Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Tisztelt Ügyvéd Úr! Egy apa, aki önhibáján kívül válik el az az utcára is kerülhet,30 éves munkaviszony után, az anya aki sosem dolgozott az kisemmizheti teljesen?
Ha valaki a korábban megállapított tartásdíjat már nem tudja fizetni mindenképp meg kell próbálni egyezséget kötni a másik féllel, mert sokkal nagyobb a mozgásterünk, míg a bíróság kezét kötik a jogszabályok. Egyezség esetén viszont tényleg az aktuális életviszonyoknak megfelelő megoldás születhet, pl.: nem fizet az apuka semmit, de ha sikerült eladnia a gépkocsiját, akkor kamatostul törleszti a hátralékot. A legfontosabb pedig az, hogy az egyezség gyors megoldást hoz, ha rosszabbul is járunk, mint amire a bíróságtól számítunk, akkor is megéri, hogy nincs kitéve a vagyonunk egy végrehajtási eljárásnak amíg az évek alatt új határozat születik.
Ha nincs egyezség, akkor egy sikeres keresethez az alábbiak kellenek:
1. Pontosan össze kell írni, hogy a tartásdíj megállapításakor milyenek voltak a jövedelmi viszonyaink és most miért kevesebb a jövedelmünk. Ha megszűnt a munkaviszony, igazolni kell, hogy felmondtak nekünk. A közös megegyezés, vagy ha mi mondtunk fel azt jelenti, hogy a mi hibánkból szűnt meg a rendszeres bevétel, így jó eséllyel nem csökkentik a tartásdíj fizetési kötelezettségünket. Ha nem munkaviszonyban álltunk, akkor szintén igazolni kell, hogy nekünk nem felróható a jövedelem csökkenése vagy megszűnése.
2. A tartásdíj alapja lehet a vagyon is, így pontosan ki kell munkálni, milyen volt a vagyoni helyzetünk a tartásdíj megállapításakor, és ehhez képest most milyen vagyontárgyakkal rendelkezünk. Ha a vagyonunk gyarapodott, sajnos jó eséllyel számíthatunk rá, hogy elveszítjük a pert. Természetesen a vagyontárgyak forgalomképessége is számít, de gyakran nehéz bebizonyítani mi az ami valóban pénzzé tehető, és mi az ami csak akkora veszteség árán ami már nem éri meg.
3. Ha sikerült bizonyítani mind a jövedelmünket érintő változást, mind azt, hogy nincs olyan vagyontárgy, amely fedezete lehetne a tartásdíjnak, akkor alaposan alá kell támasztanunk, hogy ezek a változások jelentősek és tartósak! Az, hogy mi minősül jelentősnek nagyon szubjektív, komoly érvrendszert kell mögötte felsorakoztatni, és azt sem egyszerű bizonyítani, hogy pl. a munkanélküliségünk azt tartós lesz – hacsak nem egy baleset miatt lett valaki munkaképtelen. A tartósságot leggyakrabban a per során kb 1 év múlva deklarálják, ami nagyon hátrányos, ha a megváltozott jövedelmi viszonyok ellenére 1 évig változatlan tartásdíjat kell biztosítani…
4. Amennyiben a tartásdíj összege a felek egyezségén alapult, az egyezség megváltoztatását az egyezség jóváhagyásától számított 2 éven belül a bíróságtól csak két esetben lehet kérni:
- ha az a felek kiskorú gyermekének érdekét szolgálja – a tartásdíj csökkentése soha nem tartozik ide
- vagy ha a körülmények változása folytán a megállapodás valamelyik fél érdekét súlyosan sérti. A súlyos érdeksérelem megint nagyon szubjektív, és ott áll vele szemben az az elv, hogy az apuka saját alapvető szükségletei terhére is köteles tartani a gyerekét – vagyis akkor is fizetnie kell, ha neki nem marad elegendő a megélhetésére.
Csak példálózó jelleggel néhány körülmény ami miatt jó eséllyel nem csökkentik a tartásdíj összegét:
- az év végi prémium elmaradt
- 10%-os fizetés csökkentés
- munkahelyi telefon, gépkocsi megvonása
- hitel-törlesztő részletek emelkedése
- a gazdasági körülményekben időközben bekövetkezett negatív változás, emiatt nehezebb megélhetés
- új feleség, aki nem dolgozik
- tartásra szoruló szülők
- új gyermek / csak 3. gyermektől csökkentenek /
- a gyermek már nem jár edzésre, nyelvtanfolyamra…stb., csökkentek a kiadásai
Mindenki eldöntheti, hogy ezek után bevállalna-e egy magas tartásdíjat?
Sajnos a rendszer indokolatlan kockázatot rak azokra az édesapákra, akik erőn felüli kötelezettséget vállalnak a gyermekeik támogatására. Ha nehéz helyzetbe kerülnek, és a megoldásban a gyermekeik édesanyja nem partner, akkor akár végleg tönkre teheti őket, ha a vállalhatatlan tartásdíjat kell megfizetni a gyermekek nagykorúságáig illetve az első szükséges felsőfokú nappali képzés végéig.
Dr. Illés Blanka ügyvéd
Üdv!
nem vagyok ügyvéd, közöm sincs ehhez, de rengeteg ilyen problémáról hallottam már, meg tapasztaltam is sajnos, ismerősök körében hasonlókat.
A nő kitudja semmizni a férjet sajnos. Ezzel számolni kell, de mindenképp célszerű fogadni egy jó ügyvédet aki segít abban hogy kicsit megfogják a másik félt hogy azért vegye magát takarékra. Nos a lakást valószínű hogy bukni fogod mert ugye 2 gyerek van, használják, de lehet megoldást találni rá hogy vagy fizesse ki a felét, legalább, főleg ha közös pénzből van a lakás, és közös néven, végül is ilyenkor jobban meglehet fogni a grabancát. Vagy ha ezen kívül van más vagyon is, autó, vagy egy bizonyos pénzösszeg akkor meglehet egyezni abban hogy akkor a nőé lehet a lakás, és a többit meg a másik fél kapja arányosan.
Kisemmizni csak erős indokkal lehet sajnos, és mivel önhibán kívül történik a válás, így nem lesz a nőnek könnyű dolga.
Ilyen jogi dolgokat konkrétan nem tudok, ehhez tényleg ügyvédei segítség kell, de a gyerek elhelyezés meg megint más téma, ott az anyukának fogják adni a gyereket, csak erős, konkrét indokkal kaphatja meg az apa, ha a nővel olyan gondok vannak, amik veszélyeztetik a gyereknevelést.
Kedves Anikó!
Önnek marad 5000 forintja. Remélem nem dohányzik, és nem is fogyaszt sok alkoholt. Utazásra, ruhára, fűtésre, élelmiszerekre nem költ egy fillért sem. Mellesleg ha önnek 45 éves korára 75 ezer forint a fizetése ( és még ügyvédra is költ belőle), nem csodálom, ha a felesége lapátra tette. Sajnos nem tudok önnek megoldást javasolni.
Az, hogy a nejed mit akar, és mit nem akar-huszadrangu, a törvény szerint minden ingó és ingóság 50%-a a tied.
a gyerekeket meg te is tudod nevelni. Ugy hogy fogadj egy másik ügyvédet és irány a bíróság.
Az egy dolog, hogy a nejed talált valaki mást, az meg egy másik dolog, hogy a becsület úgy diktálja, hogy a gyermekei apját az ember kategóriákkal feljebb rakja és nem semmizi ki-már ha ember.
A nejed egy nagy nulla-és nem a pasija miatt, hanem ahogy viselkedik..
Nekem ez a véleményem:)
"22 év házasság után 4 éve megcsal a feleségem.
Ingatlanból,ingóságokból semmit nem akar adni"
Kedves Anikó!
Ezért mondják és nem véletlenül, hogy egy házasságban legalább az egyik félnek férfinak kell lennie. Ha érti ön, hogy miről beszélek.
Tisztelettel, egy ügyvédjelölt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!