Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Eljegyzés » Mit jelent az eljegyzésnél a...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Mit jelent az eljegyzésnél a kikérés? Hogyan zajlik egy hagyományos eljegyzés?

Figyelt kérdés

Olvastam több helyen, hogy kell kikérővers, és nem tudom, mit jelent a kikérés az eljegyzésen és az esküvőn. Van mindkettőn? És mi a célja?


Nálunk ezek a hagyományok kivesztek, a lánykérés előtt annyi volt, hogy anyukámnak elmondta a férjem, aki áldását adta ránk, aztán kettesben megkért egy kisérő gyűrűvel. Végül az esküvőn húztuk egymás ujjára a karikagyűrűt. Nem volt kikérés, meg eljegyzési vacsora, mivel egyikünk sem tudja, hogy minek vannak ezek:) Csak érdekelne, hogy mik ezek a hagyomány szerint, és miért tartják/mi a céljuk.



2014. júl. 1. 20:20
 1/6 anonim ***** válasza:
91%

https://www.youtube.com/watch?v=n2Q6bMcTwRY

Azért tartják, mert hagyomány. Nálunk nem volt, mi csendesen esküdtünk, felhajtás nélkül. Én egyébként nagyon tudom élvezni ezt a részt, szeretem, ahogy öltöztetjük a menyasszonyt, látni ahogy izgul... elég vicces is, na meg könnycsorgató, amikor a szülőktől búcsúznak.

2014. júl. 1. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ha jól értem, akkor ez azt segítielő szimbolikusan, hogy a jegyesek leválnak a szülőkről. Köszönöm a választ. A szülőköszöntést sem értettem az esküvőn, de most már azt hiszem egy kicsit jobban értem:) Azért kérdeztem, hogy mi a céljuk ezeknek a hagyományoknak, mert mivel nálunk nem az, és nem tudok ezekről, ezért jobban megértem, ha látom, hogy mi a lényegük.
2014. júl. 1. 20:43
 3/6 anonim ***** válasza:
86%

Az eljegyzéssel és esküvővel kapcsolatos szokások tájegységenként változnak. Illetve ma már nagyon kevés helyen tartják.

Amiben megegyeznek: az eljegyzés mindig a lányos háznál van, ebéd közben. Van ahol csak a két szülőpár, de van ahol a két jövendő násznagy is ott van. De gazdagabb családoknál akár az egész rokonság is ott lehetett.

A leves után kéri meg a fiú a szülőktől a lány kezét. Majd a jegyespár felhúzza egymás bal kezére a jegygyűrűket. Az esküvő után teszik át a gyűrűket a jobb kezükre. A jobb módú családoknál a lány kap egy köves kísérő gyűrűt, a fiú pedig egy pecsétgyűrűt.

Ekkor beszélik meg az esküvő idejét, a lakodalommal kapcsolatos részleteket stb. Hagyományosan az eljegyzést egy éven belül követi az esküvő. Bács-megye déli részén szokás, hogy a násznagyok a nászajándék felét ilyenkor már átadják. Pl. egy garnitúra ágyneműt, egy garnitúra evőeszközt stb.

A kikérés az esküvő előtt van. A vőlegény akkor kérte meg a szülőket, hogy adják áldásukat rájuk, a lány pedig elbúcsúzott a szüleitől.

Régen egyes helyeken ilyenkor vitték a lány ágyát a jövendő férj otthonába.

Volt olyan falu, ahol az esküvő után külön tartották a lakodalmat a fiú vendégei és külön a lányé. Én még voltam ilyen lakodalomban. A menyasszony a vőlegényes háznál volt, éjfélkor öltözött át menyecske ruhába. Ekkor jöttek a lány szülei és vendégei. A menyecske tánc után volt újra terítve.

A háború előtt, akik faluban vagy kis községekben laktak, egész életüket ott élték le, ahol megszülettek. Ezeken a helyeken az volt a szokás, főleg a paraszt családokban-

hogy a legidősebb fiú a szülői házban maradt, és oda vitte a menyecskét. Mai szemmel nézve ez nem volt egy ideális állapot. Amíg az apa élt, addig ő parancsolt az egész családnak, ahogyan a felesége a menyének. Sokszor már a "fiú" is nagypapa volt, de még mindig az apjától függött, ha az öreg sokáig élt és nem adta át a kormányrudat a fiának.

Ha ezt a szokást ismered, akkor megérted, hogy miért volt értelme a kikérésnek.

2014. júl. 1. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Igen, azt jelenti, hogy az ifjú pàr elkezdi a közös életüket. Búcsúznak a szülői hàztól. Tesóm lagzijàn a vőfély búcsú szöveget mondott a mennyasszony nevében a szülőkhöz, testvérekhez.
2014. júl. 1. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nálunk az a szokás, hogy a pár megbeszéli, hogy összeházasodnak, ezután van egy eljegyzési vacsora a lányos háznál szűk családi körben, ahol felhúzzák a gyűrűket. Előtte elkérheti a fiú a lány apjától a lányt.

Lánykikérés esküvőnél szokás, mielőtt elindulnak.

2014. júl. 1. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, sikerült megértenem a kikérés lényegét:)
2014. júl. 2. 08:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!