Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Mi a különbség a rántás és a...

Mi a különbség a rántás és a habarás között?

Figyelt kérdés

Az elkészítését mindkettőnek ismerem, de igazából én nem tudom, hogy mi a különbség a kettő között.

Mármint más lesz az étel íze? Pl. tökfőzelék. Van olyan, aki rántja van, aki habarja. Mi a különbség? Tudom, buta kérdés... :P


2010. jan. 18. 21:49
 1/6 anonim ***** válasza:
68%
A rantas az amikor olajban vagy zsirban lisztet piritunk es utana felontjuk hideg vizzel es simnak kell lennie es ugy ontjuk a levesbe vagy fozelekbe.A habaras amikor lisztet kikeversz tejjel vagy tejfollel hidegen es egy tojàssàrgàt is teszunk bele es ezt is simàra keverjuk,de vigyazni kell,ha forro levesbe ontjuk jobb ha szuron,hogy ne csomosodjon meg.
2010. jan. 18. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
89%

A habarásba nem kell tojás,csak liszt és folyadék.Lehet tejjel,tejföllel keverni a lisztet,de pl.meggyszósznál van aki a meggylevével készíti.( Tojás csak a főzeléket gazdagítja,de nem fontos a habarásba).

A rántás és a habarás között a különbség:a rántással készült étel zsírosabb,mint a habarással készült.A rántásba kell zsiradék,a habarásba pedig nem.

2010. jan. 18. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%

Még annyit,hogy természetesen más ízú ha rántással készül,mint a habarással.A rántáésóban a liszt,és ha van a paprika megvan pirítva, a habarásban levő liszt csak megfő az ételben.

22.00 vagyok

2010. jan. 18. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%
A fö különbség az izében az, hogy a rántásnál a liszt különbözö mértékben piritva lesz, ezáltal pörzsanyagok keletkeznek, és ez adja az ételnek a jellegzetes izt. Ezen kivül természetesen ha füszerek is jönnek bele, azok ize is változik, erösebb és intenzivebb lesz.
2010. jan. 18. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
91%

VIDEORECEPT


[link]


Nagyon sok ételt szoktunk sűríteni, főleg leveseket, főzelékeket és mártásokat. Több fajta sűrítési eljárás is létezik, az adott étel jellegétől és az elkészítés módjától is függ, hogy mikor melyik módszert érdemes választani.



HABARÁS


A habarást olyan ételek készítésénél alkalmazzuk, amelyekben nem teszünk zsiradékot (pl. gyümölcsleves) vagy ha nem akarunk zsiradékot felhasználni az ételkészítés során. A habarás lényegesen könnyebben emészthető, egészségesebb mint a rántás, ha választhatunk, akkor ezt használjuk sűrítésre.

Az egy evőkanálnyi lisztet keverjük el 2 dl tejjel (vagy tejszínnel, ami krémesebb ízt ad pl. a gyümölcslevesnek, mártásoknak; esetleg tejföllel, ha markánsabb ízű ételt készítünk, pl. magyaros ételeknél) csomómentesre, így folyékony állagú, palacsintatészta sűrűségű masszát kapunk. Érdemes nagyobb tálat használni, abban egyszerűbb csomómentesre keverni.


Először alkalmazzunk hőkiegyenlítést: az ételből egy kicsit merjünk a habarásba és keverjük el benne, így a habarás átveszi az étel hőmérsékletét és könnyebben elkerülhetjük a csomósodást.


Ezután folytonos kevergetés mellett öntsük a habarást a forró főzelékhez/leveshez. Csak akkor kell behabarni az ételt, ha már minden majdnem teljesen megpuhult benne, mert habarás után már igen könnyen leég, gyakran kell kavargatni. A habarással készült ételt, sűrítés után mindig jól forraljuk ki, de forrás után már csak 1-2 percig főzzük.



RÁNTÁS


A rántás a magyar konyha egyik alapja, tipikus lépése a magyaros ételek készítésének.


Felmelegített zsiradékban (lehet étolaj, zsír, margarin, vaj az ételhez igazodva) beleszórjuk a lisztet, és az étel jellegének megfelelő mértékig pirítjuk, majd vízzel felöntjük. A rántás készítéséhez körülbelül ugyanannyi tömegű zsiradékot használunk fel, mint lisztet. A rántás nemcsak sűríti, hanem pirítottsági fokának megfelelően ízesíti is ételeinket.

Fontos:

- A forró rántást hideg vízzel felöntve keverjük ki.

- A rántást mindig keverjük csomómentesre.

- A rántással készült ételt, a sűrítés és felforralás után, még legalább 5 percig forraljuk.

- Miután az ételt berántottuk, sűrítettük az könnyen leéghet, ezért gyakran kavargassuk.


LISZTSZÓRÁS


Lisztszórást akkor alkalmazunk, amikor az ételt pirítással- párolással készítjük. Zsiradékon felrakjuk az alapanyagot, addig pirítjuk amíg, az alapanyag általa engedett folyadék elpárolog. Akkor a visszamaradó zsiradékra szórjuk a lisztet, kissé átpirítjuk, majd felöntjük vízzel, de használhatunk alaplevet, tejet is. Például a gombaleves készítésénél is így járunk el, a szeletelt gombát, olajon átpirítjuk, amikor elfövi az általa engedett folyadékot, a visszamaradt zsiradékot, lisztel megszórjuk, átpirítjuk és alaplével felöntjük.

2010. jan. 18. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
83%

tök más íze van, más a funkciója

képzelj el például egy gyümölcslevest jó kis pirított, zsíros rántással elkészítve :D fincsi lenne, mi? :D

2010. jan. 19. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!