Milyen fogyókúrás tévhitek vannak, amiket ma is elhisz sok ember?
A szénhidrátot teljesen meg kell vonni.
1200 kcalos diéta mindenkinek megfelelő.
A diéta alatt nem lehet/szabad jó dolgokat enni.
A diéta alapja a saláta.
Vannak hízlaló ételek, és vannak nem hízlaló (akár fogyasztó) ételek. Bárcsak látnám egyszer ezt a listát valahol.
Ha edzünk (edzés alatt persze mindig 20-25 perces YouTube videókra való ugrálást értünk), akkor bármennyit lehet enni, mert lemozogjuk.
A magas glikémiás indexű ételek hízlalnak, az alacsony glikémiás indexű ételek nem, ezért cseréljük le pl. a rizst bulgurra, vagy a krumplit édesburgonyára. A vizsgálati anyagok hosszú évek óta egyetértenek abban, hogy a glikémiás index egyedül a cukorbetegek és inzulinrezisztensek számára mérvadó skála, egészséges embereknél teljesen irreleváns, ugyanis továbbra is a kalóriabevitelünk határozza meg azt, hogy testtömegünk nő-e vagy csökken.
Nem tudok fogyni, mert pajzsmirigy alulműködésem van, vagy inzulinrezisztenciám van (mindig más, néha mindkettő). Ezt általában azok mondják, akiknek semmilyen diagnózisa, semmilyen vizsgálati anamnézise nincs erről, de ő különböző kommentek és Nők Lapja cikkek alapján megállapította magáról. Magyarországon meglepően alacsony az inzulinrezisztenciával, és még alacsonyabb a pajzsmirigy problémával tényegesen küzdő egyének száma, ezért minden második emberre rámondani ezt, az valótlan butaság. Ráadásul naponta jön ki tanulmány arra vonatkozóan, hogy egy pajzsmirigy alulműködéssel diagnosztizált beteg BMR-je és egy egészséges ember BMR-je között maximum 150-200 kcal különbség van, ergo csak az nem tud fogyni, aki nem jól számol, vagy nincs hozzá kitartása.
A Femina.hu, a Házi Patika, az Egészségkalauz, az Index és mindenféle ketogén facebook csoport valid tájékozódási forrás táplálkozás témakörben. Nyilván nem lehet mindenkitől elvárni, hogy idegennyelvű metaanalíziseket olvasson a PubMeden, de a dietetika egy tudományos diszcíplina, egy orvosi szakma. Aki nem olvas metaanalíziseket, nem ismeri a szakirodalmat, mert nem szakember, az miért hiszi azt, hogy két bekezdésnyi Joy.hu blogbejegyzés elolvasása után ért a táplálkozáshoz, pláne honnan veszi a bátorságot ahhoz, hogy másoknak tanácsot adjon?
A böjt egészséges, és gyorsan lehet fogyni. Egyelőre a böjtnek csak negatív következményeiről és élettani hatásairól vannak kutatási bizonyítékok, előnyeiről nincsenek, ráadásul böjt során mindig a víz, a tápanyag, az elektrolit és a glikogén ürül ki, a testzsír nem csökken (csak hosszabb távon az extrém kalóriadeficittől, ami szintén káros), márpedig az előbb említett kémiai vegyületek hiánya a szervezetben rövidtávon is problematikus.
Ha gyakran járok kakilni, akkor gyors az anyagcserém, ha nem járok gyakran, akkor lassú. Mintha az anyagcserének bármilyen mutatója vagy fokmérője lenne a székletürítés.
Vannak legális, boltban kapható, biotechről megrendelhető zsírégető tabletták és teák. Nincsenek, ezek átverések, nem véletlenül tilt be közülök minden évben több tucatot a GVH (vagy akár Uniós szinten is) a hamis marketing miatt.
Elég egyszer lefogyni (természetesen tojásdiétával, natúr csirkemellel, káposztával), aztán lehet megint bármennyit zabálni. Ezt azok hiszik, akik semmit nem tudnak a kalóriaegyensúlyról és a táplálkozásról.
Az okosórák és a kardiógépek által kiírt kalóriaszám valid. Ezek a kiírt adatok megbízhatatlanok. Nem, nem lehetséges egy óra kondizással elégetni 700 kalóriát, vagy fitnesz videóval 1000 kalóriát egy óra alatt.
“Nem tudok fogyni, mert pajzsmirigy alulműködésem van, vagy inzulinrezisztenciám van (mindig más, néha mindkettő). Ezt általában azok mondják, akiknek semmilyen diagnózisa, semmilyen vizsgálati anamnézise nincs erről, de ő különböző kommentek és Nők Lapja cikkek alapján megállapította magáról. Magyarországon meglepően alacsony az inzulinrezisztenciával, és még alacsonyabb a pajzsmirigy problémával tényegesen küzdő egyének száma, ezért minden második emberre rámondani ezt, az valótlan butaság. Ráadásul naponta jön ki tanulmány arra vonatkozóan, hogy egy pajzsmirigy alulműködéssel diagnosztizált beteg BMR-je és egy egészséges ember BMR-je között maximum 150-200 kcal különbség van, ergo csak az nem tud fogyni, aki nem jól számol, vagy nincs hozzá kitartása.“
Alapvetően egyetértek, hogy ennek nem kellene kifogásnak lennie, de ebben a bekezdésben elég sok a mismásolás. Egyrészt ha eldobok egy követ, IResre esik. A pajzsmirigy alulműködés egy fokkal ritkább, de még mindig elég sokan vagyunk.
Itt inkább arra kellene felhívni a figyelmet, hogy nem azért kövérek, mert IResek, hanem azért IResek, mert kövérek.
A másik pedig az, hogy az a 150-200 kcal sokat tud jelenteni, nekem pl egy teljes uzsonna kalóriatartalma.
Egyébként a pajzsmirigy alulműködés mellett is le lehet fogyni, csak néhány extra dologra kell figyelni, hogy az ember ne támogassa a PM gyulladásos reakcióit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!