Miért ajánlott vagy nem ajánlott rizset és burgonyát enni fogyókúrázáshoz?
Ajánlott, midnkettőt de rizsből inkább barnát.
Miért gondolják sokan hogy nem ajánlott
- mert mindkettő szénhidrát és azt hiszik hogy az káros, pedig nem! a szénhidrát nagyon fontos, az agyműködéshez csak napi 130 gramm kell minimálisan
- könnyű belőlük túl sokat enni ami magas kalóriatartalommal jár
- a fehér rizsnek magas a glikémiás indexe, tehát hamar felszívódik, megemeli a vércukorszintet és hirtelen utána viszza is megy ami egészségtelen és éhesebb is tőle az ember
miért ajánlott
- a burgonya tele van összetett (jófajta) szénhidrtáokkal, lassan szívódik fel
- ha nem bő olajban sütjük, alacsony a kalóriatartalma (kb 150 gramm, szükségletektől függően) és bőven jól lehet lakni tőle
- a barna rizs tele van ásványi anyagokkal, vitaminokkal, rosttal. m értékkel fogyasztva (pl 50 gramm szárazon mérve) segíti az ételek lassabb felszívódását, a vércukorszint egyensúlyban tartásást és hozzájárul a napi rostszükséglethez
Mindegyik jó, megvan a helye a változatos étrendben, fogyásra is használható. De monodiétázni nem lehet!
A barnarizses dolog létező jelenség. Fehér rizs is maradhat, csak tényleg legyen kevés. Egészítsd ki párolt zöldségekkel.
És természetesen fogyás = kalóriadeficit. Számold a kalóriákat!
Inkább a cukorbetegséggel kapcsolatos diétákban kell őket nagyon kerülni, mert dobálják a vércukorszintet. Ugyanez a tulajdonságuk a diabétesszel nem küzdő szervezet számára sem egészséges, ezért általában véve is mértéket kell velük tartani, de fogyaszthatók. Egyszerű fogyókúra mellett is simán beleférnek.
Mindegy, hogy mennyire laktat vagy nem laktat a rizs, nem azzal kell jóllakni, az csak egy köret.
Nem hiszem, hogy a krumpliból ki lehet áztatni a keményítőt, legfeljebb keményítős lesz valamennyire a víz IS, de attól még tele van vele a krumpli.
A keményítő szénhidrát. A rizsnek is magas a keményítőtartalma. De a szénhidrát nem a sátán földi megtestesülése, fogyókúrában sem.
A lényeg, hogy ne úgy edd ezeket a dolgokat, hogy fél tányér rizst vagy 3 nagy krumplit betolsz köretként, hogy az töltse ki a gyomrod. Legyen a hús mellett bőven zöldség is, és kevés rizs vagy krumpli pedig csak mintegy kiegészítésként. Attól még senki nem hízott el.
A fogyókúrázók egyik legnagyobb ballépése a drasztikusság, hogy "mostantól egyáltalán nem eszem kenyeret/krumplit/tésztát stb." Ebbe nagyon hamar bele lehet fáradni, aztán mikor "bűnöznek" egy pár szem sültkrumplival, úgy érzik megbuktak, és el is megy a kedvük a fogyózástól. Holott az egyes táplálékfajták mennyiségének kiegyensúlyozására és a mértékletességre kéne csak törekedni (olyan értelemben is, hogy leszokik arról, hogy pukkadásig zabálja tele magát, helyette megtalálja azt az egyensúlyi pontot, mikor már nem éhes, de még nem nehezedett el). Az egyetlen, amit tényleg el kell hagyni, az a MINDENNAPOS nassolás (ebbe beleértem az üdítőket és mindenféle cukrozott italt is).
Ez eléggé egyénfüggő lehet. A rizsből jobb , teljes értékűbb a barna rizs.
Egyébként pedig picit mindeni más.
Engem pl a rizs, bulgur, köles stb alig laktat, ha ezeket ettem hússal és zöldséggel, mondjuk ebédre, konkrétan 2 óra múlva korgott a gyomrom az éhségtől, és nem is szeretem őket.
Inkább eszem húst, zöldségeket zsiradékkal együtt, és ezzel 5,5-6 óra múlva leszek legközelebb éhes.
Volt, hogy kipróbáltam reggelire a zabot, ugyanezt tapasztaltam, így inkabb eszen tojást, sonkával/kolbásszal/ zöldségekkel. És jól vagyok lakva ebédig.
Én így működöm.
Nem erőltetek olyan ételeket amik nem esnek jól, és hamarabb éhes leszek tőlük, ezáltal vagy kínlódok az éhségtől, vagy kb biztosan túlenném magam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!