Tudtok fehérjedús, de szénhidrátszegény vegán ételt ajánlani?
Ebben a kutatasban 2 csoportot vizsgaltak, egyik magas szenhidrat alacsony zsir, masik alacsony szenhidrat, magas zsirtartalmu etrenden volt.
Azok akik magas szenhidrat, alacsony zsirtartalmu etrenden voltak kb 70%-al tobb zsirt vesztettek.
#4-es vagyok.
Egyébként egyetértek a 62%-ossal és a linkelt kutatással. Hacsak nem testépítő versenyre készülsz, szerintem célszerűbb és egészségesebb meghagyni a szénhidrátokat, akkor is, ha esetleg emiatt tovább tart lefogyni (de ezek szerint még csak nem is tart tovább).
Ha nem versenyre készülsz, akkor leginkább egy mentális játék a fogyás: ha ezt megnyered, akkor tulajdonképpen már lefogytál, csak ki kell várni. Ahhoz pedig, hogy ezt megnyerd, célszerű olyan dolgokat enni, amikkel jól laksz (i.e. magas rost és fehérje). A "diet adherence"-nél nincs erősebb és fontosabb faktor versenyen kívül, így elsősorban ezt kell biztosítanod, másodsorban pedig nyilván a kalória deficitet.
"Ebben a kutatasban 2 csoportot vizsgaltak, egyik magas szenhidrat alacsony zsir, masik alacsony szenhidrat, magas zsirtartalmu etrenden volt."
Nem igaz. A kontrollcsoport vegyes étrenden volt, annyit kértek tőlük, hogy ne változtassanak az étrendjükön, a kalóriabevitelük csökkent a végére kb. 300 kcal-val, de a makrók aránya ugyanaz maradt. 45% ch minden, csak nem alacsony. Alacsony ch bevitelnek mondjuk a 10-25 %-os tartományt nevezhetjük.
Azt már eddig is lehetett tudni, hogy a sok ch + sok zsír a legjobb recept a hízásra. Akár a zsírt, akár a szénhidrátot csökkentjük drasztikusan a másik makró javára, az segíti a fogyást. Nem a ch bevitel növelése miatt fogyott a vegán csoport, hanem azért, mert mellette nagyon kevés zsírt (30 g alatt) fogyasztottak. A magasabb rostbevitel és a tejtermékek elhagyása is hasznos lehetett. De ugyanez az eredmény lehetséges úgy is, ha a ch bevitelt csökkentjük jelentősen és a zsírt növeljük annyira, amennyi a jóllakáshoz szükséges (normál fehérjebevitel mellett). Így általában úgy kerülünk kalóriadeficitbe, hogy nem is vagyunk éhesek.
Azt még megjegyezném, hogy ha összehasonlítunk egy dietetikussal konzultáló, csupa egészséges, feldolgozatlan ételt fogyasztó csoportot egy olyan csoporttal, amely nyugodtan eszi tovább a tipikus feldolgozott ételeit jó sok finomított szénhidráttal, már akkor is előnyben van az első csoport fogyás és egészség szempontjából, ha nem vegán HCLF étrendet követ. Az lenne a csoda, ha a vegán csoport nem fogyott volna semmit.
Ó, és a Conflicts of interestnél nyugodtan beírhatták volna, hogy Neil Barnard a vegán mozgalom egyik közismert véleményvezére, ezzel foglalkozott egész életében, könyveket írt róla, filmekben szerepelt, nyilván messzemenőkig elfogult a vegán étrend egészséges mivoltának megítélésében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!