Az ezotéria ennyire szubjektív lenne?
Azt figyeltem meg, hogy itt bárkit bármiről kérdezhetek, általában eltérő válaszokat kapok.
De ez elgondolkodtat.
Ha valóban léteznének ezek a dolgok, akkor nem lenne egy megállapított definíció mindenre.
A modern értelemben vett "ezotéria" alapján kapsz itt válaszokat-többnyire. Ugyanúgy, ahogy a hétköznapi életben, a modern ezotériában is mindenki belerakja a saját véleményét, sőt, ha kell eltorzítja az eredetit(amit általában csak részben ismer), hogy a saját gondolatainak megfeleljen. Nagyjából csak a neve közös mindennek az eredeti ezotériával. Nincs semmi meglepő azon, hogy össze-vissza válaszokat kapsz.
A régi ezotéria sem egészen egységes, bár a különböző "iskolák" jóval közelebb állnak egymáshoz. Sokkal koherensebb, még ha különböző rendszerek belső tanításait hasonlítod is össze.
Tisztában vagy vele, hogy a tudományos világ az ezotériát áltudománynak tekinti?
Mi motivál valakit, hogy tudósok helyett vicces áltudósoknak hisz inkább?
Jó, azt tudom, hogy a tudományos világot divat hülyének nézni. De én még nem láttam egy épelmélméjűnek látszó embert, ezen laikusok között.
Tekintve hogy az ezotériában semmit sem lehet bizonyítani mint a tudományban, így aztán ez az egész rendkívül szubjektív
Én is leírtam már ide olyat ami szinte bizonyítja azt amiről a vita ment, mégsem hittek nekem.
#1
Én ezt értem.
Viszont akkor ha a valóságot vizsgáló tudomány tud egységes lenni, akkor az ezotéria miért nem?
Már bocsáss meg, de ha bármennyi igaz is lenne az ezotériában, akkor nem lenne ugyan úgy fragmentálva, mint pl. vallások.
De hol tudnék olvasni az "öreg" ezotériáról?
Észere sem vettem az elírást. Simán épelméjűnek olvastam. A gyors olvasás átka.
Az ezotéria nem áltudomány. Egyáltalán nem tudomány. Az ezotéria első sorban filozófia. Többnyire olyan kérdéseket feszeget, amiket a tudomány nem érint, vagy csak az utóbbi időben foglalkoztatja. Mint pl a pszichológia. De még ezt is sokan pszeudotudománynak tartják.
A motiváció nem annyira egyszerűen magyarázható, de egészen logikus. Az embereknek alapvetően szüksége van egyfajta morális támaszra, és ez kevesekben van meg gyárilag. Ez amolyan belső igény arra, hogy az ember önmagát, és a világot, főleg az embertársait megfigyelje, és megértse. Az ezotéria erre ad egy alapot, és keretet. A vallások is adtak, de a dogmatizmus, és a tudományos fejlődés miatt tömeges kiábrándulás szakította el az embereket a szellemi élettől. És persze átestek a ló túloldalára, és elkezdték a tudományt mindenek felett valónak tekinteni. Ami természetesen ismét csalódásba fulladt. Nem lett jobb az életük attól, hogy a tudományos eredmények javítottak gyakorlatilag majdnem minden életterületen. Ugyanúgy megmaradt a legtöbb emberben egyfajta vágy, üresség, amit csak a szellemi élet tud kitölteni. Úgyhogy most megint átesnek a ló túloldalára, és a tudományt tagadják meg, vagy kicsinylik le, viszont azok a szellemi irányzatok, amikkel most könnyű kapcsolatba kerülni, tulajdonképppen haszontalanok, vagy éppenséggel károsak. Nem divatból tesznek így, hanem próbálják kitölteni azt a bizonyos hiányt, ami csak kevés emberben nincs meg. Ez az, amit sokan alkohollal, droggal kompenzálnak, mert fogalmuk sincs, mihez kezdjenek vele. Az emberek hajlamosak csoportokat alkotni, és a csoportot követni, minél kevésbé hajlandóak az önálló gondolatalkotásra, annál inkább. Ők a két véglet. Az abszolút materialisták, akik szinte vallásos imádattal övezik a tudományt, noha a negyedét nem értik, a másik részük pedig a modern ezósok, és akik mindenféle szektába tömörülnek, akik szintén alig ismerik, amiben hisznek, de követik a többieket. Egyik végletes állapot sem egészséges.
Kérdező, a valóságot vizsgáló tudomány sem tud egységes lenni. Ahhoz túl terjedelmes, és ahhoz még mindig túl sok az ismeretlen. Ha csak a relativitáselmélet, és a kvantumelmélet közötti törést nézzük, már látszik. Mindkettő bizonyítható a maga környezetében, de eddig még nem sikerült összeegyeztetni. Emellett a tudomány nem statikus, hanem folyamatosan változó. A genetika erre kiváló példa, hiszen elég sokszor kell újraértelmezniük a korábbi elméleteket, hogy az új eredmények beilleszthetők legyenek.
A tudományok is erősen fragmentáltak, és sok esetben van nehezen áthidalható hasadék két tudományág között. A kémiát is revizionálni kellett, hogy a fizikát követni tudja, de még mindig vannak eltérő pontok.
Az ezotéria eredetileg mindig valamilyen vallás belső tanítása volt, ezért egyértelműen ugyanúgy "iskolákra" oszlik, mint a vallások. Az ezotéria a vallások belső igazságait keresi, és ezek általában közel állnak egymáshoz, még ha a két vallás nem is rokon.
Eredeti ezotériáról olvashatsz bármelyik szent iratban, amennyiben nem úgy fordulsz felé, hogy az teljes egészében az igazságot írja le, hanem úgy, hogy valahol a tanítások, és történetek mélyén ott van a közös igazság. Még a sokat szapult bibliában is találsz ilyet, bár nem biztos, hogy a világ pozitív oldaláról szóló igazságokat. De ha Zoroasztertől olvasol, esetleg védákat, upanisadokat, vagy hasonlókat, az alap tanítások nagyon közel állnak egymáshoz, noha egymástól igen messze jöttek létre.
"Viszont akkor ha a valóságot vizsgáló tudomány tud egységes lenni"
Ez egyáltalán nincs így.
Pl a gravitáció pár évtizedenként új magyarázatot kap, az ősrobbanás (felfúvódás) egy folyamatosan vitatott terület, a világegyetem szerkezete teljesen "nyitott" még, sok tucat egymásnak ellentmondó elmélet van, a legragyogóbb elmék által, a kvantumfizika eredményei a valóságot kérdőjelezik meg, semmilyen fizikai törvény, de még a statisztikai eloszlás sem érvényes kvantumszinten.
Amikor azt írod, hogy "Viszont akkor ha a valóságot vizsgáló tudomány tud egységes lenni", ez csak a felszínt -a mainstream- részt fedi le, de nem azért mert az a valós, hanem mert valamit mégis tanítani kell.
Az elektron egy elemi részecske? Korántsem. Kering az atommag körül? Korántsem, hullámként, az atommagon keresztül hullámzik.
Szóval nem, nincs "egységes vélemény" sehol sem.
Az ezoteria egy gyűjtőkategória. A hiteles utak nem a világot akarják megmagyarázni, hanem egy kivezető utat mutatnak az emberi szintről. Önmagában érdemes csak vizsgálni, és nem szerencsés összehasonlítani, mert a különböző utak más irányokba vezetnek, mások a kapaszkodók, esetleg még a célok is.
Felülről azonban értelmezhetőek, és megláthatók a párhuzamok, de az útról nézve nem. -nem a ködösítés volt a célom, de ez most így sikerült :) -
A meditáció állapotát is különböző tudatossági szinteken gyakorolják az emberek, a pancsertől a guruig.
Mindenki mást tapasztal és másként fogja definiálni a meditációt.
És ettől aztán nem létezik a meditáció???
Színek sem léteznek valójában.
A különböző hullámhosszon visszaverődő fényhullámokat érzékeli az agyad ilyen vagy olyan színeknek. Azok viszont attól még csak hullámok. Nem pirosak, kékek csak hullámok.
És mindenki másként érzékeli őket. Ki élénkebben ki fakóbban és a színtévesztők még eltérően is. A színvakok meg nem is érzékelik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!