A méz fogyasztása a vegánok között is egy hevesen vitatott téma.
Egyrészt a rovarszenvedés létezése erősen megkérdőjelezhető. Bár egyes tanulmányok ebbe az irányba mutatnak (Núñez, J. A., Almeida L., Balderrama N. and Giurfa M. (1997). Alarm Pheromone Induces Stress Analgesia via an Opioid System in the Honeybee. Physiology & Behaviour 63 (1), 75-80., Balderrama, N. et al. (biologists) (1987). Behavioral and Pharmacological Analysis of the Stinging Response in Africanized and Italian Bees. Neurobiology and Behavior of Honeybees. R. Menzel & A. Mercer (eds.). New York: Springer-Verlag., Agitated Honeybees Exhibit Pessimistic Cognitive Biases. Bateson, Melissa et al. Current Biology, Volume 21, Issue 12, 1070 - 1073), a tudományos konszenzus jelenleg még mindig az, hogy általánosságban a rovarok nociceptív reflexei nem korrelálhatók negatív viselkedésbeli változással, így nem éreznek fájdalmat.
Ha feltételezzük, hogy a méhek képesek a szenvedésre, akkor elemeznünk kell, hogy mekkora mértékű szenvedést okozunk a jelenlegi ipari méztermeléssel.
Az egyik gyakran feljövő érv, hogy a kolóniai kontrollálásának céljából a királynőt egy-két évente általában megölik (Shimanuki, H. & Sheppard W. (USDA Agricultural Research Service) (1992). Beekeeping. In Y.H. Hui (ed.), Encyclopedia of Food Science and Technology. New York: John Wiley and Sons.). Emellett gyakran profitoptimalizáció céljából a méheket télen elpusztítják, hiszen az összprofit a fennmaradó méz eladásából még új méhkolónia vásárlása esetén is nagyobb, mint ha engednék a méheknek a kitermelt mézük elfogyasztását (Prof. Department of Entomology, Michigan State) (1992). The Hive and the honey bee. J. Graham (ed). Hamilton, IL: Dadant.).
Emellett természetesen egyes vegánok fel szokták hozni, hogy "ellopjuk a nehezen megtermelt mézüket", azonban mivel valószínűleg a méheknek nincs semmifajta koncepciójuk munkáról vagy tulajdonról, így ez az érv értelmetlen (feltételezve, hogy a biológiai szükségüket a mézre megfelelően pótoljuk).
Mivel még ha feltételezzük is a méhszenvedés létezését, bár a nagyipari méztermelés egyértelműen immorális (ahonnan a boltokban kapható méz jelentős része származik), a fent említett praktikák nem inherens részei a méhészetnek és így könnyen elkerülhetőek lehetnének (bár érdemes megemlíteni, hogy a jelenlegi gazdasági rendszerben ennek a fenntarthatósága erősen megkérdőjelezhető). Emellett a megfelelő tartás a méhpopuláció segítéséhez vezethet. Még sok "vegán" is tart méheket pontosan ilyen okból. ( [link] )
A válasz tehát nem olyan egyszerű, mint ahogy a kérdésed feltételezi: Egyes vegánok elfogadhatatlannak tartják a méhtartást, míg mások látnak etikus alternatívát. Megint mások pedig el sem ismerik, hogy a méhtartás egy morálisan értelmezhető probléma lenne.
#9: "Azért, mert a veganizmus, nem a diétáról szól, hanem szekta. Ugyanaz a bajuk a mézze, a tojással meg a tejjel, ami a muszlimoknak meg a zsidóknak a disznóhússal. Nem engedi a szekta, hogy megegyék. Benne van a bibliájukban, hogy tilos, és kész. Értelmes okot ne keress, nincs."
Ha ez valóban így lenne, akkor nyilván el tudod mondani, hogy mi is a vegánok "bibliája".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!