Mivel lehet helyettesíteni a mascarponet, ami tejmentes?
Csak növényi megoldások vannak erre. Vegán recepteket nézegess. Tudsz csinálni otthon is mascarponet 😊
Ne aggódj, tej nélkül is van élet :) Egészségügyi szempontból kifejezetten pozitív elhagyni a tejtermékeket, hiszen rettenetesen károsak- telis-tele vannak telített zsírral, koleszterinnel, cukorral, gennyel (bőrproblémák elsődleges okozói), hormonokkal.
Ha már mascarpone, itt egy isteni vegán tiramisu torta recept, illetve egy sajttorta, akár sült, akár nyers ! :)
[link] a pekándió helyettesíthető sima dióval
[link] juharszirup helyett pedig jó sima cukorszirup, agave szirup, karamellszirup vagy ha mézet eszel, akkor méz is
Használtam már kesut vegán sajttortához, nagyon finom volt, igaz, nem tudom, milyen a rendes. Biztosan más lesz, de az nem baj.
A tejtermékeket egyébként nem lehet jól helyettesíteni olyan értelemben, hogy a világon semmi nem hasonlít rájuk tejmentesen. Legalábbis ahhoz nagy érzéketlenség kell. Én is csináltam már növényi áltejfölt, működött is főzelékben, de tejfölre kicsit sem hasonlított. A túróval kicsit egyszerűbb, a keménysajtot kétlem, hogy emulálni lehetne, de nincs nagy gyakorlatom benne... De a lágyabb, krémesebb sajtoknál még van remény, főleg, ha ízes étel egyik alapanyagaként kell s nem magában.
Bizonyos ételek nálam kiesnek, ha kihagyok egy ételcsoportot, nem mindenki bírja az ilyen "emulációkat", illetve némelyik nem működik mindenkinek.
Utolsó, ha nem is tudod milyen a rendes, honnan a bánatból tudod, hogy mit nehéz helyettesíteni?
Elárulom, a tejtermékeket pont nem.
A tojás, hús állaga, íze szerintem is helyettesíthetetlen - nem is vágyom rá - de a tejtermékek egytől-egyig simán.
A dr. oetker forgalmaz itt Németországban vegán tejfölt, amiről meg nem mondod, hogy nem igazi ha az ételbe teszed.
Kapni vegán camembert, ami valódi penésszel érlelt.
A vegán krémsajtról ember rá nem jön, hogy vegán. A tejszínek, habtejszínek meg eleve pont ugyanolyanok. A joghurtok, pudingok szintén.
Egyedül a tehéntej önmagában az, aminek az ízét nem lehet visszaadni - de hidd el, ha leállsz a függést kialakító kazeinről, 3-4 hónap után még a szagától is undorodni fogsz.
*turbóvegán rátalál a kérdésére, és be akarja állítani a tejet a sátán italának*
*hmm érveljünk a magas cukortartalom mellett* --> cukorszirupos/juharszirupos/datolyás/agavé szirupus receptet linkel.
*hmm érveljünk a magas telített zsírtartalom ellen!!44!négy!!*
---> Kókuszzsíros,kakaóvajas,margarinos recepteket linkel.
(Elárulom, hogy mindegyiknek kisebb a jódszáma, mint a tejzsírnak, tehát több kettős kötést tartalmaznak -->telítettebb)
*hormonok*
Az élelmiszerekben természetesen előforduló hormonok koncentrációja olyan alacsony, hogy a mai napig semmilyen biológiai jelentőséget nem tulajdonítottak neki. A tejben természetesen előforduló hormonoknak gyakorlatilag semmilyen hatása sincs a fogyasztóra, és a tej viszonylag biztonságosnak tekinthető az exogén hormonok tekintetében is, amelyek szájon át való felvételkor is hatásosak. A tej és a tejtermékek ösztrogénszintje túl alacsony a biológiai aktivitás kialakításához. (dr. Csapó János, nézz utána ki is ő.)
"*turbóvegán rátalál a kérdésére, és be akarja állítani a tejet a sátán italának*"
Nehogymár "turbóvegán" legyek azért, mert konkrét táplálkozástudományi tényeket közlik illetve veled ellentétben A KÉRDÉSRE VÁLASZOLOK, és alternatívákat javasolok.
"*hmm érveljünk a magas cukortartalom mellett* --> cukorszirupos/juharszirupos/datolyás/agavé szirupus receptet linkel."
Azt hiszem elkerülte a figyelmedet, hogy cukor, édesítőszer gyakorlatilag MINDEN süteményben van, én pedig maga a tej ÖNMAGÁBAN IS MAGAS cukortartalmáról beszéltem, ami mellőzhető.
Nem azt írtam, hogy ne tegyen cukrot az édességekbe (amit néha-néha eszik az ember), csupán azt, hogy felesleges egy eleve magas cukortartalmú ételt a mindennapokban fogyasztani, alapélelmiszerként.
Ülj le, egyes...
"*hmm érveljünk a magas telített zsírtartalom ellen!!44!négy!!*
---> Kókuszzsíros,kakaóvajas,margarinos recepteket linkel."
Egyrészt mind a kókusz, kakaó mind a margarin zsírsavjai telítetlenek, többszörösen telítetlenek, amik jót tesznek a vérnyomásnak, omega zsírsavakban gazdagok, a tejtermékei pedig telítettek (rossz a szív-és érrendszernek), másrészt lásd a cukorra vonatkozó kommentemet fentebb, a zsírra is igaz. Attól, hogy alkalomadtán nassolunk, nem kell a mindennapokban is egészségtelen, csupazsír ételeket enni.
"*hormonok*
Az élelmiszerekben természetesen előforduló hormonok koncentrációja olyan alacsony, hogy a mai napig semmilyen biológiai jelentőséget nem tulajdonítottak neki."
Igen? Akkor érdekes, hogy számtalan tanulmány bizonyítja, hogy a tejtermékek mennyivel fokozzák a rák kialakulásának esélyét, a bennük lévő IGF hormonnak köszönhetően.
"ösztrogénszintje túl alacsony a biológiai aktivitás kialakításához. (dr. Csapó János, nézz utána ki is ő.)"
Inkább te nézz utána egy-két dolognak, dr. Csapónál kicsit tájékozottabb emberek mást írnak erről. Az sem egy utolsó dolog, hogy Kanadában a világon elsőként kiveszik a tejet az élelmiszerpiramisból, ezzel elismervén a káros hatásait.
Szívből javaslom ezen tanulmányok átbogarászását, mindemellett valamilyen agressziócsökkentő terápiát is :)
Növényi joghurtból, kesuból, makadámiából vagy növényi tejszínből lehet sajttortát csinálni. Keress rá Facebookon a bosh! Videóját a ott volt egy jó recept, azok mindig nagyon egyszerűek.
A 71%-os ahogy nézem idegbeteg, szerintem szard le.
1. Ha szerinted a tej cukortartalma önmagában is magas, nagyon de nagyon el vagy tévedve. 100g tej cukortartalma kb 4,5 gramm (laktóz ugyebár). Kb semmilyen gyümölcs (citromot,limeot kivéve kb) illetve zöldség(!) nem tartalmaz ennél kevesebb cukrot 100g-ban. Pár példa: eper 5g,narancs 9g,tv paprika 5g, borsó 6g,ribizli 7g,csicsóka 10g, hagyma 4,5g,sárgarépa 5g/100g. Tehát ez így nettó hülyeség.
2."Egyrészt mind a kókusz, kakaó mind a margarin zsírsavjai telítetlenek, többszörösen telítetlenek"
Kókuszzsír zsírsavösszetétele: Laurisav 47% (12:0),Mirisztinsav 18% (14:0),Palmitinsav 8% (8:0),Olajsav 7% (18:1),Kaprinsav 6% (10:0), Sztearinsav 3% (18:0), Linolsav 2% (18:2).
Egyéb:1%
Tehát a kókuszzsírban az olajsavat illetve a linolsavat kivéve CSAK telített zsírsavak találhatóak, és az arányuk is igen magas. (A kókuszsír jó tulajdonságai a rövid és közepes hosszúságú zsírsavaknak köszönhetőek).
Omega zsírsavak közül csak az olajsavat (omega 9) tartalmazza azt is csak 7%ban. (Omega 3-6 zsírsavat egyáltalán nem).
Kakaóvaj:
Palmitinsav (16:0) 26%, Sztearinsav (18:0) 36%, Olajsav (18:1) 33%, Linolsav (18:2) 2%.
Itt is kb 2/3os többségben vannak a telített zsírsavak.
A margarin meg változó, a készítési eljárástól függ a telített zsírtartalma. De annak is elég magas (most a sütő margarinról beszélek, nem a mindenféle light szendvicsmargarinról).
Szóval itt és érdemesebb lett volna jobban utána nézned.
3.Hormonok,genny,antibiotikum stb.
Nem egy tejüzemben voltam már, és az átvételkor minden egyes paramétert szigorúan ellenőriznek. Magyarország ilyen szempontból még az EU-s normánál is szigorúbb.
Antibiotikum nincsen a tejben, mivel ez nem érdeke a tejfeldolgozó cégnek, mert nem tudna belőle semmilyen terméket gyártani (sajt,kefir,joghurt stb).
Érdemes lenne inkább EU-s forrásokat,kutatásokat keresned, mivel az EU-s rendeletek sokkalta szigorúbbak, mint az amerikaiak.
Ráadásul olyan kutatásokat el se olvasok, ahol azt írják, hogy a pasztőrözött tejben 150x több káros anyag van.
Az EFSA még ajánlja is a gyerekeknek a tejfehérjét:
Egyébként személyesen beszéltem már több tejhez nagyon is értő személlyel (élelmiszermérnöki szak, tehát egyetemi tanárokkal), akik mind a tejfogyasztás mellett vannak (nyílván nem napi 3L). Illetve Csapó János sem a 2 szép szeméért az MTA doktora, illetve külfödi tanulmányokban is sokszor részt vett.
"1. Ha szerinted a tej cukortartalma önmagában is magas, nagyon de nagyon el vagy tévedve. 100g tej cukortartalma kb 4,5 gramm (laktóz ugyebár). Kb semmilyen gyümölcs (citromot,limeot kivéve kb) illetve zöldség(!) nem tartalmaz ennél kevesebb cukrot 100g-ban. Pár példa: eper 5g,narancs 9g,tv paprika 5g, borsó 6g,ribizli 7g,csicsóka 10g, hagyma 4,5g,sárgarépa 5g/100g. Tehát ez így nettó hülyeség."
A különbség az, hogy a gyümölcsök, zöldségek rostos is tartalmaznak, mindemellett nem laktózt, hanem fruktózt - ami az ember számára természetes tápanyag, a laktózzal ellentétben.
"Tehát a kókuszzsírban az olajsavat illetve a linolsavat kivéve CSAK telített zsírsavak találhatóak, és az arányuk is igen magas. (A kókuszsír jó tulajdonságai a rövid és közepes hosszúságú zsírsavaknak köszönhetőek).
Omega zsírsavak közül csak az olajsavat (omega 9) tartalmazza azt is csak 7%ban. (Omega 3-6 zsírsavat egyáltalán nem)"
A kókuszzsír jó hatásait már leírtad, amit elfelejtettél megemlíteni az a kesu és a makadámia, amik 80%-ban telítetlen zsírokat tartalmaznak, mindemellett omega 3-at és 6-ot is.
A tej ezzel szemben 80%-ban csak telített zsírt tartalmaz, és koleszterint.
Mondjuk érdemes megemlíteni, hogy a sajttortába kerülő direkt zsíros növényi ételeket ne a tejhez, hanem a mascarponéhoz hasonlítsd, hiszen ezek helyettesítésére szolgál.
Míg 100g mascarpone 42g zsírt tartalmaz, melynek 80%-a telítetlen, addig 50g kesu (melyből kb. 100g-nyi kesu"mascarpone nyerhető) csak 22g-ot, melynek 80%-a telítetlen.
Szóval elég amatőr hiba a részedről, hogy nem megfelelő termékeket hasonlítasz össze.
A tejet pl. a házi mandula, mogyoró vagy épp zabtejhez érdemes hasonlítani, természetesen az édesítetés nélküli variációkhoz.
"Nem egy tejüzemben voltam már, és az átvételkor minden egyes paramétert szigorúan ellenőriznek. Magyarország ilyen szempontból még az EU-s normánál is szigorúbb. "
Te nagyon tájékozatlan vagy, ha azt hiszed, hogy a tejbe külső hatással kerül az IGF hormon. Igaz, hogy az USA-ban népszerű tömegnövelő takarmányként, de a tejtermékekben természetes úton megtalálható az IGF hormon, mely a borjú növekedését biztosítja. Az emberi anyatejben is ugyanúgy találhatóak növekedési hormonok.
Azt pedig nem hiszem, hogy bármely értelmes embernek be lehetne magyarázni, hogy normális dolog egy fajidegen emlős állat (párosujjú patás, összetett gyomrú kérődző) csecséből szopni az anyatejet, és azzal együtt az összes hormont, enzimet, baktériumot, gennyet, zsírt, stb.-t. Merthát ez ugye minden, csak nem természetes, egészséges vagy normális :).
A vitát a részemről lezárom, ha ennyire felzaklat a téma nyithatsz róla új kérdést. Ne a kérdező problémájára való válaszadás elől vegyük el a teret, ennyi tiszteletet adj meg másoknak, még akkor is, ha olyan termékeket fogyasztanak, amik neked szúrják a szemedet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!