Lehetséges, hogy már a jövőben feltalálták az időutazást, csak tiltják mert akkor megszakadna a tér idő kontinuum?
"1. ha Józsi Szergely olvasott időutazás előtt, akkor sosem lehet, hogy Peti publikálja az eredményeket.. "
Így van. Márpedig ebből az következik, hogy vagy Peti nem publikálhatja a tanulmányt (miért ne tehetné, ha már megkapta?), vagy nem kaphatja meg (miért ne kaphatná meg, ha már egyszer ott áll előtte Józsi, kezében a tanulmánnyal?), vagy nem állhat elé Józsi a tanulmánnyal hogy odaadja neki (miért ne, ha már egyszer visszautazott az időben?), vagy Józsi nem utazhat vissza az időben. Ezen verziók közül melyik az, amelyik teljesen hétköznapi? Publikálni szoktak az emberek, az nem bonyolult. Átadni is szoktak az emberek egymásnak ezt-azt, az sem problémás. Egymás elé állni sem szokott gondot okozni. Tehát marad problémának az időutazás kérdése.
A baj az, hogy gyakorlatilag nem tudsz olyan példát hozni, amelyik megfelelő lenne a modelled szempontjából. Mindenképpen ellentmondásba keveredsz, ha logikusan végiggondolod a dolgokat. Nem tudom hogy létezhet-e emberek számára a múltba történő időutazás (gyanítom hogy nem, túl sok a logikai probléma), de a részecskékkel kapcsolatos megfigyeléseket nem lehet egy az egyben átültetni a makrovilágba, ezt ne felejtsd el. Attól hogy egy elektron vagy egy proton meg tud tenni dolgokat, az nem azt jelenti, hogy egy nagyon nagy kupac elektron és proton is képes ezekre a dolgokra.
1. "Ezen verziók közül melyik az, amelyik teljesen hétköznapi?"
-> a te általad leírt megoldások egyike sem oldja fel a paradoxonokat.. márpedig a természet törvényei között nincs paradoxon, azaz ha az időutazás a múltba egyáltalán lehetséges, akkor csak a modelled lehet rossz..
2. a példának felhozott 4 lehetséges helyes megoldásból 1-et ragadtál ki és döntötted el (a mellékelt információk ellenére), hogy nem lehet helyes.. ez jogodban áll, de azt azért megjegyzem, hogy úgy lettél volna precíz, hogy az összes "lehetséges" választ megtromfolod valamivel, ami jelen esetben megszámlálhatóan végtelen számosságú (de legalább 4) magyarázat cáfolatát jelentené...
(bár szerintem itt az alap probléma amibe beleütköztél az lehet, hogy még ennyi magyarázat ellenére sem értetted meg az általam összefoglaltakat)
3. "A baj az, hogy gyakorlatilag nem tudsz olyan példát hozni, amelyik megfelelő lenne a modelled szempontjából."
-> az a baj, hogy te meg gyakorlatilag csak olyan példát tudsz hozni, amelyik (időben utazás esetén) nem megfelelő semmilyen modell szempontjából.. (de még a mikrovilág tapasztalatai szerint sem)
4. "de a részecskékkel kapcsolatos megfigyeléseket nem lehet egy az egyben átültetni a makrovilágba, ezt ne felejtsd el. "
-> ezzel teljesen egyet értek!! ezért beszélünk itt elméletekről és vizsgáljuk, hogy mennyire kiterjeszthető, általánosítható stb..
"> a te általad leírt megoldások egyike sem oldja fel a paradoxonokat.."
Nem példákat írtam, hanem egy (az általad is írt) verziót boncolgattam. Valóban nem tértem ki külön mind a négy, általad írt "megoldásra", mert mindegyik benne volt a boncolgatásomban. A "megoldásaid" valójában nem is megoldások, mert az nem a paradoxon feloldása, hogy Józsi meghal, mielőtt átadhatná a tanulmányt Petinek, mert ettől még nem válik lehetségessé a múltba történő időutazás. Miért is lenne törvényszerű, hogy meg kell halnia, miután időutazott? Vagy ha az, akkor ismét csak oda lukadunk ki, hogy a múltba történő időutazás nem lehetséges. Az szerintem nem nevezhető valós múltba történő időutazásnak, hogy aki visszautazik az időben, az szükségszerűen meg kell hogy haljon.
De tudod mit? Kezdjük elölről. Még aprólékosabban, csak hogy elkerüljük a félreértéseket.
Induljunk ki a jelenből, és haladjunk kronologikus sorban.
2000: Peti megszületik.
2080: Peti meghal.
2200: Szergej megszületik.
2222: Szergej publikálja a tanulmányt, ezt rengeteg újság leközli, könyveket írnak róla, satöbbi.
(Közjáték, hogy ne maradjon ki: 2350-ben feltalálják az időgépet.)
2500: Józsi megszületik.
2525: Józsi bemegy a könyvtárba és kiveszi a könyvtárból az akkori fizikakönyvet, amiben megleli a Szergej által 2222-ben publikált tanulmányt, amely szerint a fénysebesség átléphető.
Egészen idáig nem történt semmi különleges dolog, csak folyt a világ a megszokott medrében.
Jelenleg 2525-öt írunk.
Amit eddig feljegyeztek a történelemben, hogy ugye Peti a világon semmi érdemlegeset nem tett amíg élt, és meghalt már idestova csaknem 500 évvel ezelőtt. Igazából ezt fel sem jegyezték, annyira semmitmondó élete volt Petinek, de fogajuk el, hogy a járási hivatalban még van róla feljegyzés, legalábbis egy születési anyakönyvi, meg egy halotti bizonyítvány.
Szergejről tudjuk, hogy 2222-ben publikálta a felfedezését, miszerint a fénysebesség átléphető. Valamint azt is tudjuk, hogy Józsi épp most gyalogol kifelé a könyvtárból, hóna alatt a Szergej által 2222-ben publikált tanulmánnyal, és éppen beücsörögni készül az időgépbe. Itt tartunk a jelen pillanatban, és ezeket a dolgokat tudjuk a múltból.
Mi is történik akkor, ha Józsi beül az időgépbe, és a célidőt beállítja 2014-re? Mi fog történni, ha ezután megnyomja az időgépben a piros gombot?
Tegyük fel, hogy létezik időutazás a múltba, különben nem lenne értelme ennek az egész beszélgetésnek. Ha ezt elfogadjuk, akkor a piros gomb megnyomása után zúgni, sisteregni és villogni kezd az időgép, majd ezeket abbahagyja, és megjelenik 2014-ben. Eddig elfogadható a dolog? Gondolom igen, különben nem lenne értelme ennek a beszélgetésnek.
Józsi kinyithatja az időgép ajtaját? Szerintem igen, ezzel még nem csinál problémát.
Józsi kiszállhat az időgépből? Ezzel sem okoz még semmi galibát.
Józsi megláthatja Petit, amint hazafelé bandukol? Ezzel sem hiszem, hogy megszakítaná a téridő kontinuumot.
Józsi odamehet Petihez? Miért ne? Semmilyen fizikai törvény nem tiltja.
Józsi odaadhatja Petinek a tanulmányt? Szerintem igen, csak nem omlik össze ettől még a világ.
Peti felismerheti, hogy egy millió dolláros irat került a kezébe attól a fura idegentől? Ha van egy kis esze, akkor minden bizonnyal.
Peti bemehet a szabadalmi hivatalba? Ha épp van ügyfélfogadás, akkor minden további nélkül.
Peti levédetheti a felfedezést? Sokan csináltak már ilyet, miért pont ő ne tehetné meg? (Tekintsünk el attól az apróságtól, hogy még csak 14 éves, ennek a példa szempontjából nincs jelentősége.) Hiszen ez a felfedezés még ismeretlen dolog, majd csak Szergej fogja felfedezni 2222-ben.
Hogy miii? Hiszen Peti épp most, 2014-ben publikálta azt a tanulmányt, amit majd csak Szergej fog felfedezni 2222-ben! Akkor most mi is van?
Folyt köv.
Folyt.:
Kezdjük el feszegetni az általad írt pontokat. Nem sorrendbe szedem, hanem előbb kiejtem az érdekteleneket.
A 4-es pont alapból kiesik, Józsi nem zuhant le és nem lett dínóeledel, hiszen épségben megérkezett 2014-be és odaadta Petinek az iratot.
A 3-as pont szerint Józsi hamisított könyvet olvasott a publikálás személyéről és időpontjáról. De mitől lettek hamisak az általa olvasott adatok? Attól biztosan nem, hogy Petinek odaadta az iratot, és attól sem, hogy Peti publikálta azt. Akkor maga az időutazás hamisította meg az adatokat? Vagy maguktól hamisítódtak meg, azáltal, hogy Józsi a múltba utazott? Ez lehet egy magyarázat, érvénytelenné váltak mindazon történések, amelyek a visszautazás céldátumát követően történtek. Na de itt máris van egy kis bökkenő: ezek szerint maga az a tény, hogy egyetlen ember visszautazott a múltba, az sokmilliárd másik embernek az egyszer már lejátszódott életét tette semmissé, meg nem történtté?
Végül is van benne logika, hiszen hiába mutat be sok-sok történelemkönyvet és újságcikket, amelyben leírják hogy ez meg az történt mondjuk a 2200-as években, az 2014-ben (az aktuális jelenben) még a jövő, vagyis fikció. És ha Józsi elmondja, hogy itt és ott ez meg az fog történni, mint ahogy pl. a 12 majom c. filmben Willis bácsi is elmondta, hol és mikor találják majd meg az eltűnt gyereket? Akkor sem hisz majd neki senki? Vagy valamiféle látnoknak, jósnak, jövőlátónak fogják titulálni? Ha Józsi vissza tudott jönni, akkor ezt más is meg tudja tenni, és ha felkészült a jövőből, akkor jó lóvékat tudna akasztani jósként. Ennek híre mehet, és a jövőből sokan akarhatnak a múltba utazni, hogy - Józsihoz hasonlóan - sokat keressenek. De ezek a jóslatok mind-mind megváltoztatják a jövőt, hatással vannak rá, így ha elég sokan jönnek vissza, akkor úgy összekavarodik a jövő, hogy megjósolhatatlanná válik. Tehát majd senki se akar visszajönni, mert ami a visszautazni vágyónak a múlt, amiből meríteni tudna a pénzkereséshez, az valójában egy képlékeny dolog, fixen nem is létezik. Na de ha az ő múltjuk nem létezik fixen (mert minduntalan változik a sok visszautazó jóslatainak hatására), akkor tulajdonképpen a miáltalunk ismert múltnak sem szabadna léteznie, hiszen a Józsi féléknek csak annyit kell csinálnia, hogy nem 2014-et, hanem annál is korábbi időpontot gombolnak be az időutazó-masinába. Márpedig nagyapám már élt a második VH-ban, és ugyanazt mondja róla, mint amit mi tanultunk az iskolában. Ez nekem elég bizonyíték arra, hogy a múlt nem változik, mert sokmillió, sokmilliárd ember agyában eltárolt emlékeket már csak nem változtatná meg egyetlen ember visszautazása a jövőből! Az elég nonszensz lenne, hogy valaki visszaidőutazik, és ezzel a tőle függetlenül létező sokmilliárd ember agyi folyamataiba is beavatkozik, ráadásul úgy, hogy mindegyik ember ugyanazon új emlékeket kapja meg. Ez kőkemény fikció, azt hiszem, ebben egyetérthetünk. Tehát a 3-as pont kilőve.
A 2-es pont szerint Peti publikálja a tanulmányt 2014-ben, noha azt majd csak bő két évszázaddal később fogja Szergej felfedezni... Erre azt hiszem, nem is kell több szót fecsérelni :)
Ergo marad az 1-es pont, amit pedig már boncolgattam az előző hozzászólásomban. Kizárásos alapon nem marad más, csak az, hogy a múltba történő időutazás nem igazán lehetséges.
Oké, látom tanácsaim ellenére nem olvastál utána Hawkingnak, sőt még az itt korábban leírtakat sem ismételted át azért, hogy kicsit is megértsd az általam felvázolt modellt..
Elvárod hogy a te modelled szerint értékeljük ki az enyémet, holot logikailag köszönőviszonyban sincs a kettő és nem is azonos reprezentációs szintet képviselnek..
De ha jobban érzed magad, hozz még elő nyugodtan pár paradoxont ha ez megnyugtat (bár az általam vázolt modellben a paradoxon lehetősége definíció szerint nem is értelmezett a statikus és rekurzív "eseményszálak" miatt, de ez már csak részletkérdés, szval hagyjuk...)
Szóval itt én most nagy levegőt veszek és ezt most elengedem..
Hajrá, hátha meggyőzöl még pár embert, végül is azt is egész sokáig hitték sokan, hogy a Föld lapos..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!