Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Mi a menete a fiztésnek a...

Mi a menete a fiztésnek a magyar éttermekben?

Figyelt kérdés

Mikor Magyarországon laktam akkor ritkán jártunk étterembe, 2 étterem volt ahova mentünk néha. Egyiknél hozta a pincér a számlát és ott kellett fizetni nála. A másik etteremnél oda kellett menni a pulthoz es ott fizettünk. Csak készpénzt fogadtak el és felfelé kerekitettünk hogy adjunk borravalot.


Valaki leirná hogy milyen variációk vannak készpénzes es bankkártyás fizetésnél?

Van olyan hogy kihozzák a számlát, odateszem a pénzt és visszajön a pincér hogy a kasszához vigye? Borravalót minden esetben úgy adunk hogy ha pl 5000 a számla, 1000et adok borravalonak akkor átnyujtok 6000et és megköszönöm vagy adok pl 10ezrest es 6000bol kérek vissza?

Olyan verzió van hogy fizetek, megkapom a visszajárót és távozáskor az asztalon hagyom amit borravalonak szánok? Vagy a pincérek a fizetéskor várják hogy adjam a jattot? Kártyás fizetésnél hogy adok borravalót?

Nálunk a számlára irom rá a borravalot, aláirom és ugy van a jatt fizetés de nem tudom ez van e Magyarországon is.

Utazunk Magyarországra és kártyával fizetünk ahol csak lehet.


2022. márc. 13. 00:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%

Jelzel a pincérnek, hogy fizetnél, és érdemes előre mondani, hogy kártyával vagy készpénzzel (de általában kérdezik is).

Vagy ugyanaz a pincér jön vissza, vagy a főpincér, hozza a számlát és a terminált, ha kártyázol.

Ha van szervizdíj (ezt az étlap alján vagy a végén szokták írni), akkor már nem muszáj borravalót adni - persze, ha szeretnél, adhatsz, de nekem volt már olyan, hogy jelezte a pincér, hogy köszöni, de ne adjak, hiszen benne van a számlában.

Ha szeretnél borravalót adni, akkor kártyásnál én meg szoktam kérdezni, az összeg megismerése után, hogy be tudja-e ütni. Pl. 8670 a számla, akkor megkérdezem, hogy tízezret tud beütni? Vagy tud nagyobb összeget beütni, igen, akkor tízezret, köszönöm. Talán egyszer vagy kétszer jártam úgy, hogy erre nemet mondtak, akkor külön kerestem aprót jattnak a végén. (De olyan is volt, hogy maga a pincér kérdezett rá, hogy mennyit üthet be, szóval elvárta a borravalót.)


Kp-nál mindkét verzió okés, nyugodtan mondhatod, hogy hatezerből kérsz vissza, mikor tizest adsz. Ha nyújtod a pénzt, és megköszönöd, az egy jelzés, hogy nem kérsz vissza (tehát ha hatezret adtál, hogy már benne van a jatt).

2022. márc. 13. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Koszonom!

Az Magyarorszagon nem szokas hogy fizetes utan tavozaskor az asztalon hagyom a borravalot?

2022. márc. 13. 03:39
 3/13 anonim ***** válasza:
90%

Normálisabb helyeken mindenhol fogsz tudni kártyával fizetni. Csak Budapestről tudok beszélni, itt a legtöbb helyen automatikusan hozzáadják a szervízdíjat, ez kb 10 és 15% közötti összeg, ilyenkor nem várja el senki, hogy külön borravalózz - mindig csekkoljátok a számlát, hogy benne van-e a szervíz, szerintem kérdezni sem ciki, ha nem egyértelmű. Olyan is van, hogy a terminálon beüti a pincér az összeget szervíz nélkül, és te választhatod ki, hogy ehhez mennyi borravaló jöjjön, 0-5-10 vagy 15%, benyomod a kívánt összeget, és a gép úgy kalkulál.


Ez csak saját tapasztalat, de szerintem nem mindig értik azt a gesztust, mikor fizetés után becsúsztatod a számla mellé a pénzt és otthagyod az asztalon. Nem magyar a férjem, és náluk ez a fajta borravalózás a bevett szokás, eleinte M.o.-n is így csinálta, mondjuk akkoriban még nem volt mindenhol automatikusan felszámolva a szervízdíj, szóval tényleg a vendég döntött a borravaló mértékéről. Mindig úgy láttam, hogy a pincér nem érti miért nem kap fizetéskor borravalót, és fancsali képpel sétált el utána, gondolom azt hitte hogy nem adunk egyáltalán. Persze utána biztos (legalábbis reméljük :)) megtalálta és nem gondolt ránk rossz szájízzel, de a félreértések elkerülése végett szerintem jobb, ha a kezébe nyomod az extra kp-t, vagy kártyás fizetéskor megkéred, hogy üssön be x összeget.

2022. márc. 13. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
14%
A szervizdijnak köze nincs a borravalohoz, de ne zavarjon.
2022. márc. 13. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
73%
Hogyne lenne köze, te nagyon okos! Ha van szervizdij, általában már nem adunk borravalót.
2022. márc. 13. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
22%

Az q te magánügyed, te oktondi, hogy a te színvonaldra ereszkedjek stilusilag.


[link]

2022. márc. 13. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
75%
6-os, itt te mutattát kritikán aluli színvonalat, nem az 5-ös
2022. márc. 13. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
22%
Valóban, 7? Pontosan mivel is? Azzal, hogy vele ellentetben ertek temahoz, vagy azzal hogy a sértésként szánt "nagyon okos" becezesevel egy szintre ereszkedtem?
2022. márc. 13. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
77%
A tájékozatlan és cinikus megjegyzéssel, valamint a támadó stílusoddal. Elhiszem, hogy pincérként alul vsgy fizetve,de itt töltsd már ki a feszkót
2022. márc. 13. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
14%

🤣🤣🤣🤣😘😘😘😘

Nem vitázom, tudod, nem mindenkivel érdemes. Tovabbi jó szórakozást

2022. márc. 13. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!