Kezdőoldal » Ezotéria » Reinkarnáció és karma » Van-e bármilyen érdemi kritiká...

Van-e bármilyen érdemi kritikája, cáfolata Dr. Michael Newton: Lelkünk útja könyvének?

Figyelt kérdés
Rákerestem interneten, de szkeptikus fórumon is csak semmitmondó, szubjektív véleményeket, feltételezéseket találtam. Részletesebben lent.
2016. dec. 1. 10:56
1 2 3
 1/26 Shai-Hulud ***** válasza:
82%
Mennyire lent? Még ennélis lejjebb? :-D
2016. dec. 1. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

A következő, a könyvben leírtakat cáfolni hivatott ellenérvekkel találkoztam:


1. érv: A pszichiáter korábbi hipnózisok alatt egyszerűen "beleszuggerálta" a páciensekbe, hogy mit kell mondani.

Cáfolat: Ez feltételezés, amire az égvilágon semmi bizonyíték nincs. Ellentmond az is, hogy léteznek olyan beszámolók is, amelyek Newtontól teljesen függetlenek, mégis egybecsengenek a leírtakkal. Olyanoktól, akik nem olvasták előzőleg a könyvet. Ugyancsak az ellenérvet cáfolja, hogy a szerző a IV. kötetben részletesen ismerteti a módszert, így lényegében bárki által objektíven ellenőrizhetővé válik a hitelessége (már ha valaki veszi a fáradtságot és kipróbálja).


2. érv: A beszámolók szubjektív vágyakat tükröznek, az alanyok saját elképzelései torzítják. Bizonyítékként azt hozzák fel, hogy mindenki "nagy ember" volt előző életében és különleges élete volt a beszámolók alapján, és senki nem volt hétköznapi földműves, nem élt "unalmas" életet.

Cáfolat: Ebben van némi igazság, de Newton ír is róla a könyvben, hogyan lehet elkerülni a szubjektív torzításokat. Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy mindenki hírességnek, fontos embernek látta magát korábbi életeiben, aki olvasta a könyveket, az tudja, hogy ez egész egyszerűen egy hamis érv, nagyon is sokan számoltak be olyan életekről, amelyben teljesen "átlagemberek" voltak, átlagos élettel és halállal.


3. érv: Szokás arra hivatkozni, hogy a beszámolókban az adott kultúrkörben érvényes hitrendszer köszön vissza.

Cáfolat: a kutatás többségében keresztény kultúrkörben élők körében készült, aminek a világképe teljesen ellentétes a reinkarnáció tanával. Az egyes alanyok a saját vallásuktól és hitviláguktól teljesen függetlenül ugyanarról számoltak be a hipnózisban.


4. érv: A beszámolók egy megváltozott tudatállapotban hangzottak el, olyanok, mint a drogos hallucinációk.

Ez nem cáfolat, hiszen az egész módszer alapja a megváltozott tudatállapot. Ugyanakkor a drogos hallucinációk nem egységesek, teljesen eltérőek egymástól, adott esetben pedig pont az "érdekes", hogy több ezer ember egymástól függetlenül egymással teljesen összhangban lévő dolgokról számol be.


5. érv: Aki ebben hisz, az mind ostoba, naiv, agyhalott, stb.

Ez szerintem említést sem érdemel, hiszen egy szubjektív vélemény.

2016. dec. 1. 11:12
 3/26 A kérdező kommentje:

6. érv: Az előző életekről elmondottak nem ellenőrizhetők, egymással nem összevethetőek.

Részben igaz. Newton kutatása nem volt hivatott összevetni az előző életeket egymással, hiszen ez nem is lehetséges. Viszont az ún. "köztes lét", ahová a beszámolók szerint minden lélek kerül két élet között, mindenki beszámolójában ugyanolyan.

Az, hogy az előző életekről szóló beszámolók mennyire "fantáziák", néha még ellenőrizhető is, hiszen ha valaki konkrét adatokra emlékszik, amelyek visszakereshetők, olyan dolgokról ad hiteles beszámolót, amit ebből az életből nem ismerhet (pl. épületek olyan helyeken, ahol soha nem járt, nem látott róla képet), akkor az bizonyító erejű lehet. Ugyanígy azoknak az embereknek a beszámolói, akik korábban már inkarnálódtak együtt, és egymástól függetlenül ugyanarról számolnak be (nyilván a saját nézőpontjukból, de egymásnak nem ellentmondva).

2016. dec. 1. 11:26
 4/26 anonim ***** válasza:
69%
Tipikusan az a terület ez amit nem lehet hitelt érdemlően bizonyítani, de persze cáfolni sem. Érdemi cáfolat biztosan nem létezik, csak azok a sablon szkeptikus hangok amiket te is soroltál.
2016. dec. 1. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
A könyvet olvastad?
2016. dec. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:
# 5: Persze. Nem sokkal azUTÁN, hogy saját élményeim is voltak a témában (tehát a könyv nem befolyásolt semmilyen szinten, viszont egyezett a saját tapasztalataimmal).
2016. dec. 1. 14:37
 7/26 A kérdező kommentje:

# 4: Érdemi cáfolat lehetne például, ha valaki random kiválasztott alanyokkal elvégezné a IV. kötetben leírt útmutató szerint a reinkarnációs hipnózist, és más eredménye lenne, mint Newtonnál. (Nyilván olyan, aki egyébként ért a hipnózishoz, tehát nem csak úgy laikusként vág bele.)


Nekem az egész kérdés onnan merült fel, hogy a reinkarnáció-szkeptikusok folyton azt hajtogatják, hogy nincs bizonyíték a reinkarnációra, ami pedig tekinthető bizonyítéknak, azt nem fogadják el, de hogy miért nem, arra nincs logikus érvük.

A könyv szerzője tudományos fokozattal rendelkezett, elismert szaktekintélyként egyetemen is tanított. A könyveiben publikált kutatást több ezer fős mintán végezte és alaposan (hangfelvételekkel) dokumentálta.

Minden szempontból megfelel a tudományos kutatás kritériumainak. Ennek ellenére a leírtakat cáfolni próbálók, akik önmagukat a tudomány híveiként aposztrofálják, akik nem hisznek ezoterikus baromságokban, csak szubjektív véleményekkel tudnak vagdalkozni.

2016. dec. 1. 14:55
 8/26 anonim ***** válasza:
Éppen ma néztem egy ufo eltérítéses beszámolót is elmesélő műsort, biztosan ismeritek. Ebben Vágó István éppenséggel nem tartja elfogadhatónak azt, hogy az alanyt megvizsgálja egy másik független szakember hipnózisban. Mivel a hipnózis egyrészt nem vonja el a szabad akaratból történő hazugság lehetőségét, másrészt valójában nem lehetséges megállapítani sem a hipnózis állapotának meglétét. Nem tudom így van e, de a műsorban ebben ennyibe is maradtak.
2016. dec. 1. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

# 8: Ez teljesen más eset. Az természetesen feltételezhető, hogy EGY konkrét ember vélhetően ugyanazt mondja egy másik hipnózis során, hiszen az ő saját tudatalattijából táplálkoznak a beszámolók.


Itt azonban több ezer ember egymástól független beszámolójáról van szó, és másik több ezer (vagy akár csak több száz) beszámolóját lehetne összevetni az eddigiekkel.

Egyetlen tudományos értékű kutatásban sem lehet egy alanyból kiindulni. Pl. orvosilag sem számít bizonyítéknak az, ha egy páciens meggyógyul egy adott gyógymód miatt. De ha több ezer, egymástól független esetben gyógyulást érnek el, akkor kijelenthető, hogy az adott gyógymód hatékony.

2016. dec. 1. 17:43
 10/26 anonim ***** válasza:
38%
Miért is kell érdemben cáfolni azt, ami nincs érdemben bizonyítva?
2016. dec. 2. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!