Kedves anyukák? Komolyan gondoljátok a amikor ilyeneket írtok? 7hónaposan már pár szót mondott.
Szerintem azt lehet szavak mondásának nevezni, amikor nem csak valami arra hasonlító hangokat hallat, hanem a megfelelő kontextusban, időben használja.
Nem is az a fontos, hogy tökéletesen mondja ki, hanem hogy felismerhető legyen és értelmének megfelelő helyen.
Pl az én lányom kb. 10 hónaposan következetesen gagyogta, hogy "tutyu", ha kutyát látott.
Sok anyuka bele akarja hallani a gyerek gügyögésébe,hogy anya-apa.
Erre jót példát mondott a védőnőm. Anyuka el volt ájulva,hogy a gyereke már 8 hónaposan mondja,hogy anya. Na ment hozzájuk a védőnő, aki elé mászott a kicsi. Ránézett és "mondta",hogy ajajajajaja!:) Ez volt az anya!
Bár ha jobban belegondolok az én 3 hónapos fiam sírás közben azt mondja,hogy ajvá, ajvá. Lehet,hogy az ajvárt szereti!:))
nekem a 11 hónaposom következetesen mond egy-két dolgot, és ezeket kezdte el először is ismételgetni. Tehát én utólag tudom, hogy mikor 8 hónapos volt és ismételte utánam, nagyjából sejthette, mit mond, de akkor nem gondoltam, hogy ő most beszél. Utólag tuti, hogy tudatosan mondta azt a pár szót akkor is. Azóta sem lett nagyobb a szókincse, ugyanazokat mondja, új dolgok akkor vannak, mikor utánoz. Meglátjuk, ebből mikor lesz tudatos szó. Pl ilyen régóta mondott szó a hinta és a sárga gumijátékokra a háp. Nyilván ő is gügyögte, hogy te-te, ma-ma, pa-pa, de senkit nem hívunk mamának (nagyi van és tata, szóval nem mama és papa, mi anyu és apu vagyunk), egyértelműen nem azért "mondta", mert ő arra a személyre gondol. De most van a pápá korszak, ingetet és mondja hogy pápá, mert utánozza a tesóját, ő meg erre tanítja. De nem csinált még olyat, hogy megjött valaki, köszönt neki, hogy szia, és ő visszaintett volna neki, hogy "pápá" :)
Gondolom értitek. Valaki hamar kezdi, ez sem jelent magasabb intelligenciát, valaki fogékonyabb ilyenre, valaki később kezd minden verbális cselekvést, de akkor ugrássszerűen (mint az idősebbik fiam, aki közel 2 évesen kezdett szótagokat utánunk mondani, de 2 hónap múlva összetett mondatokban beszélt).
Nem mindegy, hogy egy 8-10 hónapos baba tud 1-2 szót, vagy 5-6 hónaposra mondják, hogy már mondja azokat a szavakat. Valljuk be, 2-3 hónap baromi sokat számít a fejlődésükben!
A másik. Lehet, hogy vannak olyan gyerekek, akik korán felülnek/felállnak. Az én környezetemben is van egy kisfiú, 5 hónaposan ült, az anyja nem tudott vele mit csinálni, tudta, hogy még korai, de nem kötözheti le a gyereket. Viszont van egy kislány is, aki 4 hónaposan ült és állt. Ott az anyuka erőltette a gyereket, ami egyértelműen nem jó, erre majd később rájön. Szóval vannak persze olyan gyerekek, akik maguktól korábban kezdenek 1-2 dolgot, de néha a szülők is túlerőltetik, csak hogy elmondhassák, hogy az ő gyerekük ezt meg azt tudja. Azzal mit sem foglalkozva, hogy a későbbiekben mi lesz ennek a következménye.
Ne vegyétek magatokra, nem rátok írtam. Csak azt írtam le, amit a közvetlen környezetemben látok.
Nálunk anno a fiam 4hónaposan kiverte a balhét a pelenkázón, én kérdeztem tőle miért is megy a hiszti, tisztán hangosan a fejemhez vágta csak...
18hónaposan csak nyálzott és dünnyögött, 2évesen elkezdte mondani a magáét, ma már mesél 2,5évesen.
A tesója 13hónapos, ő korán kezdi a dumálást, 13értelmes "szava" van, ami használ, na de őt egy másik kisgyerek is tanítja meg fogékony. Ahány baba annyi fejlődés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!