Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Válás » Lakáshasználati jog ellenérték...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Lakáshasználati jog ellenértéke mennyi lehet egy különvagyoni lakásban?

Figyelt kérdés
Adott egy 10 millióra felbecsült külünvagyonba tartozó lakás és a házastárs 3 millió forint lelépési díjat kér. Egy kiskorú gyermek van, akinek az elhelyezése a fenn említett lakás tulajdonosához kerül valószinüleg. Megitélheti a bíróság ezt az összeget, ha a hitel jelenleg több, mint a lakás értéke?? És a saját bevitt vagyona 4 millió forint volt.
2012. febr. 29. 15:43
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
Ha különvagyon, akkor mi köze hozzá jogilag?
2012. febr. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
A CSJT szerint jár a házastársnak még a sajáttulajonú lakásból is. Az igazság és a jog köszönö viszonyban sincsenek egymással sajnos.
2012. febr. 29. 15:58
 3/22 anonim ***** válasza:

Pont a Csjt szerint nem járna. Bemásolod a vonatkozó törvényt?

Hacsak nem az elmúlt 1-2 hónapban változtattak valamit, akkor nem jár a különvagyonból semmi a házastársnak. Azért hívják különvagyonnak.

2012. febr. 29. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
ekkora hülyét, mint te?????
2012. febr. 29. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
Miért , kedves kérdező . Van róla papirod, vagy amit lehet le akarsz húzni.
2012. febr. 29. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
Nem én akarok pénzt lehúzni, a testvéremről van szó, aki a szüleinktől kapott pénzt lakásvásárlásra, melyet hitellel meg is tudott venni. Jelenleg már vagy két éve zajlik a válópere és éppen most értékelték fel a lakását, amiből, lakáshasználati jog ellenértéket kell, hogy kifizessen a házastársának, addig nem hajlandó elköltözni. Benne van a CSJT-ben és sajnos a különvagyonból megvásárolt lakásból is jár. Az alperes 3 milliót kért, ami szerintem nagyon sok. Elvileg a forgalmi és a lakott érték egyharmada az összeg - bár szerintem még ez is sok, hiszen csak 4 millió volt a sajátja a lakás többi részét hitelből vette, persze svájci frankban, és jelenleg kb. 12 millióval tartozik a banknak.
2012. febr. 29. 19:31
 7/22 A kérdező kommentje:

Megtaláltam a neten a vonatkozó jogszabályt is.



(1) A lakásból távozó házastárs a lakáshasználati jog ellenértékének rá eső részére jogosult.


(2)38 A lakáshasználati jog ellenértéke - közös tulajdonban vagy valamelyik házastárs tulajdonában álló lakás esetén - a lakás beköltözhető és lakott forgalmi értékének különbözete. Bérlakás esetén a lakáshasználati jog ellenértéke legalább a hasonló önkormányzati bérlakásra - a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése esetére - az önkormányzat rendeletében meghatározott pénzbeli térítés mértékének megfelelő összeg, függetlenül attól, hogy a távozó házastárs milyen lakásba költözik.


(3) A távozó házastárs a használati jog ellenértékének arra a részére tarthat igényt, amely őt a visszamaradt volt házastársra és a lakáshasználatra jogosult gyermekek számára figyelemmel, arányosan megilleti.

2012. febr. 29. 19:35
 8/22 anonim ***** válasza:

Az elköltöző házastársat lakáshasználati jog ellenértékére igényt tarthat függetlenül attól, hogy tulajdonos-e vagy sem. A tulajdoni viszonyok nem érintik a lelépési díjat. Itt különvagyont írtál, de (gondolom) hitelt is vagyonközösség alatt fizették a házra, emiatt ingatlan-nyílvántartáson kívüli tulajdonos lett.

Minimum a lakáshasználat értékének 1/3-ára tarthat igényt, ami a lakás értékének 1/20-ad részének különböző szorzóval számított értéke, ami legjobb esetben 10 (életkortól függ, minél idősebb annál kevesebb a szorzó). Vagyis a lakáshasználat értéke 10'000'000 / 20 * 10 = 5'000'000. Ennek harmada 1'666'666. Bármennyit követelhet, de legvalószínűbb, hogy ezt az összeget állapítja meg arányosnak a bíróság.

2012. febr. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Most ez akkor azt jelenti, hogy ha házasság előtt valamely félnek van egy teljes tulajdonú saját háza pl, akkor ha benne éltek és gyermekek is vannak, de külön kerülnek és az megy el akinek nincs köze a házhoz a gyerekekkel együtt.

Ilyenkor mi van?

2012. márc. 1. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Ha már kiköltözött visszatérés szándéka nélkül (azt hiszem fél év) akkor már nem jár neki.


Nyilván erkölcsileg nem járna, de törvényileg jár, még akkor is ha esetlegesen csak kb. másfél évet éltek együtt a lakásban házsapárként, bár mindketten elismerték a biróságon, hogy házastársi kapcsolat nem volt köztük fél év után. Két éve zajlik a válóperük és még kb. legalább egy év lesz, mert a gyerekelhelyezés is zajlik.


A fél év után is járhat neki a teljes összeg, illetve figyelembe vehető-e a forgalmi értékben a hitel összege, igen tudjuk, hogy a házastársat a hitel megléte miatt kvázi tulajdonjog is megilleti illetve hitelmegtérítés is, de ő az ügyvédje tanácsára lemondott erről és elismerte , hogy nincs tulajdon része a lakásban, egyébként nagyon helyesen, hiszen igy csak pozitiv követelése lehet csak.

2012. márc. 1. 07:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!