Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Közös lakás elhagyása - hogy is van ez?
Válófélben vagyok (saját kezdeményezésemre), épp az első tárgyalási időpontot várom. A lakáskérdés az, ahol a jogi mellett érzelmi (és anyagi) szempontok is szerepet játszanak, és itt elakadtam, nem tudom, mi lenne a helyes megoldás esetünkben...
Fele-fele arányban közös a lakásunk. Az együttélésünk tarthatatlan, ám a férjem semmilyen észszerű megoldásra (pl. értékesíteni mielőbb a lakást és elosztani a pénzt) nem hajlandó (amúgy válni sem), a lakásból elmenni sem akar. Két gyerekünk velem szeretne maradni. Az ügyvédem elmondta, jogi szempontból mik a lehetőségeim:
Vagy maradok, és kivárom, hogy nekem ítéljék a lakáshasználatot - ami valószínűleg megvalósulna, tekintettel a gyerekek elhelyezésére (14 év felettiek, engem fognak választani) -, viszont mire eljutunk a döntésig, az hosszú idő, akár évekbe is telhet, addig idegileg tönkremegyünk a gyerekekkel, ha az apjukkal maradunk... Ráadásul ma már a bírósági döntéseknél "alap" az osztott lakáshasználat, még ez is lehetséges, hogy így ítélnek (elég nagy a lakás). De megéri-e ezt kivárni, hogy hogyan is dönt a bíróság, ha közben élhetetlen a helyzet, és nem bírjuk? Ráadásul nem úgy, hogy tettlegesség történne, tehát nem arról van szó, hogy fizikailag fenyegetne, bántalmazna minket a férjem (mert ha így lenne, az kizáró ok lehetne a közös megosztásra), hanem "csak" sunyi módon lehetetleníti el, hogy nyugodtan élhessünk, lehessünk otthon (kupi, kosz, bűz, fürdőszoba "lefoglalása", amikor tudja, hogy valaki időre megy valahova, ételek "tűnnek el", kisajátítja a nappalit, nem segít semmiben, anyagilag is aránytalanul kevéssel száll be stb., ha szembesítjük ezekkel, tagad és magyarázkodik, ergo mindenki más a hibás, ő nem. Mindezek miatt a gyerekek pl a barátaikat sem szívesen hívják el hozzánk, nem igazi otthon az otthonunk...).
Ha viszont a nyugalmunkra és a lelki egészségünkre gondolva elmegyek a gyerekekkel egy albérletbe, ezzel egyrészt iszonyatos anyagi terhet veszek a nyakamba (Budapesten élünk, hármunknak egy albérlet alsó hangon 120+rezsi, mindezt egy fizetésből, és élnünk is kell valamiből, s mi történne, ha mondjuk elveszíteném az állásomat?), ráadásul igazságtalannak is érzem, hogy a férjem egyedül maradjon a nagy ingatlanban, ami az én tulajdonom is, míg mi hárman nyomorogjunk valahol. Átlagos fizetésem van, és nem számíthatok senkire magamon kívül. Arról nem is beszélve, hogy ez a döntés hátrányosan érintene a vagyonjogi perben, ha önként hagynám el az ingatlant (pl. a lakáshasználati jog ellenértékére nem is tarthatnék igényt).
Tehát úgy látom, akárhogyan is döntök, az vagy nagy anyagi, vagy érzelmi-idegrendszeri veszteséggel jár (és a gyerekeim számára is, akik iránt felelősséggel tartozom). A gyerekek kérik, hogy oldjam már meg a helyzetet, nyugalmat szeretnének. Az ügyvédem azt mondja, jogilag ez a két lehetőségem van, döntsem el, hogy nekem melyik a fontosabb. Nem tudom, mi a helyes döntés.
Ti mit tennétek a helyemben?
Ásasd el!
Most még mással is nehezedre esik 1-2 év múlva Te magad fogod megtenni
A gyerekek örökölnek, neked haszonélvezeted lesz!
PS!
Egy válás nagyon meg tudja keseríteni az ember életét, főleg ha a valaha imádott partner nem hogy nem partner többé, hanem egyenesen gazemberré vedlik. Nekem sokkal fontosabb volt a lelki békém, mint az, hogy anyagilag jól jöjjek ki az egészből, így én simán hátrahagytam mindent. Vadi új háztól kezdve mindent. MINDENT!
De én pasi vagyok, s a gyerekek sem nálam maradtak annak idején. Hogy őszinte legyek, nem tudom, mitévő lennék a helyedben, így csak az együttérzésemmel tudlak támogatni. Már ha az jelent valamit. :-((
Nagyon sokat számít az együttérzés, köszönöm! :-)
Igazából a legszívesebben én is hátrahagynék mindent, nem érdekelnének az anyagiak, ha biztosítva lenne a lakhatásunk, és nem kéne azon aggódnom, hogy mi lesz velünk, ha bármi miatt nem tudom fizetni az albit... :-( De gondolnom kell a gyerekekre, és így nem mindegy, sajnos. :-(
Totál magam alatt vagyok, főleg így, hogy többen is írtátok, hogy sok évi pereskedésre kell számítsak... :-(
Felháborító, hogy a magyar jog az ilyen esetekre nem tud valami gyors megoldást.
egy újabb eset, amikor az érem egyik oldalát ismerjük csak, ahol az egyik fél (tök mindegy melyik), panaszkodik, kígyót békát kiabál, és mindenki sajnálja, mert egy szent...
pedig szentek manapság ritkán teremnek, az éremnek pedig egy párkapcsolatban, vagy válásban is két oldala van
"Kedves" #16-os!
Kérdésem szempontjából teljesen irreleváns, hogy "szent" vagyok-e vagy sem, hogy a házasságom megromlásában volt-e, s ha igen, milyen szerepem volt. Nem ezt kérdeztem és nem is ennek eldöntése miatt írtam ide. Ezt hagyjuk a bíróságra (de, gyanítom, ott sem erre lesz kihegyezve az ügymenet egyébként).
Egy, a válás során felmerülő gyakorlati dilemmára vártam véleményeket, hátha más is átment hasonlón, vagy esetleg van jó ötlete. Ez egy ilyen felület, többek közt erre - is - való. Ennyi.
A kommented merő rosszindulat, amely téged minősít.
Nem irreleváns, mert éppen az utcára akarsz rakni egy embert, azon a címen, hogy nem bírod ki. Arról nem beszélsz, hogy ő hova menjen. Arról sem, hogy a lakáshoz hogyan jutottatok hozzá. Tényleg 50-50%? Vagy esetleg ági vagyonból ő hozta a nagy részét, így aztán nem igazán lesz ott kifizetés.
Arról sem beszélsz, hogy te mit tettél azért, hogy ide jusson a kapcsolat, csak szeretnéd elvarázsolni az életedből, mintha ott sem lett volna, az nem érdekel, hogy ott van, és fedél kell a feje fölé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!