Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mit csináljak, mivel helyettes...

Mit csináljak, mivel helyettesítsem? Elrontottam valamit?

Figyelt kérdés

Tanácstalan vagyok. 9 hónapos múlt a kisfiam. Már egy ideje csak este szopizott 1x. (6 hós koráig napi 7x szopizott, aztán 8 hós koráig napi 3x, és azóta napi 1x)

2 napja pedig nem hajlandó este sem..Mit csináljak vele? Azért csak kéne neki valami tejszerű folyadék, nem?

Tejpépet nem eszi, nem is ette soha, tápszereznem kellene? Dehát valószínű azt se fogadná el..Mit tegyek? Vagy jó ez így? Nem hiszem.

Amúgy már mindent eszik, kivéve a tejpépek.



2013. febr. 26. 10:39
 1/10 Jégtánc ***** válasza:
8 hónapig szopott a lányom,utána áttértünk a tápszerre.Most 1 éves múlt.Sosem volt gond.Elfogadta ugyanúgy,pedig még csak nem is cumizott/cumizik.Néha az anyukák jobban túlbonyolítják mint kellene:)))Tejalapú valami mindenképpen kell neki .Amiben benne vannak a megfelelő vitaminok tápanyagok.
2013. febr. 26. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
de van még tejem, csak épp szopizni nem akar..
2013. febr. 26. 10:46
 3/10 Jégtánc ***** válasza:
Cumisüvegből próbáltad? Vagy a tejpépet esetleg reszelt almával, banánnal?
2013. febr. 26. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Fejd le és add oda cumiból vagy kanállal.
2013. febr. 26. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Próbáltam többször is, de kiköpte..
2013. febr. 26. 10:49
 6/10 Jégtánc ***** válasza:
Foga nem jön? Esetleg az is bezavarhat.
2013. febr. 26. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
de igen szerintem felül 2 jön neki..
2013. febr. 26. 10:53
 8/10 Jégtánc ***** válasza:
100%
Lehet az lesz akkor a ludas.Hívd fel a védőnőt ,hátha ő tud valami okosat mondani
2013. febr. 26. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2013. febr. 26. 11:25
 10/10 anonim ***** válasza:

Ne haragudj a hosszú idézetért(azt tapasztlaom, hogy alinkeket sokan félnek megnyitni):)!

"Ha egy kisbaba nem akar szopni, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy el akarja választani magát. Ha olyan egy év alatti gyermekről van szó, aki még nem sok szilárd ételt kapott, illetőleg pohárból sem iszik még, valószínűtlen, hogy végleg abba akarná hagyni a szopást. Sokkal nagyobb az esélye, hogy szopási sztrájkkal állunk szemben.


Kisbabánk a szopási sztrájkkal próbálja tudatni velünk, hogy valami baj van, azaz valamilyen változásra, problémára szeretné felhívni a figyelmünket. A szopási sztrájk néha hirtelen veszi kezdetét, máskor fokozatosan alakul ki. Ez mégsem jelenti azt, hogy fel kell ene hagynunk a kicsi szoptatásával. Ha megpróbáljuk rávenni gyermekünket, hogy újra szopjon, a sztrájk rendszerint 2-4 napig tart, bár néha ennél tovább is elhúzódhat. Ha kellően türelmesek és állhatatosak vagyunk, szinte minden esetben rávehetjük babánkat, hogy újra szopjon, és így tovább részesülhet az anyatej nyújtotta előnyökből.

Mi okozhatja a szopási sztrájkot?


A szopási sztrájk oka néha teljesen egyértelmű, de előfordulhat, hogy az anya sosem tudja meg, mi is váltotta ki ezt a viselkedést a babánál. Leggyakoribb okai a következők lehetnek:


fájdalom a szájüregben fogzás, sérülés, herpesz, vírusos aftózis vagy valamilyen gombás fertőzés (pl. szájpenész) miatt,

fülgyulladás, mely nyomásérzést vagy fájdalmat okoz a babának szopás, nyelés közben,

a szoptatási testhelyzetben a babának valami fájdalmat okoz, például oltás helye vagy sérülés,

a baba megfázott vagy bedugult az orra, ezért szopás közben nem kap rendesen levegőt,

a baba túl sokszor kapott cumit, cumisüveget vagy gyakran szopja a hüvelykujját, és ez a tejmennyiség csökkenését eredményezte,

gyakran félbe kell szakítani a szoptatást valami miatt, vagy szoptatás közben gyakran elvonja valami a baba figyelmét,


a baba szokatlanul hosszú ideig volt külön édesanyjától.


Az anya bizonyos cselekedetei, reakciói is okozhatják azt, hogy a baba nem akar szopni:


az anya túl erősen reagál arra, ha a baba megharapja a mellét,

a napi rutin jelentősen megváltozik (pl. utazás, költözés),

az anya korlátozza a szopások gyakoriságát, vagy nagyon szigorúan meghatározza, milyen időközönként szophat a kicsi,

szoptatás közben az anya nagyon hangosan beszél vagy veszekszik a család többi tagjával,

az anya túlságosan izgatott, vagy annyi otthon a dolga, idegeskednivalója, hogy folyton feszült, stresszel,

többször sírni hagyja kisbabáját, vagy halogatja a szoptatást, mikor a kicsi szopni akar.



A szopási sztrájknak még a következő okai lehetnek, bár ezek ritkábban fordulnak elő:


érzékenység az anya vagy a kisbaba által fogyasztott valamilyen ételre vagy gyógyszerre (ez lehet vitamin, ásványi anyagokat tartalmazó táplálékkiegészítő, fluortabletta, tejtermék, koffein is);

a mellbimbó kezelésére használt krém vagy gyógykenőcs;

az anyatej ízének - mellgyulladás vagy az anya étkezési szokásainak változása miatti - megváltozása,

de a kisbaba sztrájkkal reagálhat az anya által használt valamilyen új termékre (szappan, dezodor, sampon, a ruha mosásához használt mosópor vagy öblítő).(...) Nagyon fontos az anya és a kisbaba kényelme


A sztrájk során, amíg az anya próbálja újra rávenni a szopásra a babát, valószínűleg le kell majd fejnie a tejét, ugyanolyan gyakorisággal, mint ahogy a kicsit szoptatta. Ettől kényelmesebben fogja érezni magát, de megelőzheti a tejcsatorna-elzáródást, és a baba is megkaphatja a szükséges tejmennyiséget.


A kézzel vagy kis mellszívóval való fejést meg kell tanulni és gyakorolni kell, hogy igazán jól menjen. Ha egy sztrájkoló baba anyukájának nem nagyon sikerül lefejnie a tejét, javasolt érdemes egy elektromos mellszívót bérelni (az LLL-vezető tudni fogja, hol lehet ilyen eszközt bérelni). Az elektromos mellszívóval hozzáértés vagy gyakorlat nélkül is hatékonyan lehet fejni, mert szívást és kiengedést váltakoztató mechanizmusa automatikusan azt utánozza, ahogy a kisbaba szopik. Ennek a mellszívónak van egy olyan kiegészítő tartozéka is, mellyel egyszerre lehet fejni mindkét mellet, így a fejéshez szükséges idő a felére csökkenthető.


Az anyának el kell döntenie, hogyan akarja odaadni gyermekének a kifejt tejet. A legtöbb anyukának elsőként a cumisüveg jut az eszébe, de nem árt figyelembe venni, hogy később könnyebb lesz a kisbabát újra rávenni a szopásra, ha a szopási sztrájk alatt kerüljük a cumisüveg és a cumi használatát. A mesterséges cumik ugyanis kielégítik a baba szopási igényét, így nem lesz akkora kedve az anyamellet szopni. Egyes afrikai kórházakban sosem adnak cumisüveget a kicsik szájába, még a koraszülött és beteg kisbabákat is kis csészékből itatják. Ha a baba tud már pohárból inni, próbáljuk meg abból adni neki a lefejt anyatejet(...) Hogyan szoktassuk vissza a kisbabát az anyamellre?


Türelemre és kitartásra van szükség ahhoz, hogy visszaszoktassuk a babát az anyamellre. Ha azonban akár az anya, akár a baba frusztrált, ideges lesz a mell odakínálásakor, akkor abba kell hagyni, és később próbálkozni újra. A szoptatási kísérleteknek a lehető legkellemesebbnek kell lenniük, hogy a kisbabában jó érzéseket keltsen a szoptatás.


Az alábbi módszerek a gyakorlatban is hasznosnak bizonyultak, és sok anyának segítettek túljutni a szopási sztrájkon.


Próbálja meg akkor megszoptatni a babát, mikor az alszik, vagy nagyon álmos, tehát éjszaka vagy napközbeni szunyókáláskor. Gyakran előfordul, hogy egy baba ébren elutasítja a szopást, de ha elálmosodik, elfogadja az anyamellet.

Próbáljon ki más szoptatási testhelyzetet. Vannak olyan babák, akik nem akarnak szopni egy bizonyos testhelyzetben, de egy másikban hajlandók rá.

Próbáljon szoptatni mozgás közben. Vannak olyan kisbabák, akik szívesebben szopnak akkor, ha ringatják őket vagy sétálnak velük, mint ha az anya ül vagy egy helyben áll.

Olyan környezetben szoptasson, ahol nem vonja el semmi a baba figyelmét. Sok kisbabának – különösen a három hónapnál idősebbeknek – nagyon könnyű elvonni a figyelmét. Kapcsolja le a tévét, rádiót, és szoptasson csöndes, elsötétített szobában.

Foglalkozzon sokat a babával, és ügyeljen arra, hogy a kicsi bőre sokszor érintkezzen az Önével. A sok figyelem és bensőséges érintés az anyát és a babát egyaránt megnyugtatja.

Ha megoldható, vetkőzzön le derékig, mikor odakínálja a mellét, és a kisbabán is csak egy pelenka legyen. Ha a szobában nincs elég meleg, takaróval vagy lepedővel takarja be mindkettőjüket.

Két szoptatási kísérlet között érdemes kenguruba vagy hordozókendőbe tenni a babát, hogy mindig közel legyen az Ön testéhez. Egy közös, meleg fürdő is nyugtató hatású lehet. Nagymértékben erősíti a közelséget, ha az anya együtt alszik a kicsivel, ráadásul ez alkalmat ad arra, hogy megszoptassa a babát, míg az alszik." a teljes cikk itt: [link]

2013. febr. 26. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!