Szénhidrátból vagy zsírból lesznek a felesleges kilók?
"Írtam linket, de szívesen küldök teljes könyvet is a ketogén étrendről. Mit szeretnél még?"
Nem neked írtam. :-)
32-re:
pedig akár nekem is írhattad volna :)
"De nem ez képezi egy diéta alapját.
Amúgy szívesen elolvasnám valami irományát ezeknek a jóval okosabb embereknek. :-)"
Én meg pont egy ilyen irományt küldtem volna. A ketogén diátában az energiabevitel legalább 80%-át zsír adja. És a maradék 20% is inkább fehérje. Szénhidrát nem azért van benne, mert az kell mindenképp, hanem mert elkerülhetetlen, hacsak nem kizárólag szalonnát akarsz enni.
Magyarul sajnos nem tudok részletes leírást, csak olyan általánosságokat, amiket google kereséssel is találsz. Olyat meg még angolul se találtam, amiben komplett ételsorokat tartalmaz, napra, étkezésre lebontva. Ezt én nagyon nem is kerestem, hanem vettem egy olyan kalóriatáblázatot, amiben a szénhidrát, fehérje, rost, zsír tartalom is fel van tüntetve, így lehet tervezni, követni az eredményt - és nem kell mások receptjeihez alkalmazkodnod, azt eszed, amit szeretsz. Itt is fontos a kalóriadeficit, de ettől nem kell félni, én napi -1000 kalóriánál sem érzek éhséget.
Hogy mi a ketózis? A sejtek szokásos táplálkozásnál kétfajta forrásból nyerik az energiát glükózból (vércukor) és zsírsavakból. Ha van glükóz, akkor azt használják, mert ez a legegyszerűbben átalakítható, ha túl sok van, akkor ez raktározódik el testzsírként. Ha nincs glükóz a vérben, akkor a zsírsavak válnak a fő energiaforrássá, de ezt a agy, az idesejtek és egyes izomsejtek nem tudják használni. Ha folyamatosan alacsony a vércukorszinted (nem viszel be túl nagy mennyiségű szénhidrátot), akkor a zsírsavakat felhasználni tudó sejtekkel nincs probléma, de pl az agy energiaellátása nem lesz tökéletes, viszont a májban beindul az ún ketontestek képződése a zsírsavak lebontásából és a testzsír lebontásából, amit már tud az agy használni. Ez az átmeneti időszak másfél-két hétig tart, addig vannak ideiglenes mellékhatások: fáradt vagy, nem fog az agyad, ha hirtelen felálsz megszédülsz, mert leesik a vérnyomásod, székrekedés is előfordulhat, de káposztával vagy más rostos zöldséggel ez megelőzhető. Ez addig tart amíg kialakul a ketózis, azaz beindul a ketontestek és az agy átáll a ketogén anyagcserére. Ezidő alatt is csökken a testzsírszázalék, de utána indul meg igazán.
Nagyon intenzív sportot nem lehet végezni ketózisban, de pl 30 km biciklizés, 8 km futás nyugodtan mehet. Ha mégis azt szeretnél, akkor az edzésekhez időzítva lehet nagyobb adag szénhidrátot bevinni, de ehhez már én nem nagyon értek, ciklikus ketokén diétának hívják.
Jó figy, ha annyira azt szajkózzátok hogy szükség van a szénhidrátra, akkor az eszkimók miből viszik be? Elárulom. Semmiből. Olvasgassatok a neten mielőtt valamit állítotok.
"however, no carbohydrate is an essential nutrient in humans.[9]"
Az emberi szervezet képes az energiaszintjét zsírokból is fenntartani. Nincs szüksége szénhidrátokra.
névtelen_lovag: így igaz!
Egyébként gyakorlatba is átvitted ezt az elvet? Tapasztalatcsere?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!