Jó ötlet, ha így akarok lefogyni?
Ezt valami ketogén-paleó facebook csoportban megosztott blogbejegyzés alapján találtad ki? Csak mert a valóságban a biológia nem így működik. A valóság az, hogy étrendi jódból te az életben nem tudsz bevinni akkora dózist, hogy az endokrinológiai kórkép formájában eszkalálódjon, és pajzsmirigy túlműködés alakuljon ki a szervezetedben, ugyanis a szervezeted nem hülye, és a már prorblémát okozó dózis egyszerűen nem fog felszívódni, hanem a salakkal és vízzel ürül, mert a jódnak (ahogy minden más vegyületnek is) van egy abszorpciós maximuma. Ráadásul az elképzelésed dietetikailag eleve baromság, ugyanis egyre több tanulmány jön ki azzal kapcsolatban, hogy még egy eleve pajzsmirigy túlműködéssel/alulműködéssel küzdő egyén számára sem releváns szignifikáns mértékben az étrendi jódbevitel. Ez többek között azért is van, mert a valóságban a gyümölcsök, a tejtermékek és a halak meglepően kevés jódot tartalmaznak (a legújabb laboratóriumi mérések legalábbis ezt állapították meg), közel sem annyit, mint amennyit a Házi Patika állít. Ráadásul az étrendi jódok felszívódása kimondottan szuboptimális, pláne ha az adott élelmiszer A-vitamint és szelént is tartalmaz, ez a két mikrotápanyag pedig a legtöbb élelmiszerben jelen van.
Plusz azt tudd, hogy pajzsmirigy tűlműködés mellett is ugyanúgy lehetsz túlsúlyos, ha kalóriatöbbletben vagy. Előző hónapban jött ki egy metaanalízis a PubMedre, ami azt boncolgatta, hogy egy pajzsmirigy túlműködéssel küzdő beteg és egy egészséges hormonháztartású személy súlytartó kalóriabevitele 150-250 kcal különbséget mutat. Magyarul ha többet kajálsz, mint amennyit a fizikai aktivitásoddal elégetsz, akkor hiába van pajzsmirigy túlműködésed, el fogsz hízni.
Amúgy még ha lehetséges is lenne a hülyeséged (szerintem egész jól levezettem, hogy miért nem az), akkor se akarj pajzsmirigy túlműködést előidézni a szervezetedben, ugyanis a megnövekedett számú T3 és T4 hormonok remek melegágyat biztosítanak az autoimmun betegségek, a daganatos elváltozások, a szívproblémák és a neurológiai kórképek számára.
Nem tudom, hol olvastad, de kizárt, hogy az áfonyában a napi ajánlott jódbevitel többszöröse legyen. Ráadásul nagyban befolyásolja, mennyire jódban gazdag vagy jódszegény földben termesztették.
Ne akard túladagolni a jódot, főleg ha fogyni akarsz, mert visszafelé is elsülhet. Nagyon sok ember hajlamos az autoimmun pajzsmirigy gyulladásra, amit a túlzott jódbevitel belobbanthat. Utána alulműködni fog a pajzsmirigyed és hízni fogsz, sok egyéb kellemetlen tünet mellett. Tapasztalatból mondom. Jódos gyógyvíztől lett átmenetileg pajzsmirigy alulműködésem, szerencsére nagyjából helyre jött utána.
Ha olyasmit akarsz szedni, ami javítja a pajzsmirigy egészségét, akkor inkább szelént szedj, de csak az ajánlott mennyiségben, és tarts szünetet időnként.
A fogyás még mindig a táplálkozáson és kisebb mértékben a testmozgáson múlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!