Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Szerelem » Szerintetek miért választ így...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Szerintetek miért választ így az ember?

Figyelt kérdés

Nem tudom melyik kategóriába tehetném ez inkább pszichológiai kérdés lenne de mivel párkapcsolati is ezért ide írom.


A minap villámcsapásként ért a felismerés és tudatosult bennem valami ami kegyetlen dolog..


Férfiak olyan nőt választanak amilyen az anyjuk a nők pedig olyan férfit mint az apjuk. Szokták ezt mondani. Ti mit gondoltok erről?


Az én apám alkoholista, együtt éltünk mindig is. Az a fajta akire nem lehetett számítani nem bántott maximum verbalisan. Mellette mindig a bizonytalanságot éreztem. És ami a legfontosabb hogy sosem vagyok elég jó. Bármit tettem vagy nem tettem a szomszéd Terike akkor is jobban csinálta bármiről is volt szó mindig én voltam a hibás véletlenül sem a másik. Mindig a másik oldal pártját fogta nem az enyémet. A lényeg hogy folyamatosan azt éreztette hogy kevés vagyok soha nem dicsért, mindenben azt látta mi a rossz. Szeretetét nem mutatta ki sose vagy nagyon ritkán.

Alapvetően egy szerény ember vagyok elvégeztem becsülettel az iskolát soha nem voltam kicsapongo. Egyetemet végeztem lett munkám. És most egy másik szakot is végzek. Amire az volt a megjegyzése megint! Hogy hát az nem olyan egyszerű ám gondolod menne?


Nem tudom érzitek e ezeket a finom apróságokat amiket ezek okozni tudnak.


Lényeg a lényeg hogy megismerkedtem egy férfival.. és már arcul vágott a felismerés hogy millió dologban apámat tükrözi vissza. Sokat kritizál, nem mondom valamiben igaza van és én is tudom magamról és azon dolgozom is de nem egyszerű. Mint ahogy mindenkiben van hiba. De ő egyszerűen...nem lehet megfelelni neki. Kiborít. Szeretetét sem fejezi ki túl sűrűn, számíthatok rá viszont mindenben mert segít.


De olyan mintha apámmal járnek mert azokat az érzéseket állítja elém amiket mellette éreztem gyerekként és felnőttként.



A legdurvább hogy magam sem értem miért választottam őt ? Föleg úgy hogy ezek a legelején nem így voltak tehát el kellett telnie az időnek hogy ez elő jöjjön.


Kérdéseim:


Mit tehetnék?

Mindig örökké ezt fogom cipelni magammal? Miért nem tudok szabadulni apám mintájátol?


Forduljak pszichológushoz? Jó helyen keresgélek?


Tudtok esetleg könyveket ajánlani?


2020. ápr. 26. 09:19
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Nem feltétlenül azt várom válaszként hogy szakitsak mert valószínűleg ez lesz. Hanem inkább azt hogy miért futok bele ilyenekbe? Vagy aki volt már így az írhatna saját tapasztalatot. Hogy lehet ebből kimászni
2020. ápr. 26. 09:22
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Rövid válasz:


"Mit tehetnék?" Ismerd fel és írd felül a játszmáidat (Eric Berbne: Emberi játzsmák, ill. Játszmák nélkül). Ha ez elsőre kivitelezhetetlennek tűnik, akkor ajánlom a kognitív terápiát.


"Mindig örökké ezt fogom cipelni magammal?" Nem


"Miért nem tudok szabadulni apám mintájátol?" Tudsz, de elkerülhetetlen a fejlődés, a szembesülés, és a minták felülírása.


"Forduljak pszichológushoz? Jó helyen keresgélek?" Igen, akár ő is segíthet.


"Tudtok esetleg könyveket ajánlani?" Ld. fent.


Sok sikert!

2020. ápr. 26. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
70%
Bocs. Helyesen: Eric Berne és Emberi játszmák.
2020. ápr. 26. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
16%

A "semmisejó" nyilván nem jó, de attól is függ mikben kritizál és azokon változtattál-e. Pl még mindig a tubus közepén nyomod-e a fogkrémet vagy már hiába a végén, felhozza mindig, hogy a közepén nyomtad...

Persze,van ilyen, hogy szülői minta, meg hogy nyilván az ember szocializációja kész/"kényelmes", még ha szar is, ahhoz alkalmazkodott és fejlesztett ki stratégiákat. Nem feltétlenül azt mondom, hogy a hapinak van igaza, de azért merengj el rajta és magadon, úgyis kelleni fog önvizsgálat, bármi lesz ebből.

2020. ápr. 26. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
84%

Mérgező szülők c. könyv


Átérzem a helyzeted. Én annyit tettem hogy elkezdtem egy kicsit tudatosabban keresni párt. Lefektettem elveket amikből nem engedek.

2020. ápr. 26. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
74%

Szerintem a pár választást nagyon sokféle dolog meghatározhatja, embertōl függōen, és ezek közt akár háttérbe is szorulhat a szülōi minta..


Ott van például az önkép/önbecsülés, mint meghatározó pszichológiai háttér, ezt befolyásolhatják a környezetedben kapott visszajelzések is. Saját életedben átélt negatív/pozitív tapasztalatok, önismeret és emberismeret fejlesztése, ami hozzájárul a tudatosságod felépítéséhez.


Sosem érzékeltem, hogy a szüleim mintája olyan nagyban befolyásolt volna a párkapcsolataimban. Szeretek körül tekinteni, rengeteg ismerōsöm van, aki inspirálóan hat rám. Elég nagy baj lenne, ha mindenki a begyepesedett szülōkre s nagyszülōkre hasonlítana, mindig egy szinten mozogna s ne lenne lehetōség önfejlesztésre.


A leírtak alapján nem mondanám föltétlenül, hogy a barátod hasonlít apádra...Eléggé általános jelzō az, hogy valaki “kritikus”, eleve sok ilyen ember van, nehéz kikerülni, mindenki belebotlik ilyenbe az életében. Az már a te döntésed, hogy ilyen ember mellett szeretnél-e maradni, vagy sem.

2020. ápr. 26. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Minden szakemberből nehéz jót találni, pszichológusból is. De ha sikerülne, az biztos sokat segítene.

Nálam még "jobb" a helyzet. Apa, aki óvodás korom óta lényegében nincs képben, ritkán beszélünk, akkor sem tudunk mit kezdeni egymással, egyébként ő is iszik. Egy nevelőapa 10 éves kortól, aki verbális és érzelmi bántalmazó, talán nárcisztikus is. Én alapból is eléggé selejtnek születtem, az összes felmenőm nagyon gáz, szóval genetikailag sz*r az alapanyag, de az említettek végképp roncsot csináltak belőlem. És igen, ha képbe is kerül valaki nagy ritkán, akkor hozzájuk hasonló. Elérhetetlen, lesz*rós vagy kritikus, bántalmazó, hímsoviniszta, "én olyan jó ember vagyok, de mindenki más akkora szemét..." típus.

2020. ápr. 26. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Mint említettem tudom vannak dolgok amik zavarnak és ezeken folyamatosan dolgozom. Nem könnyű. De tudom. Külsőségeket kritizálja folyamatosan.


A másik pedig az hogy én is tudnám őt rengeteg mindenben kritizálni de el tudom fogadni hogy ő olyan abban az adott dologban. És nem akarom rá erőszakolni amit én gondolok. Szerintem ez sem mindegy.


Köszönöm a könyv címeket utána is nézek azonnal.

2020. ápr. 26. 10:08
 9/13 A kérdező kommentje:
7-es! Nagyon sajnálom :( remélem sikerül majd rendbe tenned a dolgokat.
2020. ápr. 26. 10:09
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
huh hasonlítunk egymásta kérdező . ÉN is ezeket realáizáltam az utóbbi pár napban. Az a baj,ha te is találnál más férfit tudatosan aki nem hasonlít apaádra akkor nem lennél szerelmes belé! Legalábbis nála mez volt az exemnek úgy voltam jó ahogy,sosem kiritizált,csendes,nyugodt gyerek volt . Aztán színre lépett apa2 aki most már a baártom is,elemi vonzalom ,szerelem stb. Én már a legelején érzékeltem apám jellemét benne, az örök törtető,egoista,ő az Isten mindenki más semmi,szeretet kimutatása nulla. Nyilván még a legleején más arcát mutatta,de én már akkor éreztem és apró jelekből láttam,hogy apám. Azóta nagyon durván előjött és ő is tudom hogy igaza van benne ,hogy mi a hibám és javítani akarok rajta,és mondtam neki,hogy tisztára oylan vagy mint apám. Mire ő azt mondta hogy ennek oka van szerinte,hogy szembe kell néznem ezzel és fejlődnöm,mert mindig ilyen apám típusú pasit fogok kifogni ha nem kezelem ezt . vagy pedig beérhetem az exem típusúval akit soha nem fogok tudni szeretni. Akármi is lesz durván fog fájni nem tudom mi a pontos megoldás. De igaza van a barátomnak és már msot sokat fejlődtem ,de közben meg látom,hogy olyan utaálatos mint az apám volt én mégis hozzá vonzódom ...
2020. ápr. 26. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!