Ha mindenki csak "normális" ételeket enne, semmi egészségtelen nasi vagy gyorskaja, és csak annyit, ameddig nem lakik jól, akkor nem lennének elhízott emberek? (Akik amúgy egészségesek, nincs betegségük)
Én szerintem azért híztam meg, mert odavagyok a hamburgerért, akár "trash" akár kézműves formában, meg volt, hogy naponta ettem két zacskó chipset, illetve ha pl vendégségben van süti, abból alsóhangon hatot eszem, meg jellemző rám az érzelmi evés is.
Érdekelne, hogy van e itt olyan, aki úgy tartja a súlyát (és vékony), hogy eszik mindent, de csak annyit, amennyit a szervezete igényel és nem nasizik. Tehát pl pörkölt nokedli, tészta, majonéz stb is megy amit sok diétázó kizár.
Sajnos az "annyit, ameddig nem lakik jól" minden embernek más, és van akinél a jóllakottság már több, mint amit a szervezete igényelne, ezáltal kalóriatöbbletbe kerül, és hízik.
Persze ezt a gyorskaják és a feldolgozott élelmiszerek elősegítik, jobban "etetik magukat" és gyorsabban lesz az ember éhes.
Igaz, hogy nagyon nehéz kalóriatöbbletbe kerülni, ha az ember (kis túlzással) csak nyers zöldséget eszik, de ilyen ember meg kevés van, ráadásul az ilyen túlzott szigor meg megint a másik véglet.
Szóval csak az nem hízna el a jóllakottsággal, akinek a szervezete pont így van belőve, de vannak ilyen emberek szép számmal. A többieknek oda kell figyelniük.
A másik kérdésedre válaszolva, én mikor fogytam, akkor is volt úgy, hogy nasiztam, és mikor híztam, volt úgy, hogy nem nasiztam, nem ettől függ, hanem valóban az energiaegyensúlytól. Fogyókúra közben is előfordult nálam tojásos nokedli pl., csak ritkán.
Muszáj kísérletezni, és megtalálni egy olyan egyensúlyt, ahol jól érzed magad a bőrödben, élvezed az ételeket, amiket eszel, és igény szerint fogysz/hízol vagy súlyt tartasz (persze a fogyás elve némi kellemetlenséggel/éhséggel jár a legtöbb esetben). Ezt persze könnyű mondani, nehéz megvalósítani, de ha elsőre nem megy, többszöri komoly nekifutásra azért meg lehet találni egy ideális helyzetet.
Akkor nem lenne ennyi elhízott ember ha odafigyelnek a kalória deficitre és valóban mellőznék a sok egészségtelen vackot.
Persze az hogy valaki addig eszik ameddig jól lakik ez nem jó opció, mert van aki iszonyatos mennyiséget betudna zabálni ahhoz hogy jól lakjon és annyi kalóriát meg simán nem éget el, vagy max a felét és ez már ugyanúgy hízáshoz vezet, csak ha egészségesen kajálna akkor nyilván kevésbé fog elhízni.
"elég is volt, de eszem még egy tányérral az íze kedvéért"
Valaki az első tányérral is túleszi magát. Én egy ültő helyemben meg nem tudnék enni 500-600 kalóriánál többet, viszont más meg tíz perc alatt bekajál 2000 kalóriát, és még mindig nem érez jóllakottságot. Pont az intuitív étkezés képességét, az étkezéssel kapcsolatos idegi-pszichológiai intuíciókat veszítette el az ember az évszázadok során, tehát erre nem lehet alapozni. Ami megoldást jelentene, ha előre legyártott ultrafeldolgozott bolti termékek, és telített/transz zsírokban gazdag junk food helyett az emberek természetes, nem feldolgozott élelmiszerekre fókuszálnának a kiegyensúlyozottság és a változatosság elvét szem előtt tartva, illetve törekednének a minél nagyobb és rendszeresebb fizikai akvitásra. Ha a fizikai aktivitásod lószar, akkor ne egyél annyi kalóriát, mint egy versenysportoló, mert hízni fogsz. Persze nyilván az is igaz, hogy hiába végzel nehéz fizikai munkát, vagy hiába sportolsz rendszeresen, ha napi 3000-4000 (valaki még több) kalóriát megeszel, akkor is hízni fogsz.
"Mindenből lehet keveset. Illetve ha nem mindennapos"
Nyilván nem az a probléma, amikor valaki havonta egyszer beugrik a mekibe, vagy ha valaki évente egyszer karácsonykor megeszik 3500 kalóriát. A probléma akkor van, ha az egyén komplett táplálkozása egy szar, mert mind az étrendje, mind a kalóriabevitele katasztrófa.
"Talán a lassítás, alaposabb rágás segíthet"
Ez egyébként klinikailag tényleg tud segíteni. A gyomor késleltve küld neurológiai jeleket az agyba, ezért a központi idegrendszer késleltetve detektálja a gyomor telítettségének érzetét. Ha lassan étkezel, minden falatot alaposan megrágva, akkor ez a csúszás kijátszható. Létező taktika, hogy táplálkozási tanácsadók kiskanállal, kisvillával történő étkezésre buzdítják a klienst evőkanál és normál villa helyet, ezzel automatikusan megnövelve X perccel az evési tevékenység hosszát. Az ilyen kliensek szokták a tányér felénél detektálni, hogy hoppá, jól vagyok lakva, nem is kellett volna ennyi kaját szedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!