Ha az ember növényevő akkor miért nem élnek olyan baktériumok a beleinkben amik a B12 vitamint elő tudják állítani?
Ha nem fogyasztanánk többé állati eredetű táplálékot, akkor olyan irányba fejlődne idővel a szervezetünk, hogy elő tudjon állítani minden szükséges tápanyagot növényekből, vagy pedig ne legyen többé szüksége arra a bizonyos tápanyagra.
Szóval nem, az ember per pillanat nem növényevő, hanem mindenevő, de nem halna ki attól, ha növényevővé válna.
Az ember mindenevő. A mindenevők képtelenek B12-t szintetizálni, a húsevők és a növényevők sem képesek erre, csupán egy a talajban élő baktériumféle képes a B12 szintetizálása.
A növényevők és a mindenevők a földről bevitt kosz, a szűretlen forrásvíz megivása folyamán tudnak természetes úton B12-höz jutni. Mivel a mindenevő állatok étrendjének 95-97%-a a természetben növényi eredetű, a 3-5% állati eredetű étel nem fedezné a B12 bevitelt.
A húsevő állatok logikus módon a mindenevő és növényevő állatok húsából szerzik a B12-t, mivel ezek bevitték a szervezetükbe és felszívódott ott így a húsuk, belsőségeik, stb. is tartalmazza.
Az ember természetesen mindenevő, így számunkra normál esetben szintén a szűretlen víz ill. mosatlan zöldségek, gyümölcsök jelentenék a megfelelő B12 forrást, az egyetlen probléma ezzel az, hogy az ipari szintű mezőgazdaság kiírtotta a talajból ezt a baktériumot a permetezéssel, növényvédő szerekkel, a vízből pedig kiszűrjük tisztítással.
Ennek következtében sem az ember, sem a haszonállatok nem jutnak B12-höz természetes közegükben, csak mesterséges kiegészítőkkel.
A haszonállatok esetében a takarmányt dúsítják vele, az embernek pedig ajánlatos szednie B12 kiegészítőt, mindegy hogy fogyaszt-e állati termékeket vagy sem.
Az USA-ban alig 2-3% a vegánok aránya, viszont a népesség jó 30%-a B12 hiányos ill. vészesen alacsony a B12 szintje a kutatások szerint. Ennél mi sem bizonyítja jobban azt, hogy az állati termékek nem fedezik a B12 igényünket, mert egyszerűen nem tartalmazzák már azt, hála az iparnak.
15. Részben egyett érték de igenis növény evő állatok a bélrendszere miatt elő tud állítani ilyen vitamint. Ugyanis mi is elő tudunk állítani mert a mi vastag belünkben is vannak olyan baktérium csak az már nem tud felszívódni. Viszont növény evő állatoknál részben feljebb is vannak ilyen előállító baktériumok illetve olyan a bélrendszerük, hogy viasszamegy a béltartalom ezáltal az átalakított B12 vitamin fel tud szívódni.
Ime egy vegán honlapról szedett információ
Az egyik lehetőség az, hogy a bélflóra biztosítja a táptalajt a B12-vitamint előállító mikroorganizmusok számára, hiszen köztudott, hogy a növényevők bélrendszerében nagy mennyiségű baktérium található, amelyek segítik a nehezen emészthető növényi anyagok lebontását, és pont ezek azok a baktériumok, amelyek nagy mennyiségű B12-vitaminnal látják el ezeket az állatokat. Sok növényevő tehát szinte saját magának állítja elő a kobalamint.
Mert a B13 a földben, a koszban található meg, amit lemosol a zöldségekrol, gyumolcsokrol.
Azaz, ha nem mosnank meg a növényeket, ugyanúgy bevinnenk. Mint ahogy az őseink is pár 10ezer éve.
És a nem vegán élelmiszerekben is csak azért van, mert az állat nem mossa meg a füvet, a kaját amit talál a földön, és külön belerakjuk a kajakukba, vagy bekinjektalkuk az elfogyasztando allatokba.
Mielőtt megpróbálod a vegan-nem vegán vitát a hatalmas tudásoddal eldonteni: tájékozodj, professzor.
A B12-vitamint kizárólag a mikroorganizmusok állítják elő, növényekben nem található, a növényevő állatok szükségletét a belekben lévő mikroorganizmusok termelik meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!