Van itt olyan, aki vegetáriánus, és fizikai munkát végez? Hogy bírja?
Ott kezdenem, hogy én nem divatból lettem vega, hanem egyszerűen hasfájdalmaim vannak a hústól. Ilyenek mint szalámi, esetleg hal elmegy, de ha már "keményebb" húst eszek akkor nagyon rosszul leszek. Van valaki hasonló helyzetben? Hogy kezeli? Ráadásul raktáros vagyok, és folyamatosan nehéz dolgokat emelgetek, illetve cipelem. Amióta viszont nem eszek húst nagyon kimerült vagyok, hamar elfáradok. Legutóbb az összeesés határán voltam, úgy kellett lebeszélnem a munkatársam, hogy mentőt hívjon. Viszont ha eszek húst, akkor meg hasgörcseim vannak, mint egy lánynak, csak nem pár napig tart.
Nem panaszkodni szeretnék, csak ha volt hasonló helyzeted leírhatnád, esetleg tanácsot elfogadnék 🙂
27f
Köszi szépen, valaki tanácsolta nekem a fehérje bevitelt, konkrétan etelkiegeszito formájaban. Utána néztem a terméknek anno, és főleg ilyen kondisoknak meg bodybuildereknek ajánlott termék, ezzel van valakinek tapasztalata?
Különben valóban egyik barátom komolyan sportol, focizik, ő is vegetáriánus. Ő is azt mondta, hogy hús nélkül jobban lehet teljesíteni, bár ő is egy csomó etrendkiegeszítő cuccot szed mellé...
Az étrend kiegészítők és fehérjék szedése opcionális. Lehet őket szedni, ha ez megnyugtat, vagy így egyszerűbb. Néhány esetben érdemes is. A B12 és D vitamin szedése mindenkinek ajánlott, nemcsak a vegetáriánusoknak, mert nagyon gyakori, hogy ezek hiányoznak a szervezetből, és ételekből nehéz bevinni őket.
Egyes vitaminok és ásványi anyagok kevés féle növényben találhatók meg nagyobb mennyiségben, vagy csak kevésből szívódnak fel könnyen. Ha ezeket a növényeket kerülöd, mert nem szereted, nehezen emészted, stb, akkor a benne található anyagokat érdemes tabletta formájában pótolni.
De azt tudnod kell, hogy a teljes értékű ételek mindig jobbak, mint az étrend kiegészítők. A B12 kivételével minden szükséges anyagot be lehet vinni növényi étrenden is, és ez a jobb választás. Hiába tolsz be minden nap egy tál fehérjeport egy marék tablettával, ha mellette csak rizst eszel salátával. Ha jobban akarod érezni magadat, az étrendedet kell helyre tenni és az étrend kiegészítőket meghagyni kiegészítőknek, szükség esetére.
Kérdésedre válaszolva, sok vega és vegán fizikai munkás van, de ők sem kezdték rögtön tökéletesen. Igaz, hogy hús nélkül is lehet élni, de valljuk be, annak, aki hagyományos hús-tojás-tej központú étrenden él, ezek nagyon fontos energiaforrások, és nem könnyű hirtelen megválni tőlük.
Rengeteg Youtube csatorna, Facebook oldal és blog foglalkozik növényi étrend melletti fizikai aktivitással. Többségük azon az állásponton van, hogy megfelelően összeállított étrend mellett semmit nem kell "pótolni", és meg is mutatják, amit itt nem lehet néhány mondatban összefoglalni: hogy hogyan csináld.
Tehát ne aggódj, nem fogsz elsorvadni hús nélkül, de gondold újra az étkezésedet. Nem elég, ha a megszokott étrendedből elhagyod a húst, és köreteket eszel. Új ételeket is be kell vezetned, amik sokkal több tápanyagot tartalmaznak, mint a hús nélküli köretek.
Fehérje és vas kell hogy ne legyél fáradékony.
Fehérje: Bab félék, brokkoli, karfiol, kel, spenót, szója, dió, mogyoró, mandula, pisztácia, tökmag, napraforgó, mák, gabona félék.. rizs, mustár. Tejtermékből sajt és túró. Ezekben magasabb a fehérje de ne feledkezz meg a vasról ami mellé fontos a C vitamin is hogy felszívódjon, ismét bab félék, borsó lencse stb. spenót, néhány gyümölcs is pl. szilva, barack, gránátalma, paradicsom... tojás.
A férjem fizikai munkát végez, ő 5x eszik egy nap, nincs is több ideje hosszabb időkre leülni enni, meg nem is tud egyszerre nagy adagokat enni. Így folyamatos az energia szintje.
Reggelire általában műzlit eszik növényi joghurttal vagy növényi tejjel, ritkábban pirítóst (teljes kiőrlésű) zöldségekkel, néha pedig zabkását.
Tízóraira zsemlét zöldségekkel, de vedd figyelembe hogy egy nagy teljes kiőrlésű zsemle megvan 10g fehérje is.
Ebédre a menzán ebédel, náluk van vegán menü is (Németország). Gyakran van tésztaféle vagy wrap, esetleg csőben sült zöldség vagy rakottas, de szokott lenni tócsniféle (kartoffelpuffer) vagy hasonló más zöldségekből is; falafel vagy zöldségfasírt, stb. Ezek a leggyakoribb ételek, amiket enni szokott ott.
Uzsonnára vagy eszik megint zsemlét (imádja a szendvicseket...) vagy pedig joghurtot magában (200g kb. 14g fehérje), esetleg gyümölccsel, vagy pl. műzliszeletet.
Vacsorára pedig megint van meleg étel, mert nálunk ez a főétkezés amit közösen eszünk. Ilyenkor sokszor vannak hüvelyeksek, gabonák a zöldségek mellett, pl. szeretjük az egytálételeket mint a chili sin carne, curry, rizottó, paprikás krumpli gabonakolbásszal, rizses lecsó, gombapaprikás, gombás lencse, ratatouille hajdinával, paradicsomos quinoa, vöröslencse dahl, sárgaborsófőzelék, vegán sólet, stb.
Nem hogy "jól bírja" a munkát de jobb az erőnléte mint pl. azoknak a kollégáknak akik egyfolytában a fehérjeshake-eket tolják.
A kulcsa az, hogy sok szénhidrátot fogyaszt, ami energiát ad, illetve rengeteg vitamint, ásványi anyagot visz be, a mindenevőkének a sokszorosát, míg a fehérjeadag ugyanúgy biztosított. Tehát egy sokkal sokszínűbb, változatosabb étrend ez így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!