Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Munkaügyes kérdés. Ha nem...

Munkaügyes kérdés. Ha nem vállalom el a felajánlott állást, kirúghatnak GYES után?

Figyelt kérdés
Én egy multinál dolgoztam, azt mondta a főnököm, hogy nem tartják fenn a helyemet. Fel is vettek valakit határozatlanra. Én még nem megyek vissza, de egy exkolléganőm jár most ebben a cipőben. Ajánlottak neki egy másik pozíciót, de nem akarja elvállalni. Ilyenkor mi van? Te tagadtad meg a munkát? Vagy nekik kell felmondani? Vagy kötelesek mást is felajánlani? Nekem ez azért is ciki, mert tanulmányi szerződésem van velük, de akármit nem akarok én sem elvállalni. De akkor nem elég, hogy nem lesz munkám, de még vissza is fizethetem az iskolát. Persze munkanélküli sem akarok lenni, de jó lenne azért, ha valami jó helyre tudnék visszamenni.
2010. aug. 4. 23:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Ki. Rendes felmondással is simán elküldhetnek, a kicsi 3 éves korától. Ha a főnököd a felmondási védelem után felajánl egy másik állást, és te nem fogadod el, akkor az kvázi közös megegyezés lesz, és megszüntetitek a munkaviszonyt:( Szerintem fogadd el, aztán majd kérd magad vissza az eredeti helyre.
2010. aug. 5. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Na, hát ez nem úgy van ám!

Ha nem megszűnt a munkaköröd, hanem felvettek valakit a helyedre, akkor azt jogtalanul tették és te kérheted vissza a régi állásodat. Ha nem adják, akkor csak akkor tehet más pozicióba, ha te is beleegyezel.

Ha kirúg, akkor bepreled, nem vehetett volna fel senkit a helyedre határozatlan időre, csak határozott időre a gyes-ed idejére. A te munkaszerződésed egy bizonyos munkakör betöltéséről szól, azt megváltoztatni csak a te beleegyezéseddel lehet. Ha létezik az a munkakör (csak más dolgozik ott...), akkor azt neked vissza kell adniuk.

Szóval akkor perre mész, de általában ha te ezt előre elmondod neki (hogy nem vehette volna fel és perelni fogsz), akkor rájönnek, hogy nem is olyan jó buli téged kirakni onnan... Sokba fog az kerülni nekik...

Egyébként ha BÁRMIÉRT kirúg, neked nem kell visszafizetned a tanulmányi szerződéses pénzt, azt csak akkor kell visszafizetned, ha te mondasz fel. Márpedig neked eszed ágában sincs felmondani...

2010. aug. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Kedves második, a gyerek 3 éves kora után a munkáltató azt csinál, amit akar. Ugyan milyen alapon perelne?

Ha még nem is áll munkába, csak gyes után, akkor is 30 nap, és kitehetik a szűrét, tehetik más munkakörbe, sőt, a munkaidejét is csökkenthetik - ha nem tetszik, ki lehet lépni.

A munkáltató akkor sem köteles ugyanabba a munkakörbe felvenni, ha biztosít neki másik munkakört ugyanolyan feltételekkel, és fizetéssel. Ha nem tetszik, akkor nem vagy köteles elfogadni, de komolyan azt hiszed, hogy nem fognak kitenni első adandó alkalommal? A gyerek 3 éves kora után már nincs védelem, BÁRMIKOR ki lehet tenni a munkavállaló anyukát.

Kérdező, hallgathatsz a másodikra, de gondolkozz egy munkáltató fejével: bepereled (nyerhetsz pert, de ennek kicsi a valószínűsége a gyerek 3 éves kora után!) majd a munkáltató az első adandó alkalommal megszabadul tőled, hiszen talál a helyedre olyat, aki nem tart be neki - pláne egy multinál.

2010. aug. 5. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
A második válaszolónak van 100%-ban igaza, a harmadikat már végig sem olvastam, mert eleve rosszul kezdődik. Még, hogy azt csinál a munkáltató, amit akar?! Kedves kérdező, 113 embernek voltam a munkáltatója, és elég jól kiképeztek ám munkajogból. Szóról szóra vedd, amit a második válaszoló írt. A mukáltató azért csinál azt, amit akar, mert a munkavállaló elhisz mindent, amivel fenyegetik. Látod, itt is 3 válaszolóból kettő fülét-farkát behúzva várná a végítéletet. Viszont ha a munkáltató látja, hogy igenis tisztában vagy a jogaiddal, és hogy veled ezt nem lehet megcsinálni, akkor ő kezdi el behúzni fülét-farkát. Munkáltatóként én is éltem ezzel a lehetőséggel, hogy ráijesztek a dolgozóra és felmond magától, 100%-ban be is vált. Nem vagyok rá büszke, de én is nyomás alatt álltam. Na szóval a lényeg, hogy a második válaszolónak van igaza!
2010. aug. 5. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Ja, még annyit, hogy a multiknál azért "szokás" érteni a munkajoghoz, úgyhogy ha felhozod a munkaügyi bíróságot, annyi is elég, természetesen nem fog odáig eljutni a dolog, mert tudják, hogy igazad van. Akkor is, ha reflexből azt reagálják, hogy hát akkor hajrá, perelj csak. Nem lesz abból per, neked pedig megmarad az állásod.
2010. aug. 5. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Ezt nem értem, vagyis nincsen a munkáltatónak joga megváltoztatni a munkaszerződést? Oké, hogy csak közös megegyezéssel, de a másik oldal az, hogy akkor mehetsz! És ha nem tetszik a változás, akkor köteles ott foglalkoztatni, ahol én akarom? Ugyan már, ezt te sem gondolod komolyan! Olvasd el, nem arról van szó, hogy egy gyesen lévő kismamát kell visszavegyen, hanem már a gyerek 3 éves kora utánról szól a történet!

A felmondási védelem a munkába állást követő 30 napig él a gyerek 3 éves korát követően, utána a munkáltató akár úgy is dönthet, hogy BÁRMIRE hivatkozva RENDES felmondással megszünteti a munkaviszonyt!

Nem vagyok a munkáltató mellett, de ha igaz lenne amit a második válaszoló írt, akkor senkit nem rúgnának ki soha, és mindenki abban a munkakörben dolgozhatna, ami neki megtetszik, hiszen ha nem tetszik a munkakör, akkor perelem?!

Ha figyelmesen olvastok, akkor látjátok, hogy szimpla munkavállalóról van szó, nem kismamáról, vagy 3 évnél fiatalabb gyerek anyukájáról.


Komolyan úgy gondoljátok, hogy nem tud kellően világos okot találni a munkáltató? Ugye nem? Te mint munkáltató pontosan tudod, hogy aki dolgozik, az hibázik is, arról nem is beszélve, hogy ezer más indok is lehet, plusz el is lehetetleníthetik szegény dolgozót!


Ettől függetlenül nekem mindegy, ki mit csinál, de ha már próbáltátok egy sima RENDES felmondás indokait megtámadni, akkor tudhatjátok, hogy a SZÁNDÉKOT nem lehet bizonyítani! Vagyis hiába mondod te, a dolgozó, hogy azért mondd fel, mert rosszindulatú, ha ő meg azt mondja, hogy nem vagy alkalmas a feladataid ellátására, mert pl. aki a fizetés nélküli szabadságod alatt dolgozott, az 140%-ot teljesített, te meg csak 90%-ot. Nem tudod dolgozóként az igazadat bizonyítani, ezer ilyen esetet láttam már.

2010. aug. 5. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Ha még nem is áll munkába, csak gyes után, akkor is 30 nap, és kitehetik a szűrét, tehetik más munkakörbe, sőt, a munkaidejét is csökkenthetik - ha nem tetszik, ki lehet lépni."

Nem neki kell kilépni, hanem ki kel őt rúgni. Neki SEMMIT nem kell csinálnia, csak nem irja alá a szerződésmódositásokat. Ha ez a munkáltatónak nem tetszik, akkor ki kell őt rúgnia.

A kirúgáshoz pedig indok kell.

Nincs ma Magyaroszágon munkaügyi biróság, aki egy ilyen per esetén ne a gyesről visszatérő kismamának adna igazat, BÁRMILYEN indokkal is rúgják ki.


És igaza van a kedves utolsónak: azért lehet bármit megtenni a munkavállalóval, mert hagyja magát. Ha mutat némi határozottságot, mindjárt hátrébb vesz a munkáltató az agarakkal. De persze be is lehet hódolni, a jogaidat félredobva... Én soha nem tenném.


Mikor visszamentem gyes után, a cégnek automatikusan emelni kellett ugye a béremet a törvény szerint olyan mértékben, mint a cégnél az afddigi béremelések. Bementem a munkaügyre, az orrom alá dugták a szerződésmódositást, persze nem azzal az összeggel... Mondtam, hogy nem irom alá. Mondták, hogy jó, de addig a régi béremet kapom ám, amig nem tisztázódik a dolog, ezért jobban járok, ha aláirom. Mondtam, hogy jó, nekem nem sürgős. Ráérnek utólag is kifizetni majd a különbözetet, én nem irom alá.

Mondták, hogy nincs igazam, mert nem igy szól a törvény. Mondtam, hogy de bizony igen. Nem hagyták magukat. Kértem, hozzanak ide egy példányt, majd megmutattam nekik a vonatkozó részt. Odahozták, megmutattam. Elhallgattak, megmódositották a szerződésemet és kifizették a pénzeket, amik jártak nekem.

Ott mondták, hogy eddig MINDEN kismama aláirta úgy a szerződésmódositást és ők meg voltak gyózódve arról, hogy nekik van igazuk... Amig valaki meg nem mondta nekik, hogy nem. Több ezer főt foglalkoztató cég.

2010. aug. 5. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Bizony, nincs joga egyoldalúan módositani. Kiróghat, de azt INDOKOLNI kell. Mint az előbb irtam, ma Magyarországon egy gyesről visszatérő kismamát BÁRMIYLEN indokkal kirúghatnak, a biróság nem hülye, tudja a valódi okot és nem hisz el minden barom indokot, amit a munkáltató kitalál...
2010. aug. 5. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Bocs, de nem olvastam végig a nagyon hosszú választ, én vagyok, aki munkáltató voltam. Persze, hogy nem lehet egyoldalúan megváltoztatni a munkaszerződést! Az kétoldalú jognyilatkozat, ugyan mit csinálhatna, ha a munkavállaló nem írja alá?! Az előttem szólónak teljesen igaza van. Az pedig ugye, újabb mínusz pont, hogy a munkáltató szóban közölte a szándékát, tehát ezek után erre is lehet hivatkozni, ha akármilyen indokkal ki akarja tenni a dolgozót, hogy a valódi indok az az, hogy már felvett valakit a helyére.
2010. aug. 5. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Ismét mondom azt is, hogy NEM FOG BÍRÓSÁGRA KERÜLNI A DOLOG, ha látja a munkáltató, hogy a dolgozóval nem lehet szórakozni! Persze, hogy lehet indokot találni az eltávolításra, de nem olyan egyszerű ám az, ha a dolgozó tisztában van a jogaival! Multinál dolgoztam, ott volt munkáltatói jogköröm, de amikor fel tudtam volna mondani akárkinek is rendes felmondással, akkor is felajánlottam a közöst, mert tartottam attól, hogy nem lenne elég okszerű a rendes felmondás, és baj lehet belőle (pedig profi jogi osztálya van a központnak. Mégis ezt tanácsolta a főnököm is, hogy ijesszek rá a dolgozóra, hogy ha nem írja alá a közöst, akkor ezért meg azért felmondok neki rendkívülivel. Nem tudtam volna megtenni, mert nem volt indokolt, mégsem votl olyan, aki ne hitte volna el, és nem írta volna alá a közös megegyezést. Ha nem írták volna alá, valószínűleg még mindig ott dolgoznának).
2010. aug. 5. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!