Szerintetek is vannak fokozatai a megvilágosodásnak?
Figyelt kérdés
Vannak ugye egymástól eltérő nézőpontok amik összezavarnak. Azt felismertem, hogy a rálátáson múlik nagyon sok minden. De mikor jön vajon el az a pont, amikor már nem kell foglalkoznunk a dolgok megítélésével? Úgy értem ez is egy fokozat, hogy túllépjünk ezen, nem? Ha meg elvileg mindenki megvilágosodott már, akkor minek törjük magunkat? (Ezt is hallottam...) Én, 23 évesen kérdezem a nálam tapasztaltabbakat/idősebbeket, nektek mit jelent a megvilágosodás?2016. dec. 20. 19:16
11/34 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Kifejtenéd ezt bővebben, ha megkérlek?
2016. dec. 20. 20:49
12/34 anonim válasza:
"Semmi sem helytálló önmagában..." - ezzel a viszonylagosság világát jellemezted. Ebben a világban nincs abszolút igazság, minden igazság viszonylagos. Ellentétpárok léteznek: fel-le, előre-hátra, vagy a fizika szerinti erő-ellenerő. Az aspiránsnak nem a világot kell megismerni a felébredéshez, hanem önmagát. Egyedüli feladata, hogy felfedezze, ki ő valójában. Egyet van jogom csak elmondani neked, nem lévén mester, hogy nem az vagy, akinek látszol, nem az vagy, akinek gondolod magad. A többi a Te dolgod. A Mester írásai segíteni tudnak, megfelelő hozzáállás esetén, de a többi egyedül a te dolgod. A Mester el tud téged irányítani az arany lelőhelyére, de az ásás a Te feladatod.
13/34 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy kifejtetted bővebben nekem. Értelek. Én erre azt mondanám, hogy az is én vagyok aminek vagy akinek látszok, mert minden Abból indul ki és mindem Az. Ez is helytálló, nem? Mert minden amire gondolunk csak egy kép a fejünkben. Ha a nagy semmire gondolunk nyilván az is csak egy képpé degradálóduk önnön valójához képest. Viszont az is mi vagyunk, és valahogy mégse. Úgy értem a tudat vagyunk maga... És ha a tudat megjelenik például egy olyan képként amit a testemként azonosítok akkor ez a kép is maga a tudat. És ha a testem képe mellett kitartok, hogy valódi, akkor számomra valódi lesz. Ha elengedem ezt a képet, akkor nem vagyok semmi, csak Az. De az is igaz, hogy mindig maga a Tudat vagyok akármit gondolok magamról és minden másról. Csak valahogy élvezetes felvezetni ezt és a folyamatban lenni. Ezért voltam kíváncsi arra, hogy más hogy éli meg ezt.
2016. dec. 20. 21:46
14/34 anonim válasza:
Kérdező! Te meg kifejtenéd nekem kérdésed lényegét, mert semmit sem értek belőle?
15/34 A kérdező kommentje:
A lényege az, hogy érdekel, kinek mit jelent a megvilágosodás és mire jött rá ezzel kapcsolatban. :)
2016. dec. 20. 22:00
16/34 anonim válasza:
#13: Szerintem nem az vagy, aminek vagy akinek lenni látszol, de ebbe már ne menjünk bele itt, mert logikázásba, elme-csatába, hitvitába csúsznánk, ami nem visz előre. Ezt a dolgot nem megvitatni kell, főleg vak vezet világtalan alapon nem. Olvasgasd, ha gondolod, amire felhívtam a figyelmedet, és ha megvan hozzá az indíttatásod, előbbre fogsz jutni általa!
17/34 A kérdező kommentje:
Igazad van, köszönöm szépen!
2016. dec. 20. 22:17
18/34 anonim válasza:
Kérdés a kérdésben:
Egy megvilágosult meg tudna maradni egy munkahelyen?
19/34 anonim válasza:
#18, miután megvilágosodtál, meglátod.
20/34 anonim válasza:
Ilyen és ehhez hasonló kérdések mindig fel fognak merülni, ahogy gyakorolsz. De azt tudnod kell, hogy ezek csak csontok, amiken az elme rágódhat. És amikor végre sikerül elengedned magát a kérdést, jön egy másik, ami mögött ugyanaz a mechanizmus lesz, csak a tartalom változik. Bizonyára találkoztál már a gondolathurkokkal, amikor körbe-körbe szaladgál az elméd válaszokat keresve és a végén visszaér az eredeti kérdéshez. Nem véletlenül hangsúlyozzák mindig az elengedést, bár ez egyben a legnehezebb dolog is. Segíthet ha ilyen kérdéseknél eleve azt kérdezed, hogy kinek a kérdése ez, vagy honnan merül fel egyáltalán a kérdés. Persze ahogy gyakorolsz, szükségszerűen lesznek mindig gondolataid az aktuális megtapasztalásodról, és ahogy tágul a tudatod, a gondolatok is egyre mélyebbek, és ha sikerül elengedned őket, tovább mélyülnek. A lényeg, hogy ne építs bonyolult elméleteket belőlük, mert akkor meg fogsz ragadni az elme szintjén. Az elme valójában nagyon korlátozott, főleg hogy működésében egy saját kreálmányára, a nyelvre támaszkodik. Így a nyelv már eleve a kettősségen alapul. Elég ha megfigyeled a zen koanokat, hihetetlenül mély tanítás van bennük, mivel olyan régiókból erednek ahol már az elme kezd beleolvadni a tudatba, ezért ha pusztán elmével értelmezed, nem bölcsességnek tűnik, hanem ostobaságnak, mivel azon a ponton túl a nyelv mint eszköz egy használhatatlan ócskavas. Tapasztalni fogod, amint előrehaladsz a gyakorlásban, hasonló paradoxonokat fogalmazol meg mint a zen mesterek, és ezek számodra kristálytiszta érthető dolgok lesznek... A lényeg a lényeg, hogy a lényeg lényege lényegében lényegtelen, ami viszont nagyon is lényeges, az hogy gyakorolj, ne agyalj! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!