Linzer receptet kaphatnèk?
A lekvárt alapesetben nem kell melegiteni,csak akkor szoktak, ha túl sűrű.
Mi lekvárral ritkán töltjük, inkább mascarpones töltelék kerül bele, vagy dulce de leche
Lekváros linzerkarika
Hozzávalók:
30 dkg liszt
20 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 db tojássárga
1/2 citrom reszelt héja
Valamint:
13 dkg baracklekvár
5 dkg dió
1 tojásfehérje a kenéshez
Elkészítése: A tésztához a lisztet egy tálba tesszük, hozzáadjuk a vajat, és gyors mozdulatokkal összemorzsoljuk, majd a tojássárgát, a porcukrot és a reszelt citromhéjat is hozzáadva összegyúrjuk gyorsan, hogy a kezünk melegétől ne olvadjon meg a vaj. Gombóccá formáljuk, és fóliába csomagolva legalább 1 órát a hűtőben pihentetjük.
A tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk, hullámos szélű kiszúróval 3-5 cm átmérőjű lapocskákat kiszúrunk. A felének a közepét egy kisebb kiszúróval is kiszúrjuk. A koszorú alakú felső lapot megkenjük tojásfehérjével, és megszórjuk a durvára vágott dióval.
Sütőpapírral fedett sütőlapra tesszük a kétféle kiszúrt tésztát, és 180 fokos előmelegített sütőben aranyszínűre sütjük.
A kisült linzereket baracklekvárral megtöltjük úgy, hogy alul teli, felül lukas tészta legyen.
Néhány fontos szabály, hogy az omlós tészta tényleg jól sikerüljön.
1.)
A gyúrt omlós tésztáknál nagyon fontos, hogy hideg alapanyagokkal dolgozzunk. A vaj legyen jéghideg, ezt morzsoljuk össze gyors mozdulatokkal, ujjbeggyel vagy akár konyhai robotgéppel a szintén hideg liszttel. Ha a zsiradék megolvad a kezünk melegétől, a lisztszemcsék beszívják a zsiradékot, és már el is rontottuk a tésztát.
2.)
A tészta kevés alapanyagból – liszt, vaj, cukor, tojássárga – áll, ezek aránya pedig nagyon fontos. A tapasztalat és a profi cukrászok szerint a tökéletes arány 3:2:1, már ami a liszt, vaj és cukor hányadát illeti, 30 dkg lisztre számolva pedig egy nagyobb tojás sárgája kell még hozzá. A liszt egy része helyettesíthető kakaóval, őrölt mandulával vagy darált dióval – helyettesíthető, ez a kulcsszó, nem kipótolható!
3.)
A Pihentetés!
Nemcsak a kelt tésztáknál fontos a pihentetés, hanem a linzernél is, természetesen más okból. Legalább 1 órát érdemes hűvös helyen pihenni hagyni a tésztát, de az sem baj, ha egy egész éjszakát vagy akár egy teljes napot áll. Ezen ne spóroljunk, mert fontos, a tészta összeállítása pedig gyors, mindössze 10 perc, így ha előre tervezzük a sütést, akkor ez könnyedén belefér akár előző nap is.
4.)
Mivel a linzer kevés alapanyagból áll, mindnek jelentősége van. Leginkább a zsiradéknak, amit a vaj helyett sokan kiváltanak margarinnal. Erről lebeszélnék mindenkit, hiszen szinte a tészta harmada zsiradék, a süti omlósságát és illatát is nagyban meghatározza ez az összetevő. A vaj a tökéletes alapanyag, de vannak olyanok is, akik a még omlósabb tésztáért kevés zsírral kiváltják a vaj egy részét.
3:2:1 liszt:vaj:porcukor
A cukrászdában is így csináljuk, bár igaz ami igaz, ha otthon csinálok teszek még bele 1 t.sárgáját, 1cs van.cukrot, 1 teáskanál sütőport és 1 fél citrom héjját ha olyanom van - nekem így jobban ízlik :/
#6 vagyok
Kedves 67%-os kérlek hadd tudjam már jobban, hogy MI! (azaz nem te) hogyan tanultuk. Mi tettünk bele tojássárgáját, én voltam ott, nem te, szerintem ne kérdőjelezd meg az állításom.
Valamint ha valaki nem úgy akarja csinálni, mint Te, drága mestercukrász, mert mondjuk finimabb vaníliával, citromhéjjal és tojássárgájával, akkor hadd ossza meg mással is a receptjét. Köszönöm! Szép napot! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!