Mióta és miért vagy vega/vegán? Kort és nemet is írj.
Kedves előző, és téged mért zavar, hogy nekünk nem fér bele a lelkiismeretünkbe az állatok elfogyasztása? Szerintem egyrészt senki nem kötött beléd, tehát neked sem kellene belénk kötni, másrészt pl. Kelet-Ázsiában (és még sok helyen a világon) a szegények köreiben a macska, kutya, kígyó, rágcsálók, stb. is ugyanúgy ételnek számítanak, mint nekünk a disznó, tehát nekik abból is természetes, hogy kaja készül:)
Fel nem tudom fogni, miért fáj ennyi embernek a "másság"...
Én gyerekkoromtól kezdve lettem fokozatosan vega, ahogy kezdtem rádöbbeni mit is tesznek elém az asztalra; sajnáltam az állatokat. Pár éve pedig teljesen vegán vagyok (nem nyers vegán, bár próbálok nyersen is fogyasztani zöldségeket; vannak olyanok, amelyeket sütve/főzve szeretek).
Általában engem is támadás ér, hogy de "húsra szüksége van a szervezetnek", " az ember mindenvő, húst is ennie kell". Hosszú évek óta ilyen életmódot folytatok és semmi ebből következő problémám nem volt az egészségemmel kapcsolatban. Két dolgora kell odafigyelni: a fehérje és a vas pótlására. A növényi fehérje segíthet az alacsony koleszterinszint elérésében, mivel telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Vashiány húsevés ellenére is kialakulhat, különösen a nők esetében. Sokan a húsfogyasztás mellett is rákényszerülnek arra, hogy gyógyszereket szedjenek erre a problémára, pedig a növényekből kivonható vas kielégítő lehet a szervezet számára. Igaz, hogy ezek a források nehezebben szívódnak fel a szervezetben, de megfelelő kombinációban, C- és B-vitaminnal a felszívódás növelhető. Ez az oka annak, hogy én növényi vasat szoktam vásárolni, amely szerintem nem kerül többe, mint a gyógyszertári tabletta és mellékhatása sincs. Meggyőződésem, hogy minden főbb anyag pótolható a szervezet számára növényekkel, illetve növényi kivonatokkal, sőt ezeknek pozitív hatásai is lehetnek, mivel a növények a legfőbb vitamin és ásványi anyag források. A növények fogyasztása nem telíti meg úgy a szerevezetet, segíti az emésztést, a szervezet helyes működését.
A húsvők és növényevők közötti konfliktust az okozhatja, hogy egy "hagyományről" van szó. Régen, különböző okokból rászoktunk arra, hogy húst fogyasszunk, így ez társadalmilag elfogatott cselekvéssé vált. Napjainkban nem vagyunk hajlandóak felülbírálni ennek a megszokásnak az érvényességét (hiába élünk új korban, új lehetőségekkel). A húsevés mögött húzódó erkölcsi problémát sok esetben nem is ismerjük el, nem vizsgáljuk meg, nem analizáljuk azt (egyszerűen csak elfogadjuk a megszokott értékeket).
Tehát még ha az is meggyőződésünk, hogy a vegán életmód egészségtelen, ebben az esetben helyes erkölcsileg elvenni más egészségét, életét (olyan valakiét, aki éppúgy egészséges akart maradni, élni akart, ahogy mi) a saját célunk érdekében? Kint a természetben lehet, hogy megállná ez a helyét, de társadalmi szinten nem.
Erről a témáról órákon át lehetne beszélni, intelligensen vitákat folytatni, akár egy-egy pontjára részletesen kitérni és tanulmányozni azt. Remélem sokan veszik is a fáradtságot és a téma részletes kivesézése nélkül nem vagdalóznak a levegőbe.
L/2x
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!