Létezik a szabad akarat vagy előre meg van írva minden?
#10 Több sebből vérzel.
1. Én valójában azt sem állítottam, hogy nem létezik a szabad akarat, azt sem, hogy létezik. Saját magadat győzted valamiféle álláspontról. 😑
2. Szabad akaratból könnyű olyan döntést hozni, ami csakis rád vonatkozik, mint például veszel egy fürdőt vagy megmosod a fogad, viszont amint másokat is belevonsz egy-egy cselekménybe, annak a véglete egyre inkább kiszámíthatatlanabb. A külső tényezők, azaz nem egy személy, hanem többes szám a saját belátása szerint cselekszik, ami keresztezheti a tiédet. Ez egy ok-okozati rendszer, ki hogyan miként cselekszik stb...
3. Az élet, ha nem is a sorsot, de a szabad akaratot befolyásolja. Nem csak az érzelmek által van befolyásolva, hanem az is, hogy hová születik, milyen származású és milyen neveltetést kap, milyen neműnek születik. Amint kezd kialakulni a személyiséged úgy a szabad akaratod is kirajzolódik. Az általad élt élet és vélt helyes vagy helytelen, mint fogalmak által van befolyásolva a szabad akaratod. De nem csak ennyiről van szó, leginkább az érzelmek folyásolják be, és mindegy milyen racionálisnak tartod magad. A szabad akarat csak egy illúzió.
4. Amit a karmáról írogálsz, sorsáról, buddhizmusról meg miegymásról igazából, súlytalan!
"A sors megvan írva mert a karma él."
Hol van ez megírva???
"Minden befolyástól mentesen."
El árulok neked egy nagy titkot: Szülésedtől kezdve befolyásolva vagy az érzelmek által. Mellesleg szabad akaratból nem lehetsz Isten, mert te úgy döntesz. Gondolom érted mire célzok.
Kedves #10-es, a "6 éve már buddhista tanító".
..."Megölik azt akit szeretsz. Az, hogy te hogyan reagálsz erre és mit teszel az a te döntésed."...
- Az hogy hogyan reagálsz egy adott szituációban, az egy hosszú ok-okozati lánc erdménye.
- Születésed pillanatától kezdve, mint a szivacs a vizet, úgy szívod magadba a különböző viselkedés formákat.
- Fejlődésünk közben, mindig a múlt tapasztalásainak megfelelően cselekszünk egy adott élethelyzetben.
-Mondjuk gyerekkorunkban leverünk egy vázát. Apánk megkérdezi: "Te voltál?!"
Azt válaszolom: "Nem", de apánk tudja, hogy mi tettük és a hazugságért elver minket mint eső a libafost.
- Legközelebb, amikor elkövetünk valamit és apánk újra felteszi a kérdést, a veréstől való félelmünkben egyből bevalljuk amit tettünk.
Ha apánk erre úgy reagál, hogy "Jól van, takarítsd fel a cserepeket és legközelebb jobban vigyázz", és a verés elmarad, akkor a későbbiekben szinte mindig az utóbbi módon fogunk reagálni egy hasonló szituációban.
- Ebben nincs semmi szabad akarat! Mint a víz, mindig a legkönnyebb utat, a legkevesebb szenvedést választjuk.
Ezt a genetikailag belénk kódolt túlélés és energiatakarékosság programja határozza meg.
- Vegyük a te példádat. Ha egy olyan etnikum tagjai vagyunk, ahol kötelező a vérbosszú és dicsőség övezi a sikeres bosszúállót, a túlélésed érdekében meg fogod ölni akit kell.
- Trükkös a dolog, mert elméletileg szabadon eldöntheted, hogy megölsz egy gyilkost vagy nem teszed meg és te és a családod örökre száműzött, megvetett gyáva pária lesztek és éhenhaltok valahol a sivatagban.
- Szóval így is-úgy is valakinek a halálát fogod okozni, nem beszélve a sajátodról.
- Te mit választanál?
- Vagy nézzük Buddhát. Ha nem zárták volna el születésétől fogva a valós világ megtapasztalásától, akkor a halottak és nyomorultak látványa sokkolta volna őt annyira, hogy csapot-papot, háremet, újszülött gyermeket otthagyjon???
- Persze mondhatod, hogy szabadon döntött így, de ha én lettem volna a helyében, akkor még hancúroztam volna egy pár évig a háremben és összehoztam volna néhány testvérkét Ráhulának, hogy a géniuszom biztosan tovább öröklődjön.
Csak úgy szabad akaratból, minden kényszertől mentesen
- Még nem volt tudatos lény, tehát nem dönthetett tudatosan, szabad akaratból.
Megtörtént vele.
- Buddha mesélte magáról, hogy mielőtt leszületett a földre egy nagyon nagyhatamú lény volt, de a mohóság bűnébe esett és még több hatalomra vágyott és ezért újra az örök körforgás birodalmába száműzték.
- De figyelembe vették, hogy az előző életeinek ezreiben milyen sok jócselekedetet tett és ezért lehetővé tették a számára, hogy a földre születve buddhává válhasson és kiszabadulhasson a szamszárából.
- Ez mi, ha nem determináltság?!
- Ha a sorsom meg van írva, hogyan lehet szabad akaratom?
Meg akarom változtatni a sorsom. Hoppá, de nem lehet, mert már előre eldöntetett, hogy megváltoztathatom vagy nem.
- Szóval hogy van ez?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!