Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Anyagi szempontból hogy a...

Anyagi szempontból hogy a legérdemesebb a 2. babát vállalni?

Figyelt kérdés
Nagyon várom a 2. babát, de megfontoltan kell vállalni sajna ebben a világban, mert nem mindegy, mennyi pénzt kapok a terhesség alatt és után. A kisfiam most 1 éves, Gyeden vagyok vele.
2010. szept. 22. 09:25
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:

Kedves előttem szóló, bocs, de muszáj megemlítenem. Hibásnak kiáltod ki a válaszomat, miközben nagyon úgy tűnik, hogy nem vagy képben:S Már megbocsáss, de azért, mert elmondták neked a REP-nél, és te jól-rosszul megjegyezted, még nem vagy hiteles forrás, több olyat is írtál, ami nem felel meg a valóságnak.

Zárójelben jegyzem meg, hogy te mint hozzáértő, még mindig nem mutattál rá, hogy szerinted hol hibás az én válaszom - még mindig kíváncsian várom. A teljesség kedvéért leírom, hogy miben tévedsz.


1. a táppénz nem számít keresetnek, KIZÁRÓLAG a betegszabadság, a kettő nem keverendő össze! (főleg, mivel az összegük, és a nettójuk is teljesen különböző). Ha visszamégy táppénzre, és nem veszed ki a szabikat, csak akkor lesz kevesebb a gyeded, ha a bruttó béred 210 ezer forintnál kevesebb volt, ha ennyi, vagy több, akkor ugyanúgy a max. gyedet fogod kapni. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a bruttód kb. 175 ezer forint volt, és kiveszed a szabadságokat is a betegszabdság előtt, akkor is a max gyedet fogod kapni.


2. nem feltétlenül gyed alatt kell szülni, hogy a juttatások ugyanannyik legyenek. A lényeg, hogy minden juttatás alapja attól függ, hogy az irányadó időszakban (ez az igénylést megelőző év) miért nem volt tényleges bér, vagy 180 bérezett nap. Ha azért, mert nagyobbrészt gyeden voltál, akkor az ellátások alapja ugyanaz lesz, mint az első babával.

Ha viszont azért, mert nagyobbrészt gyesen voltál, akkor az ellátások alapja a minimálbér lesz.

(példa: 2010 májustól gyesen vagy, a baba 2011 februárban születik - az ellátások alapja a minimálbér lesz.

Vagy: 2010 szeptembertől vagy gyesen, a baba 2011 májusában születik: az ellátások alapja ugyanaz lesz, mint az előző ellátásoké.)


3. NEM kell határozatlan idejű szerződés, hogy jogosult legyél a juttatásokra. Ezt elég összetetten szabályozza a törvény, de feleslegesen ne kelts már riadalmat, a határozatlan idő nem feltétel. Biztosított vagy akkor is, ha pl. a tgyás alatt szűnik meg a szerződésed, és ebben az esetben is jár a gyed, csak passzívan.

De a határozott idejű szerződés a gyed alatt is megszűnhet, ilyenkor is jár tovább minden.

Ha meg ne adj isten úgy szűnne meg a határozott idejű szerződés, hogy még nem vagy tgyás-on, akkor is van még lehetőség, csak annak nem fog járni a juttatás, aki nem jogosult rá, hiszen ha a tgyás-gyed jogosultság megvan, akkor az álláskeresési támogatásra is jogosult az ember lánya, ami biztosítottságot jelent, vagyis ugyanúgy fog járni minden, mintha meglenne a munkaviszony, csak kicsivel több papír kell hozzá.


Szóval azért lássuk be, hogy könnyű másokat lehúzni, de sajnos aki kicsit is ért hozzá, azonnal látja, hogy te nem vagy képben. És nem kötekedni akarok, csak úgy bírom, amikor olyan osztja nekem az észt, akinek lövése sincs arról, hogy mi a helyzet, és azt hiszi, hogy a táppénz bárminek is alapja lehet:S

2010. szept. 27. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 anonim ***** válasza:
Én nem mondtam, hogy a te kérdésed hibás!!!!!!!!!
2010. szept. 27. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:

Igazad van, csak az én szemszögömből írtam le a választ, nem mindegy mennyi a szerződésszeriti béred,nem tudtam hogy különbség van táppénz, és betegszabadság között, de köszönöm szépen, hogy felvilágosítottál,igaz hogy nem tudommiért ilyen stílusban tetted, én nem kötöttem beléd, és nem tudom miért nekem írogatsz,de legalább helyére tetted a dolgokat:)

De ha már ennyire képben vagy, megtudnád mondani mennyi az a bruttó átlagkereset,aminél mindegy hogy táppénre mész-e, mert nem csökkenti a gyed alapját, és ilyen esetben mennyi a tgyás?Egyébként mivel foglalkozol?

Hozzáteszem nem volt szándékom megbántani, félretájékoztatni,ijesztgetni senkit, hisz nekem is érdekem, hogy megtudjam mi a legjobb nekünk.

2010. szept. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 anonim ***** válasza:

Arra lennék még kíváncsi, hogy akkor miért lesz kevesebb a gyed összege, ha kiveszed a szabit és elmész táppénzre?Most abban az esetben kérdezem,amikor ez a helyzet alakul ki.Nem mindenkinek marad ugyanaz az összeg.

Erre is biztos tudsz válaszolni nekünk.

2010. szept. 27. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:

Én most ezt hámoztam ki.Ha gyed alatt szülsz ugyanannyit kapsz kivéve a tgyást, ha gyes alatt akkor bizonyos összegű bér felett szintén változatlan az összeg, ha alacsonyabbb a bér, akkor a táppénz csökkenti a gyedet.De nem biztos hogy megint jól fogtam fel, de akkor javíts ki, csak finomabb stílusban:)

Egyébként kedves kérdező, így derül ki hogy jobb ha fontosabb dolgokat télyleg szakértőtől kérdezünk, az a biztos, én nem akarlak félre informálni, de lehet hogy csak sikerül. Amikor először írtam,én ezt akartam megfogalmazni, lehet hogy nem precízen, de nem ez a lényege?

2010. szept. 27. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó válaszoló. Látod látod. Te írsz kötekedő és sértő stílusban, és te ezt vetetted a szemünkre. Kicsit nézz magadba, és az egyenes, világos megnyilvánulást ne vedd sértésnek. Ne legyen üldözési mániád... nem szólt itt be neked senki, csak te támadsz és nem csak engem. Jó, ezt felejtsük el. A válaszod nem volt kielégítő, és tényleg látszik, hogy laikus vagy a témában, és össze vissza írsz téves dolgokat. (Ezt sem bántásként írom, ez a véleményem.) A másik válaszolónak köszönöm szépen. Meglátjuk, hogyan alakul... Mindkettőtöknek a legjobbakat kívánom!
2010. szept. 27. 16:32
 27/40 anonim ***** válasza:

Látodilyen információk alapján is lehet dönteni:) http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__babak_..

És ilyen hasonló segítséget nyújtunk egymásnak....

2010. szept. 27. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 anonim ***** válasza:
Az utolsót felestsétek el, rosszat küldtem el, csak itt van a gyerek a kezembe,és segít:)
2010. szept. 27. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 A kérdező kommentje:
Semmi gond kedves válaszoló, mindenképpen szakemberhez fogok fordulni majd, de itt is vannak szakemberek, akik hátha válaszolnak nekem, mint, pl. a másik válaszoló is jónak tűnik. :) A stílus pedig olyan, amilyennek te olvasni akarod. Hidd el, nekem is volt, hogy szar napom volt, és mindent támadásnak vettem, és azt hittem ellenem van a világ. :)
2010. szept. 27. 16:37
 30/40 anonim ***** válasza:

Oké, akkor tegyük tisztába, nekem (és gondolom neked sem) célom a vita.

Itt az a hozzászólásod, ami miatt kérdeztem, hogy hol a hiba - tény, hogy nem hibást írtál, hanem nem jót, de szerintem az ugyanazt jelenti:

" Ha gondolod szívesen leírom,még ezek után is, ha érdekel,mert a válaszok között volt ami nem jó,mert igen is mi csak laikusok vagyunk."

Mindegy, nem akarok vitázni, és nem is bántásból írtam, amit írtam, bocsi, és azt is írtam, hogy nem kötekedni akarok, csak bosszant önmagában a sok félretájékoztatás ami ezen az oldalon megy. Szóval nem csak ellened szólt. Mindegy fátylat rá, ha bántó volt, akkor bocs.


Nézzük a kérdéseket sorban:

1. "mennyi az a bruttó átlagkereset,aminél mindegy hogy táppénre mész-e, mert nem csökkenti a gyed alapját, és ilyen esetben mennyi a tgyás?"

Mivel a tgyás és gyed maximuma (tgyásnak csak akkor van maximuma, ha a két gyerek között nem mégy vissza dolgozni legalább 180 napra) a minimálbér kétszeresének 70%-a. Vagyis ha az igénylés alapjának számító tényleges jövedelem 147 000Ft, akkor maximális a tgyás és a gyed összege is. Ahhoz, hogy az eleve 70%-os betegszabadság (ez a tényleges jövedelem, ha nem veszed ki a szabikat a két gyerek között, csak elmégy táppénzre) megalapozza a max. ellátásokat, ahhoz a bruttó béred 210 000Ft, vagy ennél magasabb kell legyen (hiszen 210ezer 70%-a 147000, így meglesz a max. alap).

Még annyi, hogy a tgyás mindenképpen magasabb lesz a gyednél, mert nem vonnak belőle csak szjat. Vagyis kb. 10ezerrel több lesz kézbe.


2. jogászként dolgoztam, előtte könyveltem, most itthon vagyok a kicsivel:)


3."miért lesz kevesebb a gyed összege, ha kiveszed a szabit és elmész táppénzre?"

Azért, mert ebben az esetben a szabadság idején kapott fizetés, és a betegszabadság alatt kapott jövedelem lesz az ellátások alapja. A betegszabadság idejére meg nem teljes bért kapsz, csak a jövedelmed 70%-át.

Ha pl. 100 ezer volt a bruttó béred, és alapszabid volt (a majd másfél évre ez kb. 30 nap), akkor a szabadság alatt (42 naptári nap) és a betegszabadság alatt (kb. 21 naptári nap) kapott bruttó jövedelem így alakul: 138100 a szabi alatt+ 48330 a betegszabi alatt. Ez lesz az alap.

Vagyis a naptári napi jövedelem ebben az esetben 2960Ft, szemben a korábban számolt 3280Ft-os naptári napi jövedelemmel.

Így bár nem sokkal de az alap kevesebb (persze vedd figyelembe, hogy ezek durva számítások, csak gyors kalkuláció, a bérszámfejtés azért bonyolultabb ennél, de nagyon nagy eltérés nincs).


4. Ha gyed alatt szülsz ugyanannyit kapsz kivéve a tgyást, ha gyes alatt akkor bizonyos összegű bér felett szintén változatlan az összeg, ha alacsonyabbb a bér, akkor a táppénz csökkenti a gyedet.De nem biztos hogy megint jól fogtam fel, de akkor javíts ki, csak finomabb stílusban:)"

Oké:) szóval nagyjából jól értelmezed, annyit javítanék, hogy a betegszabi alatt kapott bér mindenképpen csökkenti az gyed alapot, csak nem minden esetben van jelentősége, hiszen bizonyos bér felett (ahogy írtam fentebb) már mindegy, mi mit csökkent, hiszen a maximum összeg fölé úgysem megy az ellátás.


Remélem, most már minden tiszta:)

2010. szept. 27. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!