Vegetáriánusként milyen vitaminokat, ásványi anyagokat, stb. kell pótolnom?
Itt technikai problémák vannak: a multivitaminok sokkal gazdaságosabbak, mintha összeválogatnád őket külön forrásból. Szóval jobban jársz, ha inkább multivitamint szedsz, legfeljebb lesz benne felesleges, de még mindig jobban kijössz belőle. Nem baj, ha valamiből többet szedsz be a kelleténél. A hiányból lehet csak probléma.
Így fejből K2-vitamin pl. biztos, hogy pótlandó, ez kell a kalcium csontokba való beépüléséhez, viszont ez csak állati forrásból nyerhető.
A Napidoktor.hu az alábbiakat sorolja, másolom:
Ásványi anyagok és vitaminok pótlása
Kalcium
Amennyiben valaki egyáltalán nem fogyaszt állati eredetű termékeket, sőt tejet és tejterméket sem, mindenképpen gondoskodnia kell kalciumpótlásról. Ebben az esetben szójatejjel, kalciummal dúsított narancslével, valamint olajos magvakkal, káposztával, szárazbabbal, és halakkal juthat ehhez az ásványi anyaghoz.
A kalcium hasznosulása szempontjából érdemes kerülni a magas foszfortartalmú ételeket, italokat, mint például a kóla, a félkész és a tartósított élelmiszerek.
Milyen problémákat okoz a hiánya?
Izomgörcsök jelentkezhetnek, jellemző a szájzug és a szemkörnyéki izmok rángása is. Hosszan fennálló hiányában a csontok elvékonyodnak és elkezdődik a csontritkulás.
Vas
A hús elhagyása vashiányhoz is vezethet, ha helyette nem fogyaszt elég hüvelyest, bogyós gyümölcsöket (csipkebogyó, szeder, cseresznye), spenótot, sóskát, spárgát. Az olajos magvak vastartalma is magas, közülük is kiemelkedő a mák.
A vas felszívódásához nélkülözhetetlen a C-vitamin, amely leginkább friss zöldségekben és gyümölcsökben található, de tudni kell, hogy a főzéssel nagy részük tönkremegy. Jó C-vitamin forrás még a homoktövis és a petrezselyem is.
Milyen problémákat okoz a hiánya?
Előfordulhat vashiányos vérszegénység és immunrendszeri gyengeség miatt fokozott hajlam a fertőzésekre. Külsődleges jelek, ha a szájzug bereped, a haj és a köröm növekedése lelassul.
D-vitamin
A D-vitamin pótlásáról is gondoskodni kell, ha nem veszünk magunkhoz tejterméket. Ez döntő fontosságú a csontok szilárdsága szempontjából, ugyanis e vitamin nélkül a kalcium sem tud beépülni. Ideális D-vitaminforrás: a zabpehely, a búzacsíra, a hidegen sajtolt olajak, tojás és a mértékletes napfény.
vitaminok17
Milyen problémákat okoz a hiánya?
Megnő a csontritkulás veszélye.
B-vitamin
A B12-vitamin alapvetően fontos a vérképzéshez, támogatja a fehérje anyagcserét. Szigorú vegán étrend mellett B12-vitamin hiány alakulhat ki. Éppen ezért szükséges pótolni például szójalecitinnel, barnarizzsel.
A probléma csak annyi, hogy mivel a fő forrásai: a fehér halak, a tej, a tojás, a joghurt és a húsok, ezt egy vegán nem veszi magához, így előfordulhat, hogy vitaminkészítményt kell szednie.
Milyen problémákat okoz a hiánya?
Vészes vérszegénység, érzés-járás zavar, levertség, depresszió.
10 éve vegetáriánus vagyok, változatosan eszem, túlsúlyban gyümölcsöket és gabonaféléket, kevésbé zöldségféléket... mindig azt eszen, amit megkívánok. Eleget eszem, és marhára nem figyelek semmi egyébre...
Egészségem, vérképem tökéletes, semmiben nem szenvedek hiányt..
Kiegészítőt semmit nem fogyasztok.
a b12 hiány is mutatja mekkora butaság a vegánság.
a vega-ság is az.
az ember, bármilyen fájdalmas is látni, mindenevő.
Napidoktoros válaszadó: ennyi 80-as évekbeli elavult hülyeséget egy helyen rég olvastam!!
K vitaminban pont hogy a zöldségek a leggazdagabbak (kel, spenót stb.) 400-800 mikrogramm it tartalmaznak! Egyébként K2t nem szükséges bevinni mert a k1 bevitellel termelődik. Ezen kívül minden fermentált termék tartalmazza pl szója is.
A tejből képtelenek vagyunk felvenni a kálciumot a kémhatása miatt, ez kb. 10 éve ismert tény. Gyakorlatilag kálciumot von el a csontoktól!
A vas rengeteg növényi forrásban megtalálható.
B12-t csak a vegánoknak kell pótolni!
Vegetáriánus, és vegan közt étrendileg nincs különbség, de mind1...
Akinek van saját kertje, nem vegyszerez és tud mostlan zöldséget gyümölcsöt enni időnként, annak még b12 -t sem kell pótolnia.
Nem mellébeszélés, egy kifejezéssel elmondható, hogy az ember nem eszik húst, zsírt, zselatint és semmi mást, amihez állatnak kell meghalnia normál esetben.
S a normál szóhasználatban a vegetáriánus azt jelenti, potenciálisan ovo-lakto vega. Hiába értelmezzük növényi étrendnek, nem fog működni, mert szinte senki nem azt érti alatta.
Az állati terméket nem evők a vegánok és kész. Nem hiszem, hogy ez bonyolult lenne, amíg nem jönnek a halevő vegánok, a halevő vegák (akik peszkateriánusok, kicsit sem vegák, a vega nem ehet húst, ez igazán alap. bár hogy erre minek külön szó... a csak disznóevőkre sincs. na mindegy, ilyenből azért sok van és egy szóval el tudják mondani, mit esznek, lehet ez akár hasznos is) és társaik...
Vegetáriánus: csak növényi étrendet fogyaszt, így a vegan is vegatáriánus csak ő bőrkabátot sem vesz, meg lószőr ecsetet...
Ovo, lakto kiegészítésekkel értelemszerűen ehet tejet, tojást...
Semi-vegetáriánus: na ők akik sovány húsokat is esznek... tetszik nem tetszik, ez a kitalált étrend neve...
Flexitáriánus: ők általában vega módra esznek, de 1-2-3 stb hetente ha megkívánják megengednek maguknak bármit...
Peszkatáriánus... olyan emberek akik csak halat és növényeket esznek...
Meg még van egy rakat más hülyenevű étrendirányzat ami hasonlít vagy tartalmazza a vegetáriánus kifejezést...
De ha a vegetáriánus szót önmagában használjuk, az csak és kizárólag növényi étrendet jelent... aki mást ért alatta, mert szerinte a "köztudatban" más van... az egyszerűen hülye, használ egy szót aminek nem ismeri a jelentéstartalmát...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!