Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Miért csomósodik, ragacsosodik...

Miért csomósodik, ragacsosodik össze a rizs, ha főzöm?

Figyelt kérdés

2017. jan. 15. 09:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
30%
Én sós vízben fözöm, folyamatos kevergetés mellett. Utána rögtön leszűröm. De, ha ennyire nem boldogulsz, vegyél gyorsrizst, az akkor van kész, ha fel van puffadva a zacsi.
2017. jan. 15. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
26%
Bő vízzel főzöd és lobogó vízben? Nem szabadna! Ha csak nem főzöd túl!
2017. jan. 15. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
62%
Kevés olajon egy kis fej hagymát üvegesre párolok, hozzáadom a rizst és kifehéredésig kevergetem. Másfélszeres vízzel felöntöm,és megsózom, felforralom majd a legkisseb fokozatra állítom a tüzhelyt és lefedve 12 percig párolom, majd leveszem és további 15 percig pihentetem. Egy villával átkeverem és tálalom. Ezzel a módszerrel mindig sikerül ízletes pergős rizst készíteni.
2017. jan. 15. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
77%
Próbálkozz Basmati rízzsel!
2017. jan. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
41%
Mert gyengebb minosegu (ez is csak a csomosodasra utal, gond nelkul fogyaszthato), vagy speci ragados rizs (azsiaban ez nagyon nepszeru). Semmi baj nincs, ugyanugy megeheto, ugyanolyan a taperteke.
2017. jan. 15. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
79%

Csomósodás pont a tört darabok, por/liszt szerű része miatt van.

Vannak rizs típusok, amik erre jobban hajlamosak. Ám folyamatos kevergetés szinte összetöri a rizst.


Segít, ha átmosod vagy kicsit pirítod (amíg fehéredik, nem barnul). Az is segít, ha főzöd és nem párolod.

2017. jan. 15. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
79%

Ez ilyen magyar lengenda, hogy a gyenge minőségű vagy a rosszul főzött rizs ragad.


Egyrészt a rizs hagyományosan akkor jó, ha puha, tapadós.Ez csak ilyen agybeteg magyar szokás, hogy pergős, száraz, ehetetlen cuccnak kell lennie.


Másrészt a rizs fajtájától függ a tapadóssága és nem a minőségétől. A kiváló minőségű sushi rizsnek úgy kell ragadnia, mint a technocolnak, a basmati rizsnek pedig jóval kevésbé.


A rizs alapvetően azért ragad, mert keményítő van benne és ez kioldódik a főzés folyamán. A keményítőben szegényebb fajták nem tapadnak annyira.


A hidegvizes átmosás főzés előtt pedig lemossa a keményítő egy részét, és utána kevésbé fog tapadni a rizs.

2017. jan. 15. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
59%
Főzés után hideg vízzel öblítsd le, nekem azóta nem ragad, mióta így csinálom.
2017. jan. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
58%

Rizsfőzés alap szabályai

1. Minőség

A háziasszonyok többsége a sima ’A’ besorolású rizst veszi le a polcról, sajnos az olcsó Magyarországon kapható A, B , minőségű rizs hulladék rizs úgynevezett rizs törmelék. A basmati vagy a jázmin rizst sokkal jobb minőséget garantál, ráadásul sokkal ízletesebb is. Ugyan többet fogunk fizetni, az eredmény miatt megéri.

2 Lábos

Igen, lábosra, vagyis egy széles, alacsony edényre van szükségünk, a távozó gőz miatt. Fontos az is, hogy lehetőség szerint rozsdamentes és hőtárolós edényről legyen szó.

3. Olaj

20 dkg rizs esetén ez nem több, mint másfél evőkanál. A hagyományos receptben napraforgó olaj szerepel, de nem ezen múlik a rizs párolása. Ízlés szerint használhatunk más olajt is. A felforrósított olajhoz hozzáadjuk a száraz rizst, majd üvegesre pároljuk. A közhiedelemmel ellentétben nem szükséges megpirítani és megmosni, sem mert a mosással az értékes keményítőt lemossuk rizsről.

4. Víz mennyiség

Kétszeres. Különösen akkor, ha sokáig tároltunk, nagy mennyiségben rizst úgy, hogy nem zártuk le a zacskó száját, és a rizs kiszáradt.

5. Hőmérséklet

Az olajon üvegesre párolt rizsnek is és a hozzáöntött víznek is forrónak kell lennie. Vagyis konkrétan forrásban lévő vizet, vagy alaplevelet elő kell készíteni.

6. Főzés

Alacsony hőmérsékleten történjen. Ha megfelelő edényt választottunk, nem fog letapadni a fele. Nem kell a rizst teljesen lefedni főzés közben, amikor viszont már szétváltak a rizsszemek, vagyis miután a víz nagy részét felvette a rizs, öt percre fedjük le teljesen. Miután elzártuk, legalább negyed óráig lefedve kell hagynunk.

7. Kevergetés

Ez egyszerű: tilos, ha meg kevergeted ragacsos és mászkos lesz, a rizs legyen az bármilyen fajta.

8. Tálalás előtt. Ha letelt a negyedóra, és levettük a fedőt, egy nagy főzőkanállal alulról felfelé forgassuk át a rizst, így a maradék gőz is távozhat. (Természetesen mindez a hagyományos, magyar konyhában is használt párolt rizsre vonatkozik. Egészen más főzési eljárás például rizottó készítése esetén, aminek az állaga kívül krémes, belül roppanos, vagy a thai ételekhez felszolgált rizsnek, ami sütőben készül.)

2017. jan. 15. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%
Érdekes, én a legócskább minőségű rizsből is tudok pergős rizst főzni. Üvegedénybe bevágom a mikróba némi vizzel és addig főzöm, amíg nincs több víz rajta, rizsfajta függő a víz mennyisége, a lényeg, hogy nem kevergetem és al dentére főzöm. Ha ragadós kell, akkor 5 perccel tovább főzöm 1/2 deci vízzel többet hozzáadva.
2017. jan. 15. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!