Evolúciós vadászat: a ragadozó a leggyengébb, leglassab állatot ejti el.
Amit mi csinálunk: az állatokat szaporítjuk, mesterségesen, akár az életbenmaradásuk kárára nemesítjük, és hormonokkal manipuláljuk. (Pl életképtelen, de nagyobb hústömegű állat, nagyobb kacsmáj, termetesebb tyúk, több tej stb.) A fajok korcsosulnak, és nem az életképesebb egyedek génjei élik túl, hanem azok, amelyek számunkra jók.
Mondjuk ugyanez igaz a növényekre is, szóval ez a húsevéstől független.
Az ipari élelmiszertermelés az evolúció ellenes, vagyis ilyen szempontból nem a mit, hanem a hogyannal van a baj.
Kieg: Szóval tudom, hogy ell a kaja, de azért lásd be, hogy azok a rendszerek amiket ennek érdekében alkotunk, nagyon torzak.
Értem, hogy miért tenyésztik őket ilyenre, de evolúciós szempontból zsákutca és nonszensz a sok húsa és aránytalanul vékony lába miatt álltában felboruló, röpképtelen csirke, meg a magnélküli gyümölcs. Ezek a mesterséges táplálórendszerek, hormonok nélkül pár év alatt kihalnának.
A vëgëtarianizmusnak nincs köze az elméletëkhëz (így az ëvolúcióelmélethëz sëm), hanëm ez a húsëvészetnél ëgy jóval egészségësebb életforma. Ennyi.
Volt oly hozzászóló, azt írta, miszërint az embër fogazata húsëvésre is alkalmas lënne. Tévedés! Csak azért képesek a húsëvő embërëk mëgënni a húst, mert mëgfőzik előtte. Ilyen logikával azt is mondhatnánk, hogy faëvők vagyunk, mert mëg tudjuk ënni a fűrészport.
Az embër legközelebbi rokona a közönségës csimpánz (Pan troglodytes) és a bonobó (Pan paniscus). Mindkettő növényëvő, akárcsak a többi majom: gorilla, orangután stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!