Tippek szénhidrát csökkentett diétához, életmódhoz, és sporthoz?
Bele szeretnék vágni a fogyókúrába, mert a jelenlegi súlyom nagyon veszélyezteti az egészségemet. A közérzetem és az önbizalmam sem túl jó emiatt. (16/L, 100 kg, 165cm)
Nem kifejezetten fogyókúrát keresek, hanem életmódot szeretnék váltani, és egy olyan rutint bevinni az életembe ami hosszútávon, éhezés nélkül követhető. A célom lefogyni 55 kg-ra, ez lenne a normális és egészséges testsúlyom. Az nem számít hogy mennyi idő alatt, nem siettetek semmit.
Olyan embereket keresnék akik maguk is jelentős súlyt adtak le, és tudnának segíteni. Keresnék valami olyan sportot, ami nem terheli meg az ízületeket. Ha leadok 20-25 kilót akkor nyilván képes leszek normálisan futni, kocogni is, de jelenleg ez ki van lőve.
Az anyagcserém nagyon lassú, eddigi életmódom mozgásszegény volt. Átlagosan naponta 2X alkalommal étkezem, nem túl bőségesen. Van hogy kimarad egy étkezés, és az étkezések ideje is változó, nem rendszeres. Általában nehéz, zsíros ételeket eszem (sültkrumpli, rántott hús, bundáskenyér, stb). Vizet, vagy teát szoktam inni, reggel egy csésze tejes, vagy fekete kávé, néha energiaital.
Régebben stressz hatására ettem nagyon egészségtelen dolgokat (nasi, chips, csoki, cukorka stb), de szerencsére ma már ezt visszaszorítottam, illetve a kiváltó probléma is elmúlt. Mivel sikeresen visszajöttem a súlyos depresszió állapotából a túlevés megszűnt, de a kilók azok rajtam maradtak. Szeretnék áttérni egy jobb, egészségesebb életmódra, és az étkezéshez is kérnék tanácsokat:
Milyen ételeket érdemes ennem? Nem vagyok válogatós, a zöldségeket, húsokat, gyümölcsöket mind szeretem, egyedül a hal az amit kevésbé.
Érdemes számolgatnom a napi bevitt kalóriamennyiséget, segíteni fog?
Illetve érdemes vennem egy konditermi jegyet?:/ Ez az amitől nagyon félek. A mínuszokba kellemetlen kimenni sétálni, vagy sportolni, de én mindenképp el akarom kezdeni a sportolást, és emiatt jutott eszembe a konditerem. Nem koedukált, csak női terem. Mennyire gyakori ott a másik ember megszégyenítése, a beszólogatás, vagy bármi egyéb?
Szerintem érdemes lenne számolni a kalóriákat, én is ezt teszem, eddig 10 kilót fogytam, 4-5 hónapja kezdtem (168 cm, 67 kg 16/L). Én az elején úszni jártam, az ízületeim miatt, aztán kondizni. Nem kell félni tőle, az emberek nem csúfolódni járnak oda, hanem edzeni/fogyni. Lehet, hogy neked pl. az iskolában voltak, akik beszóltak, azokkal nem kell foglalkozni. Én is féltem az elején, de aztán pozitívan csalódtam. Nagyon befogadó közösség várt, nem panaszkodhatok. :D
Írj nyugodtan, ha van még kérdésed!
Először is: véletlenül se számolj kalóriát! Az egész egy parasztvakítás. Az ilyen módszerekkel max. az tud lefogyni 1-2 kilót, akinek egyébként soha az életben nem volt jelentős súlyproblémája, de számos országban beismerték, hogy az étkezéshez semmi köze nincs ennek a hőértéknek, csupán azt mutatja, hogy egy lombikban mennyi idő alatt ég el, de a gyomorban ilyen fajta égés NEM létezett soha.
A sültkrumplival, bundás kenyérrel sem a zsír a probléma, hanem az a rengeteg szénhidrát, ami benne van.
Én kevesebb mint egy év alatt fogytam 16 kilót 3 éve. Azóta sem álltam le a egészséges életmóddal, és most egy ideje tartom a súlyomat.
Napi két étkezés iszonyatosan kevés! Legalább 4-5-6 alkalommal kéne enned.
Én mindenképp a szénhidrátszegény, pl. low carb, ketogén, paleo, GI diétákat részesítse előnyben. Ajánlom, hogy nézz utána, és kezdd el azt, amelyik szimpatikus.
Tehát a magas szénhidrátokról mindenképp le kell mondani: rizs, krumpli, péksütik, az energiaitalról pedig főleg.
Gyümölcsök/zöldségek közül sem mindegy, hogy mit eszel: a datolyában, banánban, mangóban, fügében kegyetlen mennyiségű cukor van.
Amit korlátlan mennyiségben ehetsz: alacsony glikémiás indexű zöldségek és gyümölcsök (cukkini, hagyma, paradicsom, szárzeller, káposzta, saláta, alma, meggy, cseresznye, grapefruit), hüvelyesek, olajos magvak, az összes (cukrozatlan!) tejtermék, az összes húsféle. Ha édesíteni szeretnél, használj steviát vagy eritritet.
És akkor felmerül a kérdés, hogy: “De akkor “szénhidrát nélkül” miből lesz energiám?”
Elárulom, hogy ha az egészséges ételekből eleget eszel, akkor nem lesz szükséged “adalékokra” ahhoz, hogy jóllakj.
Kérdező, a kettessel én is egyetértek, illetve, nagyon fontos lenne hogy egy teljes laborvizsgálatra menj el. Ha beszélsz a háziorvosoddal, ebben segít - de még lehet hogy be tud utalni dietetikushoz, aki az étrend összeállításában fog tudni segíteni.
A labor lényege, hogy kiderüljön, van-e valami szervi problémád. Például az inzulinrezisztencia, pajzsmirigy-alulműködés (akár ezek kombinációja), más anyagcsere problémák is állhatnak a dolgok mögött, és azt nem fogod tudni kalóriaszámlálással leküzdeni.
Ilyenkor a gyógyszer + sport + étrend fog segíteni.
Ne akarj radikálisan megváltozni, mert nem fogod tudni tartani. Kezdd azzal, hogy teljes kiőrlésű kenyeret eszel, és abból is feleannyit. Ha eddig 3 szeletet ettél, egyél ezután 1.5 szelet teljes kiőrlésűt. Bundás kenyér helyett rántotta. Sültkrumpli helyett édesburgonya (nagggyon finom, fűszerezheted is :))
Nézz utána egészséges nasi opcióknak. A nasit csökkentsd első körben a felére, minél egészségesebb dolgokra.
Ne használj cukrot, inkább édesítőt. Az energiaitalt hagyd el, ez fontos! Szedj helyette vas tablettát, Magnéziumot, B-vitamint, sokkal éberebb leszel!
Teát csak cukormenteset igyál, magadnak csináld, akár reggelente.
Tornázni elkezdhetsz otthon is. Youtube-on rengeteg videó van angolul és magyarul. Én az intervallum edzést nagyon ajánlom. 15-20 perc az egész, 1-2 perc gyakorlat, fél perc szünet. Heti kétszer indulásnak elég, vannak nem ugrálós verziók is, neked még ezek kellenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!