Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Válás » Kell még gyerektartást fizetne...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Kell még gyerektartást fizetnem, ha az én megélhetésemet van veszélyben?

Figyelt kérdés
Egy sajnálatos baleset miatt rokkantnyugdíjas vagyok, szociális otthonban élek, az otthon költsége (a legolcsóbb a megyében) és a nyugdíjam között 4.000 Ft marad, ebből kellene még a ruházkodásomat is megoldani. Az egyik fiam 17 éves, a másik fiam 21 éves, egyetemista, eddig tudtam fizetni, mert volt félretett pénzem, de most elfogyott. Mit tegyek? A bíróság ilyenkor elengedi a gyerektartást? Sajnos ide kényszerülök, mert magamat ellátni nem tudom, ezt is diktálással tudtam megíratni.
2011. ápr. 23. 18:14
1 2 3 4
 31/33 Inez.R. ***** válasza:

Valahova már ma bemásoltam, de akkor ide is:

69/A. § (1) A szülő a saját szükséges tartásának rovására is köteles megosztani kiskorú gyermekével azt, ami közös eltartásukra rendelkezésre áll. Ez a szabály nem irányadó, ha a gyermek tartása vagyonának jövedelméből kitelik, vagy a gyermeknek tartásra kötelezhető más egyenesági rokona van.

(2) A gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben szolgáltatja (gyermektartásdíj).

69/B. § A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt.

69/C. § (1) A tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25%-ában kell megállapítani. A gyermektartásdíj meghatározásánál figyelemmel kell lenni:

a) a gyermek tényleges szükségleteire,

b) mindkét szülő jövedelmi és vagyoni viszonyaira,

c) a szülők háztartásában eltartott más - saját, illetőleg mostoha - gyermekekre,

d) a gyermek saját jövedelmére is.

(2) A kötelezettel szemben érvényesíthető összes tartási igény a jövedelme 50%-át nem haladhatja meg. Ha a szülők két vagy több gyermek tartására kötelesek, a tartásdíjat úgy kell megállapítani, hogy egyik gyermek se kerüljön a másiknál kedvezőtlenebb helyzetbe, különösen akkor, ha nem egy háztartásban nevelkednek.

(3) A tartásdíjat

a) százalékos arányban, vagy

b) határozott összegben, vagy

c) határozott összegben és bizonyos jövedelmek százalékában

kell meghatározni.

(4) A tartásdíj százalékos megállapítása esetében meg kell jelölni a tartásdíj alapösszegét is.

------------------------------------

1. A rokontartás közös szabályai

60. § (1) Rokonaival szemben, az alábbi rendelkezésekben meghatározott körben, az jogosult tartásra, aki magát eltartani nem tudja és akinek tartásra kötelezhető házastársa vagy bejegyzett élettársa sincs.

(2) Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul.

(3) Nem jogosult tartásra a nagykorú, ha magatartása miatt arra érdemtelenné vált.

(4) A gyermek a szülő érdemtelenségére általában nem hivatkozhat, ha a szülő tartási, gondozási és nevelési kötelességének eleget tett.

61. § (1) A tartásra jogosultat rokonai közül elsősorban leszármazói kötelesek eltartani.

(2) Amennyiben a tartásra jogosultnak tartásra kötelezhető leszármazói nincsenek, eltartása felmenő rokonait terheli.

(3) Az a rokon, amelyik a tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb áll, a tartás kötelezettségében a távolabbit megelőzi.

(4) Azt a kiskorút, akinek tartásra kötelezhető egyenesági rokona nincs, nagykorú testvére köteles eltartani; ez a kötelezettség azonban csak annyiban terheli, amennyiben ezt saját maga, házastársa vagy bejegyzett élettársa és tartásra rászoruló egyenesági rokonai tartásának veszélyeztetése nélkül teljesíteni képes.

------------------------


És a volt feleség a hatályos jogszabály szerint kötelezhető a volt férje tartására (a válás után 5 éven belül), ugyanis egyenjogúság van a törvény szerint (mindegy hogy férfi vagy nő). Másolok megint valamit:

21. § (1) A házasság felbontása esetén volt házastársától tartást követelhet az, aki arra hibáján kívül rászorul, kivéve, ha arra a házasság fennállása alatt tanúsított magatartása miatt érdemtelenné vált. Tartást csak olyan mértékben lehet követelni, hogy az ne veszélyeztesse a volt házastársnak és annak megélhetését, akinek eltartására a volt házastárs a tartást igénylővel egysorban köteles.

(2) A tartást határozott időtartamra is meg lehet állapítani, ha feltehető, hogy a tartásra jogosult rászorultsága a meghatározott idő elteltével megszűnik.

22. § (1) Ha a közös egyetértéssel vagy bírósági ítélettel megállapított tartás megállapításának alapjául szolgáló körülményekben lényeges változás állott be, a tartás mértékének megváltoztatását lehet kérni.

(2) A tartásra való jog megszűnik, ha az arra jogosult újból házasságot köt vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesít, vagy a tartásra magatartása miatt utóbb érdemtelenné válik, valamint akkor is, ha a jogosult a további tartásra nem szorul rá. Az utóbbi esetben azonban a tartásra való jog újból feléled, ha a korábbi jogosult a tartásra ismét rászorul.

(3) Ha a volt házastárs a tartásra a házasság felbontását követő öt év eltelte után válik rászorulttá, volt házastársától csak különös méltánylást érdemlő esetben követelhet tartást.

------------------------


És most nem találom, de van valami olyan jogszabály, vagy Legfelsőbb Bírósági Határozat, hogy ha nem képes a gyerektartásra a különélő szülő (munkanélküliség, vagy rokkantság miatt), akkor az önkormányzattól igényelhet a gyermekkel élő szülő a gyerektartás helyett segélyt.

Ha megtalálom, akkor bemásolom ezt is. A lényeg: a bíróságnak írd meg hogy mi van. Biztos vagyok benne, hogy ilyen körülmények között már nem kell fizetned.

Sőt, valószínű hogy a nagyobbik gyereknek kell a testvérét eltartani..

Drukkolok.

2011. ápr. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 Inez.R. ***** válasza:

Csak a számát és a címét találtam, de a Bírósági Határozatok nevű folyóiratban megvan, csak nem adja ki a net.

Így szól a cím:

" A szülőnek a saját szükséges tartása terhére megállapítható gyermektartásdíj fizetési kötelezettsége nem korlátlan.." BH 1996/11. 591.

Ez azért érdekes, mert ezek a másodfokú- harmadfokú határozatok kötelezik a többi elsőfokú bíróságot.

2011. ápr. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 Inez.R. ***** válasza:

Na, megvan..

Szerintem nem kell fizetned.:


A Legfelsőbb Bíróság az ügyben keletkezett felülvizsgálati eljárás során az alábbi megállapításra jutott: a Csjt. 69/C. § (1) bekezdése szerint a szülő a saját szükséges tartásának rovására is köteles megosztani kiskorú gyermekével azt, ami közös eltartásukra rendelkezésre áll. Ez a szabály nem irányadó, ha a gyermek tartása vagyonának jövedelméből kitelik, vagy a gyermeknek tartásra kötelezhető más egyenes ági rokona van. A szülőknek azonban a saját szükséges tartása terhére megállapítható kötelezettsége sem korlátlan. A törvény szóhasználata is azt fejezi ki, a szülő a rendelkezésre álló anyagi eszközöket kiskorú gyermekével megosztani köteles, így a 69/A. § (1) bekezdésének megfelelő alkalmazása nem vezethet olyan eredményre, hogy a tartás teljesítésével a szülő megélhetése teljesen ellehetetlenüljön. Erre még akkor sincs mód, ha a gyermekeket saját háztartásában tartó szülő is szűkös anyagi körülmények között él, és a gyermekek indokolt szükségleteit csak részben lehet kielégíteni.

---------------


Egy online ügyvéd lapján találtam, itt:

[link]


Ha válaszol a neten, az jó.. És úgy tűnik, válaszol.

:)

2011. ápr. 27. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!