Vannak itt, akik komolyan foglalkoznak zennel, zazennel vagy vipasszanával? Hozzájuk szól a kérdés: lehetőség szerint teljesen mozdulatlanul kell ülni olyankor?
Igyekezni kell nem túlságosan mozogni. Van azonban hogy az ember kibillen az egyensúlyból. Vagy szétcsúszik a kéztartás. Stb.
Azt kell első körben megfigyelni hogy az elme "belső" mozgása (gondolkodás) miatt esett-e szét az ülés. Általába az egyre fokozódó gondolatfolyam mozdítja ki az embert. Ezt egyszerűen észre kell venni, és visszatérni a gyakorlathoz (nem teret hagyva az ilyesféle gondolatoknak).
Viszont ha fizikai a probléma, az megint más. Van hogy megfájdul az ember háta, vagy itt-ott begörcsöl, viszket stb. Ilyenkor mérlegelni kell. Figyelmen kívül kell hagyni az egészet, de ha olyan mértékű a dolog hogy ez nem lehetséges - akkor ki lehet jönni az ülésből. Megoldani a problémát, majd újra fel lehet venni a pozíciót.
Lehet olyan mértékű is dolog (pl hátbecsípődés) amikor nincs értelme tovább folytatni ülve a gyakorlást. Azonban ha előre meghatározott ideig tart a meditáció, akkor ilyenkor át lehet térni pl álló, vagy sétáló, de akár fekvő meditációra is. Kinek mi válik be. Az a fontos hogy ha időponthoz van kötve, akkor addig az ideig csak a gyakorlatot végezzük. Próbáljunk tudatosan a jelenlétben lenni. Ha lehet ülve, ha pedig nem lehet - akkor másként folytatva.
Kedves Remete37! Tudsz még segíteni? Tegnap végre eljutottam már 44 percig is. (Nem csak annyit ültem összességében, hanem többet, de azok rövidebbek voltak.)
Azt figyeltem meg, hogy bizonyos idő után kicsit előredől a törzsem, meggörnyed egy kissé, olyankor nyelek is egy nagyot.
Aztán kihúzom magamat és kizökkenek!!!
Akkor inkább maradjon egy kicsit görnyedt a törzs, inkább tartsam meg akkor a mozdulatlanságot?
Tehát ne azzal foglalkozzam, hogy egyenes legyen a törzs, hanem hogy maradjak úgy, ahogy van, "benne"?
Előre is köszönöm!
Inkább az a fontos hogy egyenesben maradj! A görnyedt, vagy kényelmetlen testhelyzet nem jó.
Attól kimozdulsz hogy kihúzod magad?
Akkor ezzel kell foglalkoznod. Miből zökkensz ki..? Egyszerűen térj vissza a gyakorlathoz. Ha elvisz a gondolatok áramlása, akkor térj vissza a légzés + hangok figyeléséhez.
Nem az a lényeg hogy mereven, kínlódva, sziszegve - fenntartsd az ürességet. Az a lényeg hogy újra-újra visszatérj.., ha elvittek a gondolatok. Inkább engedd el magad, és magától beáll néha az egyszerű - tudatos jelenlét (amikor pont nem visznek el a gondolatok).
Viszont ha ennyire rámentél erre az egészre, akkor másféle gyakorlatot is ajánlok. Ülj le egy fotelbe, vagy székbe (bárhová ahol kényelmes). Engedd el az egész testtartást. Nem fontos hogy egyenes legyen a hátad. Ennél a gyakorlatnál semmi szabály sincs, csak annyi hogy maradj a lélegzettel, és a hangokkal - és próbálj tudatos maradni a térre. Ezt is gyakorold napi 15 percet.
Emellett menj el valamerre sétálni is. Olyan útvonalon ami nem veszélyes pl nincs főút, kereszteződés stb. Egy előre eltervezett útvonalon menj végig céltalanul. Közben pedig figyeld az elmét. Próbálj a jelenlétben maradni. Itt nem tudod majd figyelni a légzést. A hangokkal tudsz könnyen visszatérni a jelenlétbe, ha észreveszed hogy elkalandoztál. Viszont az ürességhez se ragaszkodj. Ez egy cselekvő meditáció.A legfontosabb hogy mérd fel a környezetet, és reagálj is rá hogy ha úgy adja a helyzet. Viszont ne hagyd hogy elvigyenek a belső gondolatok.
Ezt is ajánlom még. Talán ebben a kérdésben is hatásos lehet.
Köszönöm szépen az ötleteket, javaslatokat és a videót!
Majd még írok, ha lesz kérdésem. Jó?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!