Miért mondják az embereknek, hogy a tej kell az egészséges élethez, amikor annak semmi köze nem kéne legyen az emberhez?
#22: "Neked meg az agysejtjeid haltak el, nem a bélbolyhaid.
Az ember mindenevő."
Ez így van, azonban úgy látom, hogy nem vagy tisztában ennek a fogalomnak a jelentésével. Idézem a Merriam-Webstert:
"omnivore (noun): an animal that eats both plants and other animals"
A biológiában ez főleg egy etológiai fogalom: Bár jelentős lehet egy állat fiziológiai felépítése is, a fő meghatározó tulajdonság az állat viselkedése. Ez alapján egy mindenevőről csak annyit tudunk mondani, hogy a természetes közegében növényt és állatot is elfogyaszt: Ez önmagában semmit nem árul el arról, hogy az étrendjének hosszú távon milyen következményei vannak (ez a szelekciós árnyék egyik következménye), illetve hogy képes-e egészségesen élni más étrenden.
A fogalom alapján mi nyilván mindenevők vagyunk, hiszen a húsfogyasztás a legtöbb mai kultúrának szerves része, illetve valamilyen szinten egyértelműen fel tudjuk az állati termékeket dolgozni. Ez azonban lényegtelen annak szempontjából, hogy a nagymértékű húsfogyasztás egészséges-e. Bár valószínű, hogy egy jól megtervezett húsevő étrenden képes az ember optimális egészséggel élni (odafigyelve a dietáris koleszterinbevitel 300 mg alatt tartására, illetve a telített zsírsavak bevitelének minimalizálására), az nyilvánvaló, hogy egy jól megtervezett vegán étrend összességében egészségesebbnek bizonyul (lsd. pl. Orlich MJ, Singh PN, Sabaté J, Jaceldo-Siegl K, Fan J, Knutsen S, Beeson WL, Fraser GE: "Vegetarian dietary patterns and mortality in Adventist Health Study 2.", JAMA Intern Med. 2013 Jul 8;173(13):1230-8).
Remélem, hogy segítettem.
"Ha a gyerek reggel egy deci tejet kapott az már gazdag parasztcsaládnak számított, nem átlagosnak"
Nézd, én 60 éves vagyok. Egy erdélyi kisvárosban nőttem fel. Nem parasztcsalád voltunk, apám körorvos volt, anyám könyvelő, de nem dolgozott, ameddig iskolába nem mentem.
A kertben megtermett a zöldség-gyümölcs, az udvaron csirkék-kacsák kapirgáltak, az ólban disznó volt.
Tehén az nem volt, kijártunk a tejért, sajtért. túróért falura. A tej alap volt, reggelire-vacsorára.
Ezzel indult a nap. Aki először kelt fel, tüzet rakott és felfőzte a tejet.
A földműves meg szalonnát-kolbászt-túrót, kenyeret vitt magával a földekre reggel. Spenóttal, salátával nehezen tudott volna szántani-vetni-aratni.
Aranyos hogy úgy írsz arról hogy mit evett a paraszt, mikor te magad sosem tapasztaltad meg mert jó körülmények között éltél. Nagyapám 95 éves, a szüleim nálad idősebbek. A hasonló földművelő emberek körében egyáltalán nem volt jellemző amit írsz.
Nem volt egy leányálom főzeléken és kásán élni, nameg kenyéren, zöldségleveseken de ez volt az élet.
A legtöbb parasztcsaládnál vasárnap volt hús, amúgy csak elvétve.
De, decemberben. Hagyományosan egyet mert többre nem tellett. Ugye te sem gondolod, hogy az egy 9 fős családnak sokáig elég volt?
És ez akkoriban így volt normális. Csirkét akkoriban meg senki nem vágott, csak tyúkot... a miheztartás kedvéért. Ünnepekkor. A tyúkokat elsősorban tojásért tartották.
Hát, nekem az édesapám, aki most 70 fölött van, mesélte, miket ettek.
Kukoricakása
Kenyér zsírral, lekvárral. Vaj nem volt, nem volt tehenük, vagy ha igen, a tejet leadták.
Krumplileves, káposzta stb. elég nagy mennyiségben.
Hús csak néha, vasárnap húsleves pl. Tojás annyi, amennyit a tyúk tojt, zöldség, ami megtermett főleg.
"Csirkét akkoriban meg senki nem vágott, csak tyúkot."
Hát mifelénk vágtak. Az volt a "gyorskaja". Ha vendég jött, anyám odaszólt: "menj ki fiam, fogj meg egy csirkét".
Aztán vagy csirkepaprikás lett belőle, vagy rántott csirke.
A tyúkból meg húsleves. Hét végére.
Basszus te nem érted, hogy nem a jómódú családokról beszélünk akik a népesség kb 10%-át tették ki hanem az átlagembertől?
Aki hetente csirkét vágott igencsak jól el volt eresztve akkoriban!
Ne igyál tejet! A csontritkulás azon országokban számít népbetegségnek, amelyekben a tejfogyasztás a legnagyobb, és a tejet nem fogyasztókban alig fordul elő.
Arra van kalibrálva az összetétele, hogy a 80-160 kilós kisborjúnak elegendő növekedési hormon és egyéb anyag van benne. Egy ember eleve nem borjú, és nem is ennyi kilós. Ha különben éhen halnál, akkor idd. Különben kerüld.
Semmilyen hátrányod nem fog származni az elhagyásából, soha. Aki soha nem iszik tejet, az nem szenved hátrányt emiatt semmiben, mert a tej nem hiányzik a szervezetnek.
"Basszus te nem érted, hogy nem a jómódú családokról beszélünk akik a népesség kb 10%-át tették ki hanem az átlagembertől? "
Basszus, nem értem. Mifelénk minden udvaron volt csirke, nemcsak a könyvelő anyám ültetett tyúkot, hanem a varrónő Gizi néni is. Az volt a táplálkozásunk alapja. Munka volt vele, de nem rokkantak bele.
Sőt, a a gyári munkás Erzsi néni libát tömött esténként, abból evett a környék Márton napon libasültet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!