Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Hallotátok, hogy alig számít...

Hallotátok, hogy alig számít a testmozgás a fogyásban?

Figyelt kérdés

elolvastam most egy cikket, ami érdekes volt és az volt a lényeg, hogy a mozgás nagyon kis szerepet játszik a testsúlyban. tehát, ha valaki fogyni akar, akkor nem ez a lényegi. viszont fontos a mozgás egészségügyi szempontokból.

a magyarázat főleg az, hogy a napi energia felhasználás nagy része az a test működtetésére megy el fizikai mozgástól függetlenül.

valamint, hogy ha mozgunk azt általában kompenzáljuk is, több pihenéssel, több evéssel.

valamint, úgy tűnik van egy plafon abban amennyi kalóriát ellehet használni mozgással. mert egy ponton túl nem fogy több, mert csökken a test normál fenntartására költött.

szóval ha valaki visszavágja az evést, vagy valaki visszavágja az evést és hozzá mozog, csak kis különbség lesz a testsúly csökkenésükben. ami fontos az a kaja annak mennyisége és minősége. mert a kaja kell, hogy jó egészséges legyen a test.

jah és ami fontos, hogy az, hogy mozgással kompenzáljuk az étkezésből bevitt többletet olyan idea, ami főleg a kajacégektől jön.

szóval azt mondogatni magatokat, hogy nem mozgok eleget ezért nem fogyok, vagy azt mondogatni, hogy még nem kezdem a fogyókúrát, mert nincs időm sportra téves.

[link]



2017. jan. 21. 10:53
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

A bullshitométerem kiakadt ettől az írástól.


Nézd, nem kell tudósnak lenni, hogy átlásd a dolgokat. Elég némi alapvető intelligencia, meg egy kis biológia.

A képlet nagyon egyszerű: ha a bevitt energia kevesebb, mint a felhasznált, akkor a szervezet a tartalékaihoz fog nyúlni, és az egyén elkezd fogyni. Ha pedig a bevitel a több, akkor hízni fog. (Természetesen a szervezet energiagazdálkodása sem állandó hatásfokú, de mondjuk ha beviszel 2000 kcal tápanyagot, abból nincs az a szervezet, amelyik 2500-at hazsnosítana, de még a 2000-et sem fogja, mert 100%-os hatékonyság nincs.)


Az írás egyébként egy tipikus olvasócsalogató, hatásvadász tákolmány, amiben egymás mellé dobálnak (fél)igazságokat, majd ezekből mindennemű tudományosságot mellőzve messzemenő következtetéseket vonnak le. Azt, hogy a két mért adat között van-e ok-okozati összefüggés, illetve mennyire befolyásolják az adatsorokat más tényezők, arra már nem tér ki a "tanulmány". Így pedig ez nem több egy hiteltelen "brit tudósok" jellegű förmedvénynél.


"60 tanulmány, amit feldolgozott nem számít"

Na és hol van az a 60 tanulmány?

Ja, hogy sehol, csak ő azt állítja. Tudod, ha én kiírom a weboldalamra, hogy több ezer tanulmány bizonyítja, hogy a Föld lapos, az attól még nem lesz igaz.


"vizsgáltak törzset, aki sokkal több fizikai mozgást végez és azt tapasztalták, hogy nem számottevően magasabb az elégetett kalória nekik naponta, hiába mozognak többet."

Kíváncsi lennék rá, hogy hogy mérték az elégetett kalóriák mennyiségét. Na meg: mit jelent a "sokkal több"? És mit jelent a "nem számottevően"? És mennyire volt reprezentatív a minta?

És végül: áruld már el a titkot, hogy lehet kétszer annyit futni úgy, hogy azzal mondjuk csak 1,1-szeres energiát használsz fel! Mert őszintén érdekelne, és ez mind a biológiát, mind a fizikát alapjaiban rengetné meg. ;-)


"Csak nem erős a kapcsolata a testsúllyal."

Á, tényleg nem...

Akkor miért látom azt, hogy akik mozgásszegény életmódot folytatnak, azoknak nagyon nagy többsége túlsúlyos? És miért látom azt, hogy akik rendszeresen mozognak, ahová csak tehetik, gyalog, vagy biciklivel mennek, és nem restek kocogni/úszni/bringázni naponta egy órát (ez még rohadt messze van a "sportolótól"), azok között alig találsz elhízott embert?

Azért, mert bár tény, hogy a szervezet energiafelhasználásnak egy számottevő része nem kötődik testmozgáshoz (a test nyugalmi állapotban, az egyes szervek normál működésének biztosításához is relatíve nagy mennyiségű energiát használ fel), de ennek a mértéke nagyjából állandó. Nem tudod azt mondani az agyadnak, vagy akármelyik belső szervednek, hogy "most használj fel kétszer annyi energiát egy nap". Csak a mozgással tudod növelni a szervezet energiafelhasználását.


"ha mozgunk azt általában kompenzáljuk is, több pihenéssel, több evéssel"

Miután a mozgás általában pont a pihenés rovására történik, ezért ez egyszerűen hamis állítás.

Azt pedig senki nem állította, hogy az étkezéshez ne lenne köze a hízásnak/fogyásnak. Nyilván, ha kétszer annyit mozogsz, de mellette négyszer annyit eszel, akkor hízni fogsz. Tudományosabban megfogalmazva: a testtömeg változása nem egyváltozós függvény. De ha minden más változó állandó, akkor bizony azt fogod tapasztalni, hogy a mozgás mértéke és a testtömeg változása között szoros kapcsolat áll fenn.


Természetesen lehet úgy is fogyni, hogy megvonod magadtól a tápanyagokat. (Érdekes, ha mozgásról van szó, akkor szerinted abszolút nem elvárható, hogy az ember ne zabálja kondérszámra a körömpörköltet, de mozgás nélkül a táplálékmegvonás már oké?) Meg lehet úgy is, hogy inkább a mozgást növeled. A kettő között annyi a különbség, hogy utóbbi módszer jóval kellemesebb és egészségesebb. (Igen, szerintem sokkal kellemesebb egy jót futni, mint egész nap szenvedni, meg nyavajogni, hogy jaj, de éhes vagyok.)


Ami pedig a személyes tapasztalataimat illeti: volt egy olyan évem, amikor napi 10-12 óra ülőmunkát végeztem, és mellette már ahhoz is fáradt voltam, hogy egyik városrészből a másikba gyalog menjek. Egy év alatt az addig évek óta stabil 70 kilómról 90-re híztam. Aztán persze tudtam, hogy ez így nincs jól, és mióta újra aktívan végzek testmozgást, azóta fél év alatt már 85 kiló alá sikerült mennem. Úgy, hogy nem éheztetem magam, sőt, a napi két energiaital meg a Balaton szelet minden munkanapon megvan.

2017. jan. 22. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Bocs utolsó, de a te életed is inkább a cikket támasztja alá. Fél év sporttal fogytàl öt kilót. ez pont annak tűnik, hogy lassú külölönbséget jelent a sport.


Amúgy sacc rendben van a test súlyom. 180 centi 80 kiló férfi. Csak érdekel a téma. És bíztatónak akartam berakni ezt ide, hogy akinek nincs, ideje energiája sport rá az se lásson ebben kifogást.

2017. jan. 22. 10:59
 13/14 anonim ***** válasza:
11es pont azt mondja, hogy szar a kajája, de sport mellet így is fogyott. De ott vannak pl a hivatásos sportolók, akik napi több órát eddzenek, ha sokat nem számít a mozgás, akkor a papír 2000 kcal helyett elég lenne nekik mondjuk 3000 nem? az így is 1,5xöse az ajánlottnak. Ehhez képest nézd meg az étrendjét egy sportolónak, 6-8E kcal van benn.
2017. jan. 22. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
tudod ennek mi az értelme kérdező? az h ne fogyj el rögtön ha keményebb munkát kell végezni.
2017. jan. 22. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!