Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Anyagi szempontból hogy a...

Anyagi szempontból hogy a legérdemesebb a 2. babát vállalni?

Figyelt kérdés
Nagyon várom a 2. babát, de megfontoltan kell vállalni sajna ebben a világban, mert nem mindegy, mennyi pénzt kapok a terhesség alatt és után. A kisfiam most 1 éves, Gyeden vagyok vele.
2010. szept. 22. 09:25
1 2 3 4
 31/40 A kérdező kommentje:
Max. gyedhez 175e Ft-os keresetnek kell lennie pontosan?
2010. szept. 27. 17:55
 32/40 anonim ***** válasza:

Köszi szépen,nagyon aranyos vagy,hogy segítesz nekünk.

Ha kokrétan nekem max gyedem van a bruttó 180 000Ft-os fizum után, akkor ha gyes alatt esnék teherbe,még az elején, akkor kevesebbet kapnék mint a max?Csak hogy megerősítsél.Mert nem tudom pontosan hány szzalékot vonnak le az alapból, amit a táppénzből,és a szabiból jön ki.Köszönöm szépen:)

Bocsi kérdező, hogy így belekérdezek,de remélem neked is hasznos, amit kérdezek.

2010. szept. 27. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 anonim ***** válasza:

Megírtam a választ és elszállt a netem:( Kezdem elölről.


Kérdező, a max gyedhez 147000Ft kell. A gyed felső korlátja a minimálbér kétszeresének 70%-a, vagyis 102900Ft. Ahhoz, hogy max gyedet kapj, a minimálbér kétszeresét vagy többet kell keresned.

Ha visszamégy táppénzre, akkor a betegszabi alatt kapott jövedelemből számolnak, ami alapból a fizetés 70%-a, vagyis a max gyedhez több kell, mert a fizetés 70%-ának kell elérnie a 147000Ft-ot, nem a fizetésnek, vagyis ekkor 210000Ft havi bruttó kell a max. gyedhez.

A 175000-et csak példának írtam, hogy ha táppénzre akarsz menni, akkor ennyire felhúzhatja az összeget az, ha kiveszed a szabikat, hiszen a szabadságod ideje alatt kapott teljes bér felhúzza az átlagjövedelmedet, így kompenzálja a csökkentett összegű betegszabit.


Válaszoló:

Ha gyed alatt esel teherbe, és a gyes első 5 hónapjában szülsz, akkor az ellátások ugyanazok lesznek, mint az első babával.

Ha később, akkor érdemes visszamenni, de a szabadságokat mindenképpen vedd ki előtte, különben kevesebb lesz az alap, amiből az ellátásokat számolják.

Ha a szerződéses béred 180000 volt, akkor így alakul: gyed alatt és a gyes első 5 hónapjában szülés esetén a gyed és a tgyás maximális.

Ha később, és emiatt visszamégy táppénzre szabi nélkül, akkor az alap a betegszabi bére: a 180000 70%-a, vagyis 126000Ft. Ennek vesszük a 70%-át, megkapjuk a bruttó gyedet, ami 90000Ft körül lesz, vagyis számszakilag kb. 6-7000-el kevesebb lesz kézbe a gyeded.

Ha kiveszed a szabikat (mondjuk alap 20 napod van, akkor 30 munkanap gyűlt össze minimum amíg otthon voltál), akkor a szabi idejére kapott jövedelem hozzáadódik a betegszabi alatt kapott bérhez, így magasabb lesz az alap, körülbelül 170.000. Vagyis újra kapod a max gyedet és tgyást.


Ha valami nem stimmel, kérdezzetek nyugodtan, mert attól, hogy én értem, még nem biztos, hogy jól el is tudom magyarázni.:D

2010. szept. 27. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 anonim ***** válasza:

Ari vagy nagyon azt még elmagyaráznád, hogy miért csak az első öt hónapban ugyanannyi?Mert ez alaján, akkor a gyed végén 4 hónapos terhes vagyok. Ezért elmegyek táppénzre,mert jobban járok mint a gyessel, tehát 1 hónap szabi, 3 hónap táppénz,és egy hónap tgyás.De ez már lehúzza a max gyed összegét nem?és ha jól értem a tgyás ugyanannyi mint a gyed összege ebben a helyzetben?Ha van még energiád válaszolni,megköszönném, szerintem ezzel világos lesz minden,és köszi hogy volt türelmed újra írni.

Egyébként ha 6 hónapnál többet vagy gyesen akkor minimálbérlesz az alapja a gyednek, erre mondtam hogy nem jó válasz,mivel a tb-s erre azt mondta hogy a táppénzhez van köze, de én gyes helyett gyedet mondtam neki, tehát félre olvastam amit írtál.Azóta visszanéztem.


Mennyi idős babád van?

2010. szept. 27. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 anonim ***** válasza:

Azért 5 hónapig, mert az ellátások alapját az igénylés előtti év jövedelméből számolják (olyan jövedelemből, amiből vontak egészségbiztosítási járulékot, vagyis csak a munkaidő, a betegszabadság, és a rendes szabadság tartozik ide, a tgyás és a gyed nem).

Ha az igénylést megelőző évben ilyen jövedelmed nem volt, akkor megnézik miért nem volt. Ha azért, mert az adott év nagyobbik részében tgyáson, vagy gyeden voltál, akkor az ellátások alapja ugyanaz lesz, mint az első babával. Ha viszont azért nem, mert az adott év nagyobbik részében gyesen voltál, akkor a minimálbér lesz az alap.

Ha a gyes 5. hónapjában megszületik a gyerkőc, akkor abban az évben több időt töltöttél gyeden és tgyáson, mint gyesen, hiszen gyesen 5 hónapot, gyeden-gyáson meg 7 hónapot töltöttél.:)

2010. szept. 27. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 anonim ***** válasza:

Ja, és lemaradt a többi része:)

1 hónap szabi, 3 hónap táppénz,és egy hónap tgyás. Ebből csak az egy hónap szabit, és az egy hónap táppénz betegszabi részét (15 munkanap az egy hónapból) veszik figyelembe, a tgyást, és a táppénzt nem. (csak olyan bevételedet nézik, amiből vontak egészségbiztosítási járulékot)

A tgyás összegszerűen bruttó 102900, vagyis a bruttója annyi, mint a gyednek, de csak személyi jövedelemadót vonnak belőle, mást nem, így kézbe magasabb összeg lesz, mint a gyed, mert abból nyugdíjjárulékot is vonnak.

Amúgy csak még egy megjegyzés: valószínű nem leszel annyit táppénzen, mert a szabadságod biztosan több, mint egy hónap. A minimális 30 nap is munkanapot jelent, vagyis a hétvégékkel együtt majdnem másfél hónapnyi szabadságod lesz, hiszen hétvégére nem írhatnak ki szabit:)

Ha még van kérdés, nyugodtan írj, de ma már nem leszek, megyek aludni, mert a fiam általában 6-kor kel:)

Amúgy 14 hónapos múlt:)

Jó éjt!

2010. szept. 27. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 A kérdező kommentje:
Köszönjük a válaszaidat. Konklúzió: - akkor nekem mindenképp gyed alatt lenne érdemes teherbe esnem, ezt jól gondoltam. Minden jót nektek!
2010. szept. 28. 11:08
 38/40 anonim ***** válasza:

Én is köszönöm neked, sok mindent megértettem, egyenlőre szerintem nincs több kérdésem,az én fiam is 14 hónapos múlt:)Július 7.-ei.

Sziasztok:)

2010. szept. 28. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 A kérdező kommentje:
Az én fiam 13 hós és 8 napos.:)
2010. szept. 28. 15:59
 40/40 anonim ***** válasza:
Majd összehozunk egy bulit:DDD
2010. szept. 28. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!