Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » A vegán életmód tényleg...

A vegán életmód tényleg egészséges?

Figyelt kérdés

Évek óta vegetáriánus vagyok, és egy ideje gondolkodom rajta, hogy vegán legyek. Ami visszatart: bizonytalan vagyok azzal kapcsolatban, hogy tényleg egészséges-e, nem okoz-e vitaminhiányt, gyenge közérzetet stb.

Nem szeretnék kötekedést vagy bunkó kommenteket olvasni, ezeket azonnal töröltetni fogom!

Kérem, elsősorban azok írjanak, akik tapasztalatból tudnak nyilatkozni, vagyis vagy vegánok, vagy próbálkoztak már ezzel az életmóddal.



2016. júl. 27. 18:41
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
100%

#20: "semmilyen kiegészítő nem kell az egészséges vegán élethez így nem igazán értem miről beszélsz."


Ilyen tévhiteket ne terjesszünk. Vegán étrenden a B12-vitamin pótlása mindenképpen szükséges, mivel a vitaminnak nincs természetes növényi forrása.

A kobalamin baktériumok metabolizmusának mellékterméke. A legtöbb növényevő faj bélflórája tartalmaz ilyen baktériumokat megfelelő pozícióban a felszívódáshoz, illetve egyes (teljesen vagy részben) növényevő fajok (beleértve sok főemlőst) elfogyasztják a saját ürüléküket, amivel megfelelő B12-bevitelhez jutnak.

Az emberben a B12 felszívódása a vékonybélben történik, míg a kobalamintermelő baktériumaink a vastagbelünkben találhatóak, így fiziológiailag lehetetlen a saját B12-termelő baktériumainkat hasznosítanunk. (lsd. Herbert V. Vitamin B-12: plant sources, requirements, and assay. Am J Clin Nutr 1988;48:852-8.)

Ugyan egyes növényi élelmiszerek tartalmaznak szerkezetileg hasonló molekulákat, ezek csupán inaktív analógok. (lsd. pl. H. Van den Berg, P. C. Dagnelie, and W. A. Van Staveren. "Vitamin B12 and Seaweed," Lancet 1 (1988): 242-43.)

Az általános teszt B12-aktivitásra a metilmalonsav-teszt. B12-hiány esetén az MMA-szint megemelkedik, aktív B12 fogyasztása esetén pedig lecsökken. Ez alapján minden állítólagos növényi forrás (erjesztett szójatermékek, kovászos kenyér, illetve egyes tengeri növények) csupán inaktív analógokat tartalmaznak, ami a szervezetünk számára használhatatlan. Nagy mennyiségű inaktív analóg bevitele nem csak fölösleges, de akár veszélyes is lehet, mivel képesek blokkolni az aktív kobalamin működését. (lsd. R. Carmel, D. S. Karnaze, and J. M. Weiner, "Neurologic Abnormalities in Cobalamin Deficiency are Associated with Higher Cobalamin 'Analogue' Values than are Hematologic Abnormalities," Journal of Laboratory and Clinical Medicine 111, no. 1 (1988): 57-62.)


Ez az információ nagyon fontos minden vegán számára, hiszen a B12-hiány súlyos, akár visszafordíthatatlan betegségekhez vezethet. Aki ennek az ellenkezőjét állítja, az áltudományos - ráadásul kifejezetten veszélyes - állításokat terjeszt.

2016. szept. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 anonim ***** válasza:
Apukám húst hússal eszik, és mégis B12-hiánya volt, injekciókúrát kapott...én vegán vagyok és jobb a vérképem, mint húsevő koromban.
2017. jún. 5. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:

Igen, az!


Ebben a videoban egeszen jol osszefoglaljak a "veganizmus egeszsegtelen" elleni erveket.



https://www.youtube.com/watch?v=KZfF-QxTCSc

2020. nov. 6. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!