Elhíztam az utóbbi időben, és borzasztóan lusta vagyok mozogni. Mit tehetnék?
18/lány, 163cm
Általános iskolásként rendszeresen sportoltam, de ahogy onnan elballagtam (4 éve), abbahagytam. Akkor 57 kiló voltam. Aztán középsuliban nem igazán mozgok azóta semmit, tesiórán alig csinálunk valamit, szóval évről évre hízogattam, mindig 6-7 kilót, de úgy, hogy mostanra elhíztam, 82 vagyok. Összeérnek a combjaim, hájas a hasam, nagy a tokám, pufi az arcom.
Nincs baj a pajzsmirigyemmel, nem szedek semmit. A mozgástól teljesen elszoktam, 30 perc sétára alig bírom rávenni magam. Sokat nassolok, de általában csak unalmamban. Szerintetek fogyhatnék úgy, hogy csak az étkezésemre figyelek oda jobban, de nem kezdek intenzíven mozogni?
A mozgás is fontos. Otthon a négy fal között is tudsz, pl. ugrálni, tornavideókra tornázni.
Számold a kalóriákat, végezz súlyzós edzést is. A nasikat felejtsd el. Sok sikert.
Köszönöm!
Tényleg fontos lenne fogyni, gázul nézek ki, most volt szalagavatóm, amire négy év alatt negyedszer kellett új iskolai egyenruhát varratnom, az előző hármat folyamatában kihíztam.
A fogyás nagyreszt a kaja mennyisegeken mulik. De a sport is ad hozza boven. Amugy amit latok hogy az elhatarozas hianyzik. Ha az meglesz utana siman lefogysz.
fogyás elmélete, hogy kevesebb energiát kell bevinni, mint amit az ember elhasznál egy nap alatt. Ha annál kevesebbet viszünk be, mint amire szüjségünk van egy nap, akkor fogyunk, ha ugyanannyit, akkor megtartjuk a súlyt, ha pedig többet, akkor hízunk. Ha kevesebbet viszünk be mint elhasználunk, az azt jelenti, hogy kalóriadeficitben vagyunk. Ez biológia, mindenkinek így működik. Igen, neked is.
Minden más, divatdiéta vagy ősi módszer erre épül. Például ott van az, hogy valaki nem eszik curot, fehér lisztet, tésztát, krumplit. A másik példa a turbódiéta, ahol 100 kalóriás lötyivel helyettesítesz egy amúgy 400-600 kalóriás étkezést. Így összesen nyilván kevesebb kalóriát visz be az ember és fogy. Viszont itt jön az a kérdés, hogy jójó fogyunk, de hogy fogyjunk egészségesen. Mert ez nem az.
És hogy miért ne fogyjunk egészségtelenül: vérnyomásproblémák, menstruációs zavar, hormonzavar, szédülés, fáradékonyság, evés- és testképzavar kialakulása, hajhullás, körmök töredezése, száraz bőr, száraz haj. Hiszen az egészséges étkezésben megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat fogyasztunk, amik a fentiekhez mind szükségesek. Itt jön megint a turbódiéta példa, ahol teljes értékű étkezéseket lötyivel helyettesítenek, amikben ezek közül lényegében semmi sincs, tehát még kevesebb esély arra, hogy az a fogyás egészséges-e. Ha valaki ételeket iktat ki, az nem feltétlenül baj, mert sokaknak úgy könnyebb. Viszont a cukor, liszt stb elhagyása mellett nyilván több zöldséget eszünk, tehát kevesebb kalóriát, és így tartjuk a deficitet. Tehát ez is azon alapul. Viszont, emellett is lehet hízni, ha valaki megeszik egy étkezésre egy bögre rizst és 6 szelet húst, miközben a szükséglete harmadennyi lenne. Tehát elhiszem, hogy valakinek bevált, de az sok más tényező együttállása miatt vált be. A krumpli kiiktatása például nem is feltétlen egészséges, hiszen komplex, lassan felszívódó szénhidrát, rengeteg vitaminnal és ásványi anyaggal. Az egészséges életmódba beilleszthető. Ugyanez a tésztákkal. A fehér lisztes tészták sem ördögtől valók, viszont a durum vagy teljes kiőrlésűben több a vitamin és a rost. A magyarok eleve átlagban feleannyi rostot fogyasztanak, mint kellene. Tehát egészséges életmódban is lehet mrétékkel fehér tésztát enni, teljes kiőrlésűt meg durumot pedig egyenesen ajánlott. Ezért akár veszélyes is lehet minden tészta kiiktatása, mert beragadhatunk egy nem túl változatos zöldség + hús körforgásba.
Az egészséges fogyás pontosan olyan, mint az egészséges étkezés, csak a korábban említett kalóriadeficittel kiegészítve. Tehát eddig leírtam miket ne csináljunk, most jön amiket csináljunk, ha egészségesen szeretnénk étkezni és/vagy fogyni.
Ha nagyon nem szeretnénk kalóriát számolni, akkor csak 4-5 napig vegyünk elő egy füzetet és írjunk fel minden egyes falatot és nem víz folyadékot, amiket beviszünk. Visszaolvasva nagyon tanulságos lehet, rájöhetünk például, hogy mennyit nassolunk úgy, hogy észre sem vesszük. Vagy rájöhetünk, hogy mennyire rendszertelenül eszünk. Például ha valaki kihagyja a reggelit vagy az ebédet és nincs a szervezete folyamatosan ellátva tápanyaggal, annak nagyobb eséllyel lesz este falási rohama, akkor a szükséges kalória többszörösét viszi be. Ha meglátjuk a mintákat, amik szerintünk a hízáshoz vezethetnek, azokon próbáljunk változtatni.
Ha valaki elszánt és készen áll a kalóriákkal való megismerkedésre, akkor elsőként számolja ki a BMR-ját. Ez a basal metabolic rate vagy alap alapanyagcsere. Ehhez itt talál segítséget: [link]
A BMR az az energiamennyiség, amire a testünknek egy nap minimum szüksége van. Akkor is, ha mind a 24 órát végigalusszuk. Tehát ez az energia működteti a szívet, a légzést és minden más funkciót a testünkön. Ennél kevesebbet sosem, még diéta alatt sem szabad enni
Az az energiamennyiség, amin súlyt tartunk, ebből számolható ki. A fenti linken látszik, hogy alacsony fizikai aktivitás esetén ezt 1,4-del kell megszorozni. ez heti 2 db, egy órás edzésnek felel meg. ülő életmód esetén ez 1,2. Az így kapott érték az az energiamennyiség, amennyivel nem változik a testtömegünk. Tehát ha ennél kevesebbet viszünk be, akkor fogunk fogyni. Így az egészséges fogyáshoz a BMr és az előbbi napi szükséglet közötti számot vigyünk be.
Ha növelni akarjuk a keretünket, azt sporttal tudjuk (fontos, hogy a kalkulátorok és okosórák 10-15 százalékkal mindig felülbecsülik az elégetett kalóriát). Kb. akkor adunk le egy kiló zsírt, ha összejön a 7000 kalória deficit (de ez függ pl hormonoktól, egyéb betegségektől is). Akin 30-40 kg többlet is van, annak ezeket a számolásokat érdemes úgy végeznie, mintha 20 kilóval kevesebb lenne, ugyanis a kalkulátorok csupa izom emberekre vannak beállítva és amíg az izom fenntartásához rengeteg energia kell, a zsíréhoz alig.
Tehát tudjuk hogy mennyit együnk, de hogy hogyan: először is igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot, elsősorban vizet. A víz kalóriamentes, tehát bármennyit lehet, minimum 2 liter az ajánlott. Aki fogyni akar, annak nem ajánlok semmiféle gyümölcslevet vagy cukortartalmú üdítőket mert egy pohárban 100 kalória is van, tehát 3 pohár már majdnem kitesz egy kisétkezést.
Az étkezéseinket próbáljuk meg ez alapján összeállítani: [link]
Minden étkezéshez együnk egy marék zöldséget vagy gyümölcsöt (rost, vitamin stb), jobban el is telít és kevésbé leszünk éhesek. Mindig legyen valamilyen sovány fehérje (pl. túró, szárnyasok, karaj) és komplex szénhidrát (pl. bulgur, durum tészta, teljes kiőrlésű kenyér). Szintén legyen egészséges zsiradék (pl. az olivaolaj amin kisütjük a húst, vagy ami a túróban van, esetleg egy negyed avokádó). Ez azért jó, mert ha mind a három tápanyag van az étkezésben, lassabban szívódik fel, tehát tovább tart a telítettségérzet és kevésbé leszünk éhesek. A cukrot azért érdemes kerülni, mert az ezeknek pont az ellenkezőjét csinálja, tehát hirtelen jóllakunk, majd hirtelen esik le az energiaszintünk és még éhesebbek leszünk. Ráadásul semmilyen értékes tápanyagot nem ad.
Általában az összkalóriát érdemes úgy felosztani, hogy fele szénhidrát, a maradék felesben zsír és fehérje, de ez mindenki más, mások vagyunk, más esik jól, más életvitelt tudunk tartani.
És aki még a kifogásokat keresi és azt mondja, hogy nincs diétázni, az hazudik. Mindenkinek arra van ideje, amire szeretné. Egy heti étkezést vasárnap 3-4 óra alatt elő lehet készíteni. Ennyit mindenkinek kéne érjen az egészsége. A legjobb, ha magunknak főzünk, de ha nincs idő, akár rendelhetünk is olyan helyekről, ahol kiírják a kalóriatartalmat (teletál, citifood, vitalkonyha, frissbox, béres alexandra, norbi update, gastroyal stb).
Ötletek étkezésekre: [link]
És ami a legfontosabb: amíg csak kérdéseket írogatunk ki és sajnáltatjuk magunkat, hogy nem tudunk lefogyni, addig nem kezdődik el a változás. Ebbe a hibába én is beestem, több mint 4 évig ebben a stádiumban voltam, miközben folyamatosan híztam. 153 centihez 94 kiló voltam. Ma már 66 vagyok és még megyek tovább. De nekem sem volt semmi változás, amíg nem tettem érte. Senkinek nincs. Ha a fogyás könnyű lenne, nem lenne annyi elhízott a világban és itthon különösen.
Ha pedig lefogyunk és elérjük a kívánt testet, újra kell számolni a szükségletet. Ha annál ismét többet eszünk, akkor ugyanúgy vissza fogunk hízni. Azért is segít az életmód és a szokások megváltozása, mert ezt hosszútávon lehet tartani.
Nagyon köszönöm, különösen 4-esnek a részletes választ, a tapasztalatok megosztását, igazán hasznos, amiket írtok.
Igen, igyekszem elhatározni magam, csak lusta vagyok. De tényleg megpróbálok erőt venni magamon, mert fontos az egészség!
Átérzem a helyzeted, èn sosem voltam vèkony, most 23 èves vagyok, 161 cm ès kb. 74 kg. Nekem is nagyon nehèz rávennem magam bármifèle mozgásra, de azért vannak trükkök erre is, nekünk pèldául van eliptikus trènerünk, azon szoktam napi 20-25 percet edzeni (ha jól számolja ezzel kb 100 kalóriát ègetek el), közben pedig filmet vagy youtube videókat nèzek. (Így sem a kedvenc tevèkenysègem, de azért nem olyan rossz.) Persze nem lehet mindenkinek edzőgèpe otthon, de vannak telefonra letölthető edzèstervek, ès aközben is lehet hallgatni vagy nèzni valamit. (Ezt is csináltam règebben.)
Ami mèg fontos, az ivás. Igyál legalább 2 liter vizet naponta, de semmikèpp sem cukros üdítőket. Nekem sokáig volt bajom ezzel is, egy nap alig 0,75 liter vizet ittam. Ha nem megy, akkor próbáld valahogy feldobni, èn tèlen teázgatok(csak forró vízbe filter ès egy kis citrom, se cukor se mèz) nyáron citromos, esetleg más gyümölcsös vizet iszok. Főleg segít, ha ètkezès előtt megiszol egy nagy pohár vizet, mert akkor kevesebbet fogsz enni.
Az evèssel kapcsolatban, èn is számoltam a kalóriákat, de sokszor nehèz volt lemèregetni mindent, szóval azt abbahagytam. A sima ètkezèseknèl az a fontos, hogy próbálj sok zöldsèget enni, illetve ha tudod, kezd az ebèdet valamilyen salátával vagy egy könnyebb levessel. Èn most olyannal próbálkozok, hogy nem tiltok el magamtól semmit, de vacsorára semmilyen magas szènhidráttartalmú ètelt nem eszek (tehát kenyeret, tèsztát, rizst, krumplit, ilyeneket). Elvileg ez azért jó, mert ilyenkor alvás közben, amikor ugye órákon keresztül nem eszünk semmit, a testünknek muszáj lesz a zsírtartalèkokhoz nyúlnia, ha a vèrcukorszintet egyenletesen fent akarja tartani. Bár mivel ezt csak most kezdem, nem tudom mennyire hatásos.
A nasik pedig az èn gyengèim is. Èn úgy vagyok vele, hogy nèha belefèr egy kis "rossz nasi", de amikor (általában minden nap) nasizhatnèkom támad, akkor ha èdesre vágyom gyümölcsöket, esetleg kevès olajos magvat eszem, ha sósra akkor nyers zöldsègeket egy kis sajtkrèmmel vagy valami ilyesmivel. A másik nagy
"trükk" hogy nem veszek nasit. Mèg ha el is gyengülök nèha, ès nagyon megkívánok valamit sem megyek le a boltba èrte, ami 20 perc sèta lenne, csak oda, szóval ilyenkor jól jön a lustaság.
Minden esetre kitartást kívánok, remèlem tudtam néhány hasznos tanácsot adni, mint testsúllyal kűzdő sorstársad. :)
Sziasztok!
Én imádom, ha van mit fogni egy nőn, és ahogy itt nézelődtem az oldalon, nem vagyok ezzel egyedül. Még hízni szerető nőket is találtam.
Túlsúllyal is lehet élni, csak mozogj mellette rendszeresen vagy végezz mozgós munkát, és ne egyél sok cukrosat.
Nekem az igazi nők 70-80kg-nál kezdődnek.
8
Tök jó hogy neked ez a fétised, de a túlsúly baromi egészségtelen minden szempontból. És kényelmetlen is cipelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!