Miért nem a szoptatás ÉS a tápszeres táplálás EGYÜTT a legjobb a babának?
12-es vagyok!
Azt mondtam nem az anyatej a legolcsóbb! Erre jön a válasz az egyik legdrágább tápszerrel.
Szoptatás nélkül is ugyan úgy odafigyelve étkezem, és egész egyszerűen többet kell ennem, hogy tej is legyen.
És a tejem sem lett kevesebb.
Tényleg nem értem, hogy miért kellett ezért 0%-ra lepontozni.
Megint én!
8 doboz tápszer 23184 kcalt tartalmaz.
Ez egy átlagos nőnél 10-15 napi ételmennyiség. Te hány forintból eszel naponta? Mert én több mint 1000 bőven, mert ugye ebből sok zöldség-gyümölcs-csirke. És az anyatejesnek ezt elő is kell állítani, ami gondolom további energiába kerül a testemnek!
Azt nem tudom, hogy ez e a legdrágább megoldás, de messze nem a legolcsóbb, mivel már vannak tápok receptre 300 Ft-ért. MOndjuk persze az is többe kerül valójában, csak a TB (adófizetők) támogatják!
Lehet lepontozni, bár nem értem. Az én gyerekem bőven 90%-ban anyatejes, és a maradék 10% ellen is rengeteget küzdöttem, de nem sikerült! És azt se mondom, hogy ez a legjobb így, csak annyit tudok, hogy nekünk ez nem rossz, hisz ettől még bőven védi az anyatej mindentől.
Köszönöm a sok választ! Vitát nem akartam, mert tényleg elméleti kérdés. Akinek (még) van kedve, válaszolna még pár kérdésemre?
Tehát arról nincs vita, hogy az anyatej a legjobb, felülmúlni ezt nem lehet. De azért ez sem tökéletes, a tápszer viszont jó kiegészítő lehet pl. vitaminokban. Vagy a példánál maradva, esti lefekvés előtti kaja, hogy táplálóbb legyen, és a jobb alvást segítse? Ez miért ártana? Ha mondjuk apuka vagy nagyi adja, hogy ne legyen cumizavar?
A tejtermelésnek miért ártana? Ha egy étkezés kiváltodik, akkor természetes, hogy azzal a mennyiséggel kevesebb tej lesz, dehát arra ott a pótlás. Vagy ez a "termelési zavar" az egész napra vonatkozik?
Agyonlepontozott vagyok :) aki szerint nem az anyatej a legolcsóbb!
Az új kérdésedre válaszolva, szerintem mindennek ellenére azért az anyatej a legjobb, mert tudsz külön vitamint adni anyatej mellé, és akkor még mindig több a természetes tápanyag amit kap. Míg ha táppal adod a vitamint, akkor ott mesterséges tápot eszik.
Cumizavar attól lesz elvileg, hogy felváltva kap cumit és cicit, és a cumiból könnyebb neki enni, ezért később nem lesz hajlandó dolgozni a cicin. Mi avent 1-es cumival kezdtünk. Nagyon nehéz belőle szívni, míg a cicimből sokszor magától folyik a tej, ha picit megszívja. Szóval ez nálunk nem jött elő.
Először is fontos tudni, hogy a legfontosabb egészségügyi szempontból az előtej, amit a csecsemő 5 napos koráig meg kell kapjon!!! Ettől függ, hogy az immunrendszere később normális ütemben fejlődik-e vagy sem. Ezt sokszor összekeverik és azt gondolják, hogy ha később tápszeres lesz a baba akkor az befolyásolja majd az immunrendszer fejlődését is( TÉVHIT!).
Miért jobb az anyatej? Az anyatej maximálisan igazodik a csecsemő emésztési rendszeréhez. Vagyis kevésbé terheli meg a gyomrát így kevésné lesz hasfájós. Gondolom minden szülő szeretné elkerülni ezt amennyire csak lehet, hogy ne kínozza a hasfájás a gyermekét. Viszont fontos, hogy az anyukának ekkor le kell mondani sok ételről, hogy megfelelő minőségű anyatejjel tudjon szolgálni. Csak ekkor igaz az, hogy a ,,legmegfelelőbb" az anyatej. (Vagyis nem iszik tejet, nem eszik puffasztó zöldségeket, nem fogyaszt alkoholt, koffeint stb)
Amikor a szoptatás lehetősége nem áll fent alternatív módszerként választhatjuk a tápszeres táplálást ami minőségileg második helyen áll a megfelelő anyatej után a sorban. Ma már ezt tehéntejből állítják elő, ám kivonják belőle az összes olyan elemet, amelyet a baba emésztése nem képes feldolgozni. Köztudott, hogy egy csecsemő illetve kisgyermek emésztésnél még hiányzik több olyan enzim ami a felnőtteknél megtalálható. Ezek életkor szerint változnak ezért is fontos, hogy mindig a baba korának megfelelő tápszert válasszunk.
Az újabb tévhit, hogy a baba hozzászokhat a mai cumisüvegekhez. A legtöbb cumisüveg (fel is van tüntetve!) teljes mértékben utánozza a szopás közben hozzáférhető mennyiséget így nem fog gyorsabban hozzájutni a baba a táplálékhoz, így ,,nem éri meg" neki a cumisüvegből ivás jobban mint a szopizás. Természetesen még 10-15 éve nem volt kapható igazán jó minőségű cumisüveg így akkoriban ez a tévhit megállt a lábán. Ezért fontos, hogy mindig a legjobb minőséget válasszuk és figyelmesen olvassuk el a cumisüveg tájékoztatóját és keressünk olyan részt, ami kifejezetten erre utal.
Tehát az anyatej igazodik a legjobban a baba emésztéséhez, a tápszer kevésbé jó, de ,,megfelelő". A Vegyes táplálás során léphetnek fel olyan problémák, hogy ha az anyuka édeset evett, akkor később a tápszert a csecsemő nem fogadja el, vagy esetleg a tápszert kibukja (mivel érzi, hogy másabb). Illetve az egyik legnagyobb probléma azzal, hogy esténként kizárólag tápszert eszik, hogy a tejtermelés a szükséglet szerint termelődik.
Ez azt jelenti, hogy minél többet szopik a gyermek annál több tej termelődik. Visszafelé: Minél kevesebbet (vagy minél több idő telik el 2 szoptatás között) annál kevesebb tej termelődik hiszen testünk úgy érzékeli, hogy a babának nincs annyi tejre szüksége.
Természetesen aki úgy látja, hogy a babájának megfelelő a vegyes táplálás és kényelmesebbek a gyermek éjszakái az választhatja ezt. Ekkor azonban FONTOS hogy az etetések helyett az anyuka éjszaka is mellszívóval fejje le a felgyűlt tejet, hogy az apadás ne indulhasson meg.
Az hogy ,,a tápszerben is vannak hasznos dolgok" pedig pusztán annyit takar, hogy a tápszerben is megtalálható minden olyan anyag ami az anyatejben is kivéve, hogy bármennyire is törekednek egy kevéssel még mindig nehezebb megemésztenie a csecsemőnek. Ha a tápszerben van olyan anyag ami az anyatejben nincs (extra plusz juj de jó vitamin formula:D ) az pedig 100%-ig felesleges a gyermek számára hiszen az anyatej pontosan lefedi a gyermek szükségleteit és minden más anyag gyakorlatilag felesleges (bár a termék jobban eladható- valójában átverés)
Tápszeres táplálásnál fontos megjegyezni, hogy ez egy sűrűbb anyag. Az anyatej alkalmazkodik a csecsemő folyadékigényéhez (Eleinte hígabb majd később laktatóbb) is ám a tápszer erre nem képes. Ezért mindig kínáljuk vízzel a tápszeres babákat két etetés között!!!
Összefoglalva a tápszer valóban teljesen megfelel egy újszülött csecsemő táplálásához, de miután csak ,,utánozza" az anyatejet 100%-ig olyan minőséget nem tud adni.
Fontos még, hogy bizonyos tápszerek allergiás reakciókat is kiválthatnak így a legbiztosabb, ha HA (hipoállérgén) terméket vásárolunk főleg akkor, ha a családban vagy rokonságban előfordul tejérzékeny. A HA termékek megelőzés céllal készültek. Aki bevállalja, hogy Ad a babájának tejpépet vagy tehéntejet az szabadon megteheti, ám tudnia kell, hogy ezzel megemeli a kockázatát annak, hogy később tejérzékennyé váljon gyermeke. Aki a jobb félni mint megijedni elvet vallja az pedig válogasson körültekintően a tápszerek között amennyiben valamilyen oknál fogva az anyatejes táplálás nem lehetséges, vagy nem megfelelő.
Jó Babázást Anyukák!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!