Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Miértelme van ezeknek?
Miért nem lesznek az emberek ugyan azon a családi néven ha már össze házasodnak? ùgy gondolom, hogy manapság lehet simán házaagnélkül is együtt élni, azt azok választják akiknek fontos, hogy megtartsák függetlenségi érzetüket. De aki házasodik és a papíron való összetartozást is akarja, az miért nem akarja a közös családi nevet. Erre is van már ezer megoldás, kötöjel, dupla név meg miegymás. Még is szinte minden ismerösöm marad telejsen a lánykori nevén.
Aztán annak mi értelme van, hogy 10 éve együtt élnek, és mikor a tervezett babával terhesek akkor gyorsan össze házaosdnak. Ilyen ismerösöm is van rengeteg. Hát nem mindegy? Elhiszem, hogy a családalapítás érzés ekkor erös lesz, de akkor már nem egyszerübb a gyerek után megint vékonyan csinosan házasodni?
Név: Én is megtartanám. Mindenki így ismer. Mindenhol így vagyok bejelentve. Így hangzik jól a nevem. Feleslegesnek tartom a névváltoztatást bármilyen formában.
Házasság gyerek előtt: Szerintem jól teszik az ismerőseid, mert nem mindegy, hogy egy gyerek milyen körülmények közé érkezik. A házasság jogilag is sok mindent rendez és tisztáz. És akkor nem kell külön intézkedni az ügyben sem, hogy az apa elismerje a gyereket meg nevére vegye, hanem automatikus lesz.
Egyébként én ilyen dolgokon nem tudom magam felhúzni, mert egyáltalán nem érdekel, hogy kinek mi a neve és mikor házasodik vagy mikor nem. Ennél sokkal fontosabb dolgok is vannak az életben :)
en meg azt nem ertem, hogy miert kene kotelezo jelleggel megvaltoztatni a nevem ha meghazasodok. ugyanaz az ember vagyok es ha kozos nev kell ahhoz, hogy az osszetartozasunkat bizonyitsa, az regen rossz.
en amugy azert nem vettem fel, mert a ferjem neve kulfoldi es nagyon hulyen hangzana a nevemmel, de ha magyar neve lenne, akkor se hiszem, hogy felvettem volna. De ha mar itt tartunk, miert nem a ferfiak veszik fel a no nevet? Kulfoldon nem ritka dolog. Miert a no rendelje ala a sajat nevet es dobja el azt? Nem vagyok feminista, de szerintem joga van mindenkinek eldonteni, hogy milyen nevet akar hasznalni (a hazassagban elo noknek is...)
A névváltoztatás sok bonyolult hivatali intézéssel jár, részben ezt akarják elkerülni. Akinek már van saját nevén ismertsége, renoméja, az nem akarja azt most felborítani egy névváltással. Mivel a házasságok fele válással végződik, akkor a névváltoztatási procedúrát ismét előlről lehetne majd kezdeni. Nem is beszélve a szebben, jobban hangzó nevekről, a tucatnevekről. Szóval talán ezek a fő okok a lánykori név megtartása mellett.
A babavárás alatti egybekelésnek meg nyilván elsősorban hivatalos jogi okai vannak. Sokan nem akarnak külön apasági nyilatkozatot kérni, vagy adni, tartanak az örökléssel kapcsolatos hercehurcától. Szóval ez is olyan, hogy a magánélet valamilyen módon kissé konfliktusba kerül a társadalmi szokásokkal és jogi szempontokkal.
Publikációk miatt nem változtattam meg, mert persze utána is lehetne régi néven publikálni, de pl. konferenciákon tuti elkeverednének regisztrációs díjak meg ilyesmik.
A gyerekünk mindkettőnk nevét kapja kötőjelesen. Így én vagyok Zorga Olga, a férjem Újlaki Bernát, a gyerek meg Újlaki-Zorga Viktor. (fiktív nevek)
Így egy néven van a család végülis, akkor most örülsz, kérdező?:D
35N
Manapság minden második család mozaikcsalád, nem lehetne közös névre hozni az összes gyereket stb...
Ahol csak a név fejezi ki az összetartást az már régen rossz.
Ráadásul ha van aki gyerekkorában kötőjeles családnevet kap, akkor ha még nem is házas, akkor is egyből azt gondolod a neve alapján h foglalt?
Ha nem ismered valaki család helyzetét, akkor a -né formán kívül semmiből se lehet megállapítani. Sőt ha a férj veszi fel a feleség nevét, abból se. Mert honnan tudnád mi a születési neve?
Szerintem inkább az a fura, aki meghagyja a valamilyen-né stílusú nevét a válás után és marad pl. Kovács Béláné
Első házasságomban xy-né voltam, mert a férjem ragaszkodott hozzá. Házasságkor is és aztán pár év múlva váláskor is az összes papíromat kicseréltetni marha macerás volt.
A második házasságomnál megtartottam a saját nevemet. Nagyon szép név, ez vagyok én, ezt kaptam a szüleimtől és kész. Az összetartozásunkat nem a név fejezi ki, hanem az, hogy 11 éve együtt vagyunk, szeretjük egymást és van két csodálatos kisfiunk.
A névváltozatás macera se mindegy, hogy kinek mit kell változtatni.
Pl. 18 évesen valaki férjhez megy, nincs semmi tulajdona, megváltoztatja a személyijét és kb. meg is van.
De ha valaki 40 évesen megy férjhez, amikor már van autója, 2 ingatlana, 1 cége, doktori fokozata stb.... akkor annyi mindent kéne átiratni (közműveket, bankszámlát is stb...), hogy a magyar bürokráciát ismerve évekig szivatná magát. Főleg, hogy a szakmában pl. a születési nevén ismert és a szakmailag ismert neve miatt kap megrendeléseket.
Szóval van az élethelyzet, amikor jóval több lenne a kár belőle, mint a haszon.
Pl. amikor egyetemista voltam akkor is volt aki nevet változtatott, aztán járhatott hetekig a TO-ra, ami amúgy se a gyors ügyintézésről volt híres aztán még 2-3 évig keverték a tanárok a nevét a különböző vizsgapapírokon. Még a diplomaosztón is gond volt,h nem azon a néven kezdte a sulit, állandóan kavarták a kettőt.
A kérdés első felére: a névváltoztatás másik oldala, hogy le kell cserélni minden okmányt, át kell iratni minden létező neveden lévő papírt, engem például ez az, ami riaszt, bár én fel fogom venni a férjem nevét. Nálunk van az elmű számlától kezdve a bt tagságon át nagyon sok minden a nevemen, és őszintén szólva nem nagyon várom az ügyintézést, ami ezzel jár...dehát valamit valamiért.
A kérdésed 2. felére:
Sokan azért házasodnak ilyenkor össze, mert jogilag sokkal egyszerűbbé válik minden, a gyermek automatikusan az apja nevét kapja, és nem kell elismerési nyilatkozatot tenni, és a nő számára is egyszerűbbé válik sok minden, főleg, hogy egy gyerekkel otthon kell lennie, és szerintem a házasság azért ad egyfajta biztonságérzetet a legtöbb olyan embernek, aki házasodni akar.
Annak, hogy a lánykori nevemen maradtam, igazából több oka is volt.
Egyrészt sehogy sem tudtam letenni a voksomat egyik verzió mellett sem, pedig egy csomót "ízlelgettem" mindegyiket. Másrészt a vezetéknevem nagyon szép és ritka, így mindenképp meg akartam valamilyen formában tartani, de hosszú, és a férjem vezetéknevével együtt már túl hosszú nevem lenne. Ezen kívül sok helyen kellett volna aktuálisan bejelentenem a névváltozást, és semmi kedvem nem volt a hercehurcához.
A gyerekeink nevében megegyeztünk (ők a férjemét kapják, kötőjeles névvel nem akarjuk szívatni őket), az a lényeg. Én meg mindenhogyan a férjem felesége vagyok ;)
Név: Én is megtartottam a leánykorit. Hogy miért? Miért kéne nevet váltanom? Születésemkor kaptam egyet...nincs szükségem még egyre.
Házasság előtt baba: A legtöbben azért mennek ilyenkor gyorsan, még a baba érkezése előtt férjhez, mert macerásabb a névre venni a babát születéskor, ha nem házas az illető. Legalábbis az én ismerőseim közt, emiatt rohantak rögtön pocakkal az anyakönyvvezető elé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!