Miért mondják azt sokan, hogy húst muszáj enni? Van bizonyíték rá, hogy akkor rosszul fejlődik a gyerek, vagy beteg lesz, ha már kicsi korban kimarad?
És azt kimutatták már a kutatók, hogy a pusztán növényi étrend jó? Honnan tudjuk, hogy a történelem nagyjai is vegetáriánusok voltak? Láttam egy idézetes oldalt, ahol a húsmentes étkezést hirdette sok ókori és újkori gondolkodó is. Az ókoriakat honnan tudjuk, mit mondtak? Csak vegetáriánus honlapokon szerepel ilyen idézet, vagy olyan történelmi forrásban is, amit egy szkeptikus elfogadna? Jó lenne mutatni ilyet, hogy meggyőzhetővé váljon mindenki, aki csak bántja azokat, akik védik az állatokat, és érvelhetnénk amellett, hogy még a zsenik is vegetáriánusok voltak.
Azt is olvastam, hogy több bizonyíték van arra, hogy az emberek növényevők. A mindenevőség mellett a bizonyítékok harmada áll ehhez képest. Erről ti mit gondoltok?
@ma 10:53
A növénynek nincs központi idegrendszere. Ezért nem érez.
ma 11:03
A növényekből fedezhetők még az esszenciális fehérjék is. Nézz utána.
Igaz csak olyan rohadt keves feherje van benne hogy kell egyel vagy 10 kg-ot.En eszek 200gramm hust de te csak egyed a tobb kilo zoldsegeket!Es hulyeseg!A noveny is erezhet ha ottartunk!Menj tuntetni draga kornyezetvedo baratom, kivagunk egy fat lapot csinalunk belole majd rairjuk hogy vedjuk a fakat!
A húsevő anyák szervezetébe kerülő vegyszerek
Mert a növényeket nem vegyszerezik és nem tartósítják, ugye?
(A bio megfizethetetlen, a 1,5 nm-es pesti erkélyen megtermelni meg nem lehet.)
Én anapokban vitáztam egy vegával és próbált meggyőzni hogy a növények nem éreznek:
http://www.gyakorikerdesek.hu/etelek-italok__vegetarianizmus..
Te is olyan vagy mint ő.
Igen,van bizonyíték. Figyelmedbe ajánlom: Ádám Veronika: Orvosi biokémia.
Minden benne lesz,kicsit tömény ugyan,és nem a legérdekesebb,de benne van minden. Ugyanis ezek a litániák,amiket írtál, tényleg csak parasztvakítások,és sok baromság van benne. Inkább tényleg tudományos alapon olvass utána dolgoknak,ne ilyen összevissze kiollózott hülyeségeknek.
Amúgy nem értem,minek kell a vegáknak ennyire erőszakosnak lenniük(tiszteet a kivételnek). Én bár úgy gondolom,hogy butaság, sose szólom le őket, nem próbálom meggyőzni,hogy egyen húst. Amikor jön hozzánk vegetáriánus rokon,mindig külön főzünk neki olyanokat,amiket tudjuk,hogy szeret. De pl múltkor testvérem pár hetet eltöltött egy szintén vega rokonunknál. Szegény 2 hétig semmi hústerméket nem evett,mire vett magának valamit,erre a rokonunk felháborodott,hogy micsoda gyilkos,és ez undorító. A kutya nem kérdezte,mit kell elrontani a másik étvágyát? Ha mit tiszteletben tartjuk az ő elgondolását,ő a miénket miért nem?
Na mi van kérdező, most már nincs akkora szád?
Pedig szívesen olvastam volna értekezést tőled az 1. oldalon felvetett problémára, miszerint ha nem eszünk húst, mivel kívánod életben tartani az emberiséget.
Mert neked is csak addig jut növény, amíg csúnya, állatkínzó, kegyetlen mindenevők fel nem zabálják előled.
Úgyhogy szerintem kezdj el örülni, hogy mások esznek húst, nem neked kell megenni őket.
Aha, kérdező, szégyen a futás, de hasznos. Ezzel az indokkal max. választ tudsz töröltetni, kérdést nem.
Egyébként megkaptad a választ a kérdésre, csak nem veszed figyelembe, mert nem azt kaptad, amit szerettél volna, de akkor foglaljuk össze:
- fogazat
- emésztőrendszer
- Orvosi biokémia
Azért arra kíváncsi lennék, hogy egy legelőn hogy termelnél emberi fogyasztásra alkalmas növényeket. Nekem vannak gazdálkodók a családomban, nem minden földön lehet mindent megtermelni. Neked alapvető biológiai és földrajzi ismeretek is hiányoznak (ált. iskolás anyag mindez), úgyhogy a biokémiától eléggé távol vagy.
Inkább ezeket olvasgasd, ne az idézetes oldalakat meg az ókori zsenikről szóló legendákat.
Tőlem lehetsz vega, csak hagyd békén a nem vegákat. ELFOGADÁS. Akkor téged se fognak bántani.
Na csá.
"Azért arra kíváncsi lennék, hogy egy legelőn hogy termelnél emberi fogyasztásra alkalmas növényeket. Nekem vannak gazdálkodók a családomban, nem minden földön lehet mindent megtermelni"
Ehhez csak annyit fűznék hozzá, hogy manapság nem tartanak legelőkön állatokat, maximum az 1%-ukat. Ez pedig elenyésző. Az állatokat kis, zárt helyen tartják, és termőföldekről származó takarmányokkal etetik. Ezeknek a takarmányoknak a helyén bőven lenne hely az emberi tápláléknak (egy állat felhízlalása több hónapot és növényt vesz igénybe, mint egy ember több havi jóllakatása, és korántsem térül meg a kész hústermékkel, ami max. pár napi ételt eredményez).
Egyébként ha valaki kételkedik az esszenciális aminosavak hozzáférhetőségében, itt egy lista, hogy melyik növények, tejtermékek, tojás stb. tartalmazza a legtöbbet aminosavakból, vitaminokból, ásványi anyagokból - az aminosavaknál az állati forrás is ott van, az összehasonlítás kedvéért. A listát én állítottam össze, több tápanyagokkal foglalkozó oldal %-os listái alapján (a wikipédián is megtalálható a legtöbb aminosavé egyébként). Megjegyzem azt is, hogy növényekből nem kell 10x annyit fogyasztani, mint húsból, hogy hozzájuthassunk ezekhez. A %-os listázásokban mindig 100g ételre mérik a tápanyagok arányát, és összesen 2 olyan aminosav létezik, ami magasabb koncentrációban található meg a húsokban, mint a növényekben tejtermékekben.
A szójához szeretnék annyit hozzáfűzni, hogy csak a nyugati szója tartalmaz hormonokat, és külön jelölés van a génmódosítás mentes szójára, tofura, ami természetesen hormonokat sem tartalmaz. Ha ázsiai tofut vesz az ember (távol keleti boltok), akkor az egyébként eleve egészségesebb eljárással készül, és sosincs benne hormon.
Az esszenciális aminosavak: izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, hisztidin, treonin, triptofán, valin.
Ezeknek a leggyakoribb előfordulása ételekben, legjobb forrásoktól lefelé haladva:
izoleucin: tojás, szója (az ezután következőek feleakkora értékben), hal, disznó, marha, sajt, magvak, tej
leucin: szója (háromszorosa a többinek, az ezutániak nagyjából egyforma értékűek, ezrelékes különbségek vannak), marha, mogyoró, szalámi, hal, búzacsíra, mandula, csirke, tojás, zab
lizin: csirke, marha, szója (1%-al kevesebb, mint a többiben, innentől az összes ezen az értéken mozog kb.), bab, lencse, sajt, tej, tojás, borsó
metionin: tojás (háromszorosa a többinek), szezámmag, dió, szója, csirke
fenil-alanin: tojás, szója (a többi feleakkora értékben), mogyoró, szezámmag, hal, sajt, magvak
hisztidin: szója, tojás, sajt, magvak, tej, disznó
treonin: tojás, szója (a többi 1%-al kevesebb csak), hal, szezámmag, mogyoró, tej
triptofán: tojás, alga, hal, szója, tökmag, sajt, szezámmag
valin: tojás, szója, hal, disznó, tej
Vitaminok:
A és béta-karotin: répa, brokkoli, vaj, krumpli, spenót, sütőtök, sárgadinnye, sajt
B1: szotyi, teljes kiőrlésű gabona, bab, rizs, spárga, kel, karfiol, nari, krumpli, tojás
B2: tejtermékek, mandula, , spárga, banán, datolya, szilva, túró, tej, joghurt, tojás, bab
B3: élesztő, bab, szotyi, tojás, tej, avokádó, datolya, paradicsom, brokkoli, répa, spárga, gomba, hüvelyesek, dió, teljes kiőrlésű magvak
B5: gabona, tojás, mogyi, borsó, brokkoli, avokádó
B6: banán, krumpli, borsó, gabona, mogyi, dió
B7: tojássárga, zöldségek, mogyi
B9: spenót, spárga, bab, lencse, tojássárgája, élesztő, szotyi
B12: tejtermék, tojás, csíráztatott magvak,
C: eper, dinnye, nari, citrom, stb., brokkoli, kel, paprika, legtöbb gyümi és zöldség tartalmazza
D: tojás, tej, gomba
E: növényi olaj, majonéz, teljes kiőrlésű gabona, mogyi, mandula, csíráztatott magvak, szotyi, krumpli, spenót, karalábé, répa, tök, mangó, avokádó, olajbogyó
K: zöldleveles zöldségek, spenót, káposztafélék, gyümi, krumpli, tojás, magvak, tejtermékek, avokádó, kivi, szőlő
Ásványi anyagok:
Kálium: hüvelyesek, krumpli, paradicsom, banán
Klór: konyhasó...
Nátrium: konyhasó, alga, spenót, tej
Kalcium: tejtermékek, zöldleveles zöldségek, diófélék, magvak
Foszfor: azon kívül, hogy tele van vele a szervezeted alapjáraton, tejtermékek, bab, borsó, szója, sajt, pisztácia, dió.stb. kb. mindenben van amúgy.
Magnézium: dió, bab, kakaó, zöldségek, gabona, tea, kv, fűszerek
Cink: bab, dió, mandula, teljes kiőrlésű gabona, tökmag, napraforgó, ribizli
Vas: lencse, bab, zöldleveles zöldségek, tofu, borsó
Mangán: teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak, rizs, zöld levelű zöldségek
Réz: hüvelyesek, gabonafélék
Jód: tengeri só...
Szelén: teljes kiőrlésű gabona, tejtermékek, narancs, élesztő, lencse
Molibdén: hüvelyesek, zöld levelű zöldségek, gabonafélék, tej
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!