Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » A maják meg tudták jósolni a...

X) kérdése:

A maják meg tudták jósolni a világvégét de a saját kihalásukat nem?

Figyelt kérdés
Most olvastam ezt a kérdést egy oldalon és eléggé elgondolkodtatott. Az milyen már hogy előre látja hogy 2012-ben vége lesz a világnak de azt nem hogy lemészárolják őket? Szerintetek? :)
2011. szept. 25. 22:23
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

ma 08:40--Igen én is ilyesmit hallottam.

Nem a szó szoros értelmében lesz vége a világnak csak történik egy hatalmas szemléletváltás ami végülis ennek a hülye világnak a végét jelenti. Most vagy jön egy méghülyébb világszemlélet vagy egy jobb.

Amúgy ez a Reggeliben volt nemrég. Max 1-2 hete.

2011. szept. 26. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 Andizsuzsi ***** válasza:
78%

És azt sem tudhatjuk, hogy valóban csak 2012-ig írták-e. Egy jezsuita hittérítő püspök parancsára elégették a maják könyvtárait, és alig pár darab kódex maradt meg. Ki tudja, hogy a megsemmisült könyvekben mi lehetett?

Ugyan úgy, ahogy lepusztították a alexandriai könytárat is. Ha ezek a könyvek ma meglennének, azt hiszem sokkal-sokkal okosabbak lennénk.

2011. szept. 26. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
71%

Úristen, itt azért elég érdekes dolgokat lehet olvasni a maják kihalásával kapcsolatban!

Csak hogy tegyük tisztába:

A maja városállamok az őserdő közepén voltak. Az őserdei talaj egyébként sem a legjobb, és nem valami stabil szerkezetű, de meg van az a tulajdonsága, hogy ha leirtják róla az erdőt, akkor a sok eső miatt nagyon gyorsan lemosódik és erodálódik, mert nem fogják meg a növények. Úgyhogy a maják azt a technikát alkalmazták, hogy egy részen kiirtották az erdőt, művelték amíg lehet, majd utána újabb területről irtották le az erdőt, és így tovább… amikor ezt elkezdték, akkor nagyon jó volt, meg is ugrott rendesen a maja városok népessége, de ahogy az idő telt, egyre nehezebbé és nehezebbé vált az élelemtermelés, pláne ha hozzávesszük, hogy a maják nem használtak állai vonóerőt, tehát mindent emberekkel műveltek meg és szállították. Emiatt egyre gyakoribbakká váltak az éhínségek. A másik, hogy a majáknál nem volt központi hatalom, minden városállamnak külön, saját királya volt… amikor meg elkezdődtek az éhínségek, ezek elkezdtek háborúzni egymással. Persze nagy sikereket nem tudtak elérni, mert a hadseregek ellátmányozása állati vonóerő híján nagyon sok emberi munkaerőt igényelt, de azért annyit el tudtak érni, hogy halomra öldössék egymást. Ahogy kitörtek a háborúk, összeomlott a kereskedelmük is, így annyi élelmük se maradt, mint előtte. Ezen felül pedig törvényszerű, hogy ahol sok, éhező és legyengült ember van, ott felüti a fejét valamilyen nagyobb járvány, úgyhogy még ez is tizedelte a majákat. Persze egy idő után külső ellenségek is felbukkantak, mert ezek a valaha gazdag, de már legyengült maja városállamok jó prédák voltak. Aztán szépen lassan a maja civilizáció összeomlott.

A maja birodalom csúcspontja 800-ban volt, 900-ra pedig már ki is haltak. Mire 600 évvel később megjelent az európai ember, már nyomuk sem volt… vagyis inkább már csak a nyomuk maradt meg, ők maguk nem.

Úgyhogy a majákat nem külső ellenség irtotta ki, hanem ők irtották ki saját magukat.

Csak gondoltam ezt jobb rendbe tenni, mert a maják kihalása nem egyik pillanatról a másikra történt…

2011. szept. 26. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%
Szia. Nem világvégét jósoltak meg, hanem egy új kor kezdetét.
2011. szept. 26. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
60%

Kedves 9,34-es!

Nem téveszted össze a történetet a Húsvét-szigetek őslakosainak történetével?

A maják a legelső nép volt, akik után fennmaradt a tökéletesen megépített "teraszos művelési" rendszer, melynek nyomán olyan hatalmas és hatékony termő-területekhez jutottak, amelyet jószerivel azóta sem épített senki. Kénytelenek voltak, hiszen az élőhelyük legnagyobb része sziklás hegyek oldalaiban voltak, ahol előtte sem volt sok termőtalaj, mégis az általuk kiépített teraszos művelési rendszer nyomán rengeteg embert tudtak táplálni.


A majáknál alapvető gond volt, hogy hitük szerint visszajön a "kukoricakirály", az első nagy királyuk. És amikor a spanyolok megjelentek csillogó mellvédjeikben, a maják által addig ismeretlen lovak hátán, így azt gondolták, hogy nagy királyuk tért vissza személyükben. Ezért "hódolattal" fogadták és nem ellenséget láttak a spanyolokban. Mire rájöttek, hogy tévedtek, akkorra már a lakosság túlnyomó része halott volt.


Hogy a naptárukat nem írták 2012. utánra?

Mert azt akkor még nem lehetett látni, hogy az emberiség a "mai világ" végéig felnő-e arra a szintre, hogy rájöjjön, az az életmód, a föld és egymás kiírtása, ami még most is folyik, tovább nem mehet. Lesznek-e emberek közöttünk, akik szemében első a természet, a föld és egymás szeretete, vagy valóban mi magunk leszünk azok, akik elpusztítjuk saját élőhelyünket, a Földet, és kiírtjuk nemcsak az összes állatot, de saját magunkat is (atombomba stb.)


Én is bízom abban, hogy az "új világ" ezen a téren már nagyot fog fordulni.

2011. szept. 26. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
100%

Nem jósoltak világvégét.. esetleg nem ártana utána olvasni a témának...

A naptárrendszerük cirkuláris, vagyis elölről kezdi, ha véget ér. Mint ahogy nálunk a tél után jön a tavasz...

Teljesen természetes körfolyamatként fogták fel.


Arra viszont voltak jóslatok, hogy visszatérnek a régi nagy isteneik.

2011. szept. 26. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
És a maják nem pusztultak el, nem haltalk ki!!!! A maja kultúra megsemmisült, írásukat már nem ismerik, de maják - mintegy 60.000-en ma is élnek a valamikori maja birodalom helyén, és beszélik a nyelvüket.
2011. szept. 26. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
57%

A maják megmondták hogy egy korszak lezárúl 2012-ben és nem azért mert akkor haltak ki.


A tErentőkkel tartották a kapcsolatot akik visszatérnek 2012-nem, innen tudták hogy akkor lesz a vilgágvége

2011. szept. 26. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

10:03 nem keverem össze, habár tény, hogy sok a hasonlóság, de a húsvét-szigetiek története azért jóval drasztikusabb, a majáké viszont összetettebb.


Keress rá bármelyik maja nagy településre (Tikal, Palenque, Copán, Calakmul, Dos Pilas, stb.) már a képeken is látszik, hogy az őserdő közepén vannak. A sziklás hegyoldal azután volt ott, miután leirtották róla az erdőt, és lepusztult róla a talaj. Valóban próbálkoztak a teraszos megoldással, ez egy ideig elég jól működött is, de nem hosszú távon. Aztán persze az évszázadok alatt az erdő visszahódította a területeket.


Persze, maradtak ott maják, nem haltak ki 100%-ban, ahogy pl. a rómaiak sem tűntek el Róma bukása után, de a később, kis törzsekben, primitív körülmények között élő nélkülöző maják már nem "ugyanazok" a maják voltak, mint a fénykorukban. A maja birodalomnak kb. a 900-as években vége lett, attól, hogy még éltek ott emberek, a spanyolok igazából sose találkoztak a valamikori nagy, maja birodalommal.

2011. szept. 26. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Ez utóbbival én erősen vitatkozom. Olvass csak utána a spanyol hódításoknak. A Yucatán-félsziget meghódítása mintegy 170 évig tartott, mire az utolsó maja városállamot is sikerült leigázni.
2011. szept. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!