Amikor zabkását vagy valamilyen édes dolgot eszek ebédre vagy reggelire, mindig éhesnek érzem magam. Pedig kalóriában nem kevés. Ennek mi az oka? Más is van így?
Nálam ez úgy van, hogy ha elkezdek reggel enni, akkor mindig éhes vagyok, mindegy milyen jellegű vagy mennyi ételt eszem.
Ezért úgy szoktam , hogy egész délelőtt eszem és még koradélután és vége. Egy falatot sem szabad többet mert akkor nagy vacsorázgatás lesz a vége.
Ha csak simán zabkását eszem, akkor én is így vagyok. Ezért eszem turbózabkását 😄
20-30g zabpehely, ugyanennyi whey protein belekeverve. Feltétnek 50-60g mirelit gyümi, 5-10g csonthéjás rátödelve, 10g étcsoki rátörve. Néha teszek rá mogyoróvajat/gymbeames szirupot/egy kevés update pudingor a gyümölcs alá.
Ez nekem általában 430-460kcal szokott lenni, és hosszú órákig elvagyok vele.
Ha sima zabot eszem vizzel keszitve en is igy jarok. Ezert ha vizzel keszitem akkor sok mindent teszek bele, gyumiket, magot, proteint, agave szirupot vagy kis mezet, proteint, etcsokit etc
Vagy keszitem novenyi tejjel es gyumivel, fahejjal.
Altalaban 400-450kcal kozott lesz igy a reggelim, de delutan 2-3 kozott ebedelek es nem is erzem magam ehesnek.
Ha csak sima vizes zabkasara vagyok semmi nelkul akkor iszok elotte egy protein shaket, igy kibirom ebedig ehseg erzet nelkul.
Szerintem a kutya ott van elásva, hogy minél édesebb, Ch-ban gazdag, gyorsfelszìvódású dolgot eszik valaki, annál jobban megy fel a vércukorszint és annál több inzulint választ ki a szervezet ami miatt a vércukorszint újra leesik amit a szervezet éhségérzetként jelez.
Szóval minél gyorsabban szìvódik fel valami és minél nagyobb az inzulin válasza annál jobban fogja az éhségérzetet stimulálni.
Az édes, finomított liszttel és cukorral való reggelik ezért a kukába valók. Személyes véleményem szerint az a legjobb ha semmit nem eszünk reggel, de tudom, hogy van aki igényli.
A zabkása a még elmegy kategória:
- beta-glukánokkal teli, ami egy rost tìpus és jót tesz a bélbaktériumoknak. Emellett csökkenti a zsìrok és cukrok felszìvódását, és a gyomor tartalom viszkozitását. Emiatt növeli az teltségérzetet, és alapvetően hosszú felszìvódású CH, tehát nem okoz ilyen nagy ingadozást.
- klassz fehérje forrás.
- a mennyiség függvényében viszont egy elég masszív CH forrás, és ha az ember a zabkását cukor szirupokkal, gyümölcsökkel, csokival eszi, akkor sajnos ez még pluszban tetőzi a hevesebb inzulinválaszt ami tudjuk mihhez vezet.
Ezért szerintem törekedni kell a magasabb protein és zsìralapú, alapvetően sósabb zabkása változatok felé.
Pl. A zabkását tojással összesütni (isteni)+ zöldségek mellé a rost és vìz miatt (nagYon revitalizáló reggel az uborka) vagy akár sós vìzben főtt zabkását magvajakkal megbolonìtani a zsìr és protein miatt.
Mivel én alapvetően skippelem a reggelit ezért ritkán eszek zabot, de ha megkìvánom a zabkását akkor:
-csak 40 g aprószemű zab
- vizet használok a főzéshez, esetleg növényi tejet, de ez ritkán van itthon.
- tojással/magvajjal dobom fel. És keverek hozzá len- vagy chia magot is, a jó fehérjék és zsìrok miatt.
- ha édes verziót kìvánok fahéjas almát fözök hozzá. A fahéj növeli az inzulin-szenzitìvséget, az alma pedig nem egy magas GI-ű gyümölcs.
Hajrá!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!