegű, de ott csak alszanak a babák. A szulo biztosít mindent, tehát pelenka, étel, ruha, ő csak felügyel a gyerekekre.
Amúgy nem kötelező, a barátnőd is maradhatna otthon évekig, csupán ehhez azért jócskán félre kell rakni.
Valakinek, valamilyen tipusù gyereknek biztos működőkèpes. Minden az egyèni igènyekről szòl. Sok külföldi ismerösöm van, ahol csak pàr hò a szülèsi szabi szintèn. Ők direkt tettek fèlre erre az időszakra, hogy tovàbb maradhassanak otthon.
A lànyom sosem volt eszik-alszik baba, mint ahogy egy vàlaszolò ìrta, hogy szobanövènyek. Tehàt vele nem működött volna.
Hát igen, ahogy olvasgattam, ott is inkább otthon maradnak az anyukák, vagy a nagymama van velük vagy Tagesmutter/baby sitter.
A többi érv, hogy ott boldogabbak az emberek, az pl azért problémás, mert minden más dologban jobban állnak kb ezek a nyugati országok, nyilván nem csak ez határoz meg mindent.
Másreszt nálunk is visszamentek a gyárakba az anyák, illetve még az én generációm ugye "kulcsos gyerek" volt (34 vagyok), előtte meg minden is volt a szüleink-nagyszüleink életében. Ugye a 2 világháború, kommunizmus, 56 stb. Egy generáció sincs akinek kb egy stabil rendszer jutott volna végig, plusz a szüleitől is stabil mintákat hozott volna. Olyan kommunikációs meg lelki minták mennek itt tovább a generációkon át.
Másrészt ennek a baba beadásnak is ki tudja milyen hatásai vannak, pl Amerikában a túlsúly, étkezési kisiklások, cukorbetegség.
Amiota olvastam a kortizolos kísérletet, úgy érzem, hogy ez nagyon szerteágazó. Engem pl még stopperórával etettek, éjjel csak teát adtak. És lám, evészavarom van meg gesztációs cukorbetegségem. Nyilvàn nem ettől vagy nem csak ettől persze. De amikor azt látom, hogy pszichés stresszre felmegy a cukrom, és ugyanazt eszem és a nyugis napon 5,8 a stresszesen 8,5-öt mérek, akkor is eszembe jut a kortizolos kísérlet.
És akkor ez, hogy biztos van olyan baba, akivel meg lehet csinàlni, ez is olyan relatív, én olyan babát is láttam, akit a szülők fél napot az autós hordozóban tartanak, mert milyen jól el van ott (persze az elején sokat sírt mert az első pár modell kényelmetlen volt, amit vettek...)
Én nem voltam és vagyok egy ilyen echte ősanya, igyekeztem rendszert bevezetni stb, 2 hónapos korában a babàmnak már vállaltam óraadást, ha keveset is, de egy heroizmus volt azt is úgy csinàlni, hogy ne legyen neki rossz és 4 hónapos korában tényleg még kvázi épp elkezdett a játszani letevéshez szokni meg érdeklődni a világ iránt. Képtelenség kinéznem a helyzetből, hogy elvittem volna 7re egy bölcsibe, elmegyek egy másik várisba vonattal, ott dolgozom 8-10 órát, visszavonatozom és elhozom. Minden hétköznap.
Meg ugye ez a szoptatás végét is jelenti.
Csak én ezeket mondtam light formában a barátnőmnek (nem mondtam hogy ártalmas is lehet a szeparáció meg ilyesmi, nem.ilyen propagandiata szöveg volt), meg hogy merlegelje, hogy legalább 1 évet otthon marad. Remélem, nem ijesztettem rá, ő még ugye egyáltalan nem tudja, milyen egy baba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!