Mire jó a vegán életmód?
A tehén nem magától ad tejet egyfolytában, hanem mert minden évben megtermékenyítik, legtöbbször mesterségesen. Mint az ember is, akkor ad tejet, ha ellett/szült. A borját azonnal elveszik, a hímek vagy gyengék mennek a vágóhídra pár hetesen, vagy pár hónapig hizlalják, aztán vágják le őket. Már csak ebből a szempontból nézve is, igen, a tej is "gyilkol". A tehenek bezárva, sokszor lekötve élnek egész életükben, 4-5 év után őket is levágják.
A tyúkok sem adnának ennyi tojást, és nem egyfolytában. Erre lettek szelektálva. A tojásért szelektált tyúkok hímjeit napos korban bedarálják, mert nem tojnak tojást, és nem híznak gyorsan. Igen, így a tojásevéssel is gyilkolunk. A tojótyúkok csak kb. 1,5vet élhetnek, addigra teljesen rottyon vannak a folyamatos tojástól, mennek a vágóhídra. Életüket bezárva töltik istállóban, vagy ketrecekben, soha nem látnak napot, füvet.
A vegán életmód alapvetően emiatt kerüli a tejet és tojást is, mert állatok használatával, megölésével jár. Vannak akik egészségi okok miatt lesznek vegák, és tesznek az állatokra, de a veganizmus kialakulása etikai okokra vezethető vissza. Erről a Wikipédián is olvashatsz:
...A veganizmus "egy alapelv, hogy az embernek az állatok kizsákmányolása nélkül kellene élnie”. Leslie Cross, a társaság alelnöke azt írta, hogy a veganizmus egy elv, ami „nem annyira az [állatok] jólétéről, inkább a felszabadításukról szól”. A társaság elkötelezte magát, hogy „igyekszik véget vetni az állatok ember általi használatának élelmiszer, árucikk, munkavégzés, vadászat, élveboncolás és minden egyéb célból, amely az állat életének ember általi kizsákmányolásával jár.”
Nem értem őket, hiszen ezek az állatok erre lettek tenyésztve. Én is sajnálom meg minden de hát ez van. Attól még hogy nem eszik meg, ugyan úgy megfogják őket ölni. Mellesleg a szervezetnek kell a hús.
De ha nekik így jó akkor egészségükre.
Ahogy már írták, az üzemi állattartásba igencsak bele lehet kötni. Én ugyan vega sem vagyok már, de háztól veszem az igen jó tojást, húsból vadat, nagyon jóféle házit (amit macerás szerezni, inkább kihagyom) s max. halat eszem, ez a gyenge pont, de nincs ám ilyen minden hónapban (gyengém a lazac, de vadra nincs pénzem), a nem házi sajtot is leépítettem (házit pedig extrém ritkán veszek), bár sose volt sok, a vaj ismeretlen, de finom és igyekszem minimalizálni, elég nagy sikerrel. Úgyhogy igyekszem megtenni, ami tőlem telik, ennek köze nincs ahhoz, hogy eszem-e húst.
Összetett dolog ez, akárcsak a vegetariánizmus esetében. Ízlés, egészségtudatosság és vélemény, miszerint az állati étel nem egészséges... Az erkölcsi fenntartások az állattartással kapcsolatban (én azért tudok húst enni, bár csak igen ritkán, mert engem sokkal kevésbé zavar az állatok megölése, mint az ipari kínzása. meghalni elég természetes eme bolygón, de legalább addig ténylegesen éljen a szerencsétlen. OK, a házi is lehet rossz körülmények között s jó esetben sem szabad - bár én ismertem szabad tyúkokat, amíg el nem vitte őket a róka -)... S van, aki kipróbálja és élvezi, jól érzi magát... Azt is kérdezheted, mire jó igen kevés szénhidrátot enni, mondjuk erről vannak cikkek, de kipróbáltam és odavagyok érte, hiába a zöldségimádatom és a hús szinte teljes kerülése :D Gondolom, a vegáknál is van ilyen, szeretik a saját étrendjüket (nyilván nem mind és sokszor veszik a műsajtot, művajat, műhúst és efféléket, egyes külföldi vegán blogokkal nehéz, annyi műizé van benne. az én egészségtudatosságomba ez már nem férne bele, de szerintük ők a bűntelenek és én a tévelygő... OK, ez a bigottakra igaz, túl sok van köztük. A rendes vegákkal semmi bajom, alapvetően szimpatikusak.)
"Van, aki úgy gondolja, hogy a tej nem emberi táplálék."
Sokféle tej van. Az anyatej emberi táplálék, de egy felnőtt ember már nem anyatejen él. A tehén anyatejét mégis sokan megisszák, felnőtt korukban is akár. A tehén miért nem iszik emberi anyatejet? És ha már nem boci, miért legel füvet? Mert az a természetes tápláléka. Az, hogy az ember tehéntejet (vagy más állati tejet) iszik, teljesen természetellenes, emellett rendkívül egészségtelen is.
„A kazein, ami a tehéntej fehérjetartalmának 87%-át teszi ki, a rák bármely stádiumát képes előmozdítani.” Idézet a Kína-tanulmányból. És még egy:
„A kazeinben (az egyik legfontosabb tejfehérje) gazdag étrend több karcinogén bejutását teszi lehetővé a sejtekbe, így több veszélyes karcinogén képes a DNS-hez kapcsolódni, több mutáció jön létre, és a már egyszer létrejött daganatok növekedése felgyorsul. Az eredmények azt mutatják, hogy az állati táplálékokon alapuló étrend nők esetében, egész életük során növeli a nemi hormonok szintjét, így az emlőrák kialakulásának kedvez. Mára alapos és széleskörű bizonyítékokkal rendelkezünk, amelyek azt mutatják, hogy a teljes ételekből álló, növényi alapú táplálkozás a lehető legjobb a rák ellen.”
Bővebben:
www.somapapa.hu/014.pdf
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!